Kako tvrde stručnjaci, a piše Daily Mail, dojmljiva ljubičasta tunika pronađena u drevnom grobu u Grčkoj pripadala je Aleksandru Velikom.
Naime, ceremonijalna odjeća zvana medoleucon sarapis otkrivena je prije 47 godina u jednom od triju grobova u Vergini na sjeveru Grčke, no ne u grobu Aleksandra Velikog, već u grobu njegova polubrata Filipa III. Makedonskog.
Novo istraživanje vodio je profesor antropologije s grčkog sveučilišta (Sveučilište Demokrit u Trakiji) Antonios Bartsiokas, koji smatra da se tunika, koja je pronađena u fragmentiranom stanju (objašnjava i da su neki od pronađenih komadića tunike bili manji i od 6 centimetara), poklapa s Aleksandrovom ‘mesoleucon sarapis‘, ljubičasto-bijelom tunikom zabilježenom u povijesti.
"Fizički opis u potpunosti se poklapa s opisom iz drevnih izvora svete perzijske mesoleucon sarapis", piše u studiji te dodaje:
"Pripadala je faraonu i kralju Aleksandru Velikome te je samim time najdragocjeniji predmet iz antike".
Njegovom je novom fizičkom, kemijskom i mikroskopskom analizom otkriveno da je tunika izrađena od pamuka obojanog u ljubičasto, koji se "koristio samo za elitu", a slojevi bjelkastog materijala izrađeni su od jedne vrste minerala (eng. huntite).
Neki su učenjaci fragmente tunike pripisivali, primjerice, maski, no "o tome nema govora u drevnim književnim izvorima", naglašava Bartsiokas.
Aleksandar Veliki bio je makedonski kralj koji je vladao od 336. do 323. godine prije Krista.
Sin Filipa II. i Olimpijade te Aristotelov učenik smatran je jednim od najvećih vojnih zapovjednika u povijesti. Do tridesete godine stvorio je jedno od najvećih carstava u povijesti koje se protezalo od Grčke do sjeverozapadne Indije.
Grobovi I, II I III.
Prema tvrdnjama stručnjaka, Filip III. tuniku je od polubrata naslijedio nakon njegove smrti 323. godine prije Krista u dobi od 32 godine.
Posljednje počivalište ove važne povijesne ličnosti još nije poznato, no 1977. godine u Vergini su pronađena tri groba, imenovana grobovima I, II i III.
Ostaci tunike pronađeni su u grobu II uz neke druge artefakte poput zlatne dijademe te zlatnog hrastova vijenca.
Bartsiokas je ustvrdio da je grob I pripadao Filipu II., a grob II FIlipu III., a ne obrnuto, kako se prethodno vjerovalo.
U grobu I bili su i ostaci žene i bebe, za koje tvrdi da pripadaju Kleopatri, mladoj ženi Filipa II., te njihovu novorođenčetu.
"U drevnim je izvorima ustanovljeno da je Kleopatra ubijena zajedno sa svojim novorođenčetom", objašnjava Bartsiokas.
Dokumenti otkrivaju i da je Filip II. Makedonski doživio traumatsku ozlijedu lijevog koljena, što potvrđuju i dokazi.
Osim toga, poznato je da je Filip II. imao ozlijeđeno oko te da ga je ta ozljeda oslijepila, no to na ostacima iz groba II nije primijećeno.
Znakova ozljede oka nema, nažalost, niti u grobu I jer taj dio lubanje nije sačuvan.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....