Ofucani, debeli, gladni, snalažljivi, plahi, radoznali, predivni, šepavi, neuhranjeni, s premalo prstiju, na rubu života, neustrašivi", ovako opisuje izložbu "Zagrepčani" kipar Nikola Vrljić. "Zagrepčani" su u ovom kontekstu - bit će vam jasno po radovima koji su pokazani u Galeriji Poola u Puli - golubovi. Opisani su prizori, lako je zamisliti, ptica s glavnog zagrebačkog trga. Moram priznati da mi se ne sviđa ova dosjetka, previše je prvoloptaška.
No, Vrljić je sam po sebi kvalitetan kipar. U zagrebačkoj Laubi, na skupnoj izložbi, vidjeli smo naznake ovog ciklusa golubova od glaziranih terakota. Tada nam je umjetnik rekao kako je riječ o radovima u nastajanju, u punom se kontekstu sada mogu pogledati u Puli. Svaka je od skulptura zasebno i oslikana, za svakog goluba postoji i nadimak, primjerice, Šminker i slično, sve to ukazuje na osobnost pojedinog od njih. Na samom se otvaranju izložbe, inače, mogla čuti i poprilično zanimljiva umjetnikova ideja da u centru Zagreba postavi spomenik golubovima, upravo onima za koje se žalimo da po spomenicima - kakaju. Riječ je o jednoj od boljih ideja, moram priznati u posljednje vrijeme, a vezanih uz javnu spomeničku plastiku. Na ideju je došao dok je čekao tramvaj.
Vrljić se u nekoliko navrata već i okušao u mediju javne plastike, dobio je, primjerice, prvu nagradu na natječaju za spomenik sv. Jeronimu u Splitu u sklopu projekta revitalizacije splitske spomeničke plastike, a u Slavonskom Brodu postavljena je njegova skulptura čiji je naziv "Djed Neumijka i Lutonjica Toporko". Životinje su jedan od češćih motiva u njegovom stvaralaštvu, a riječ je o jednom od tehnički umješnijih autora svoje generacije. Izložba se u pulskoj galeriji može pogledati do 2. travnja.q
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....