Ove jeseni obilježavamo 100. obljetnicu otkrića Tutankhamonove grobnice koje je izvršilo golem utjecaj na zapadni svijet, najavili su iz Arheološkog muzeja Zagreb, i tako se pridružili muzejima diljem svijeta. Prošlo je, naime, jedno stoljeće od trenutka kad je britanski arheolog Howard Carter, nakon više godina traženja, otkrio jedinu neopljačkanu grobnicu u Dolini kraljeva – onu koja je pripadala faraonu-dječaku Tutankhamonu. Faraonu koji je kratko vladao u vrijeme 18. egipatske dinastije (1550. – 1292. stare ere). Samo otkriće grobnice, ali i iznimno buran fragment egipatske povijesti u kojem je živio, te golema blaga otkrivena u relativnoj malenog grobnici temom su istraživanja i prijepora još od tih dana. Točno 2. studenoga 1922. godine otkriven je ulaz u grobnicu.
U povodu obljetnice jednog od najvećih otkrića u povijesti arheologije u Galeriji Arheološkoga Muzeja u Zagrebu od 6. do 18. listopada održat će se Tjedan Tutankamona s nizom znanstveno-popularnih predavanja i jednom radionicom. Predavanja su sljedeća: Igor Uranić: Carterov put do Tutankhamona, Mislav Čavka: U potrazi za porijeklom kralja Tuta, Tomislav Kiš: Tutankhamon i njegov dvor: između obitelji i podanika, Danijel Rafaelić: Tutankhamonova knjižnica: Zagrobne knjige mladog faraona. Moći će se zaigrati i Staroegipatska igra Senet koja se smatra jednom od najstarijih, ako ne i najstarijom društvenom igrom na svijetu. Igra koja je počela kao zabava za popuniti vrijeme pretvorila se u oblik osiguravanja vječnoga života na drugom svijetu, prolaskom prepreka na drugome svijetu.
Tutankhamonova grobnica, podsjetimo, u svoje je doba bila prozvana i arheološkim otkrićem stoljeća. Faraonova mumija imala je zlatnu masku, a kovčeg je od čistog zlata imao preko stotinu kilograma. U grobnici je bilo i više tisuća predmeta od zlata.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....