Novo, 22. izdanje Human Rights Film Festivala održat će se od 2. do 7. prosinca na nekoliko lokacija: u Kaptol Boutique Cinema, Kinu Kinoteka, kao i novom mikro-kinu MaMa. Human Rights Film Festival posvećen je ljudskopravaškim temama i autorskom filmu, a ove godine donosi tridesetak igranih, dokumentarnih i eksperimentalnih filmova koji su obilježili tekuću godinu.
Kao i dosad, Human Rights Film Festival nastavlja pratiti i podržavati rad vodećih svjetskih autora nezavisnog filma koji se ističu svojim angažmanom: čileanski redatelj Pablo Larrain je svakako jedan od njih - na festivalu je proteklih godina prikazan veći dio njegova opusa: Post mortem (2011), Ne (2012), Klub (2015), Neruda (2016). Ove godine HRFF prikazuje njegov najnoviji film Maria, biografsku psihološku dramu o opernoj pjevačici Mariji Callas koju igra Angelina Jolie. Spomenuti film svjetsku je premijeru uz ovacije publike imao na ovogodišnjem Venecijanskom filmskom festivalu. Hrvatska će publika u kinu moći pogledati Mariu premijerno upravo na ovogodišnjem festivalskom izdanju. Film je temeljen na istinitim događajima, a prati posljednje dane života veličanstvene operne legende Marie Callas, kada se povukla iz javnog života te naposljetku preminula od srčanog udara u Parizu 1977. godine u dobi od 53 godine.
HRFF od samog početka, gotovo 20 godina, prati i rad najznačajnijeg filipinskog nezavisnog redatelja Lava Diaza, uz Belu Tara najcjenjenijeg autora tzv. slow cinema. Njegovi filmovi opisuju socijalno i političko stanje u njegovoj domovini, a plijene svojom vizualnom poetikom. Još prije 20 godina Diaz je bio gost HRFF-a u Zagrebu, dosad je prikazan niz njegovih filmova (poput Melankolie 2009., preko Norte 2013. sve do Iz vremena koje prethodi, pobjednika festivala u Locarnu 2014. i Genus Pan 2016.), koji će ove godine biti nastavljen njegovim najnovijim uradkom Phantosmia, premijerno prikazanim ljetos na venecijanskoj Mostri. Četverosatni film donosi priču o vojniku koji, kao posljedice PTSPa, boluje od fantosmije, stanja u kojem osoba miriše nepostojeće mirise, tzv. olfaktorna halucinacija.
Wang Bing jedno je od najznačajnijih imena svjetske dokumentaristike u posljednja dva desetljeća, a na HRFF-u je dosad prikazan niz njegovih filmova (zaočet još 2012. s Tri sestre i nastavljen, među ostalim Gorkom nadnicom i Ta’ang 2016., Gospođa Fang 2017., Čovjek u crnom 2023.). Na festivalu će u prosincu biti prikazan središnji dio njegove najnovije dokumentarne trilogije, film Youth (Hard Times) koji govori o mladim kineskim radnicima tekstilne industrije, a nagrađen je s nekoliko priznanja na Locarno Film Festivalu, između ostalog nagradom FIPRESCI. Preostala dva naslova trilogije, Mladost/Proljeće i Youth (Homecoming) bit će prikazani u sklopu redovnog programa novog mikro kina MaMa - prvi dio u studenome, a posljednji u veljači 2025.
22. Human Rights Film Festival donosi i dvije retrospektive. Program redateljice Kelly Reichardt, koja spada u sam vrh svjetskog filma, uključit će pet njenih filmova (Showing Up, River of Grass, Old Joy, Meek‘s Cutoff i First Cow). Također, kroz osam filmova na festivalu će biti predstavljen i opus palestinskog redatelja i producenta Kamala Aljafarija, čiji su filmovi upravo u ovoj - po njegov narod tragičnoj godini - ovjenčani brojnim festivalskim nagradama i prikazivani u retrospektivama.
Pored filmskog, festival uključuje i popratni, diskurzivni program koji za cilj ima otvoriti aktualne društveno političke teme.
Human Rights Film Festival nastaje u organizaciji organizaciji Multimedijalnog instituta (MaMa) i Udruženja za razvoj kulture “URK” (Močvara). Ulaz na kompletan program je besplatan, uz prethodno preuzimanje ulaznica na blagajnama kina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....