Prošle je godine u sezoni spas našlo više od šest tisuća nezaposlenih s evidencije splitskog područnog ureda Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, od kojih su se neki na biro vratili tek u studenom. Ova bi turistička sezona, kad je u pitanju zapošljavanje, mogla biti plodonosnija od prethodne. Doznajemo, naime, kako su već u ožujku oglašena 1292 radna mjesta za sezonske poslove, što je za čak 73,2 posto više negoli u istome mjesecu prošle godine!
Predstojnica splitskog HZZ-a Žana Gusić potvrđuje kako je zapošljavanje sezonskih radnika krenulo jačom dinamikom u odnosu na prvo tromjesečje prošle godine, javlja Slobodna Dalmacija.
I kruzeri traže...
- Samo je u ožujku zaposlena četvrtina sezonaca više ili točno 25,4 posto nego u istome mjesecu 2013. godine. To se odnosi na zanimanja koja se i inače najviše zapošljavaju u sezoni: sobarice, konobari, kuhari, recepcionari, prodavači te ostala iz turističko-ugostiteljske djelatnosti - ističe predstojnica Žana Gusić.
Na burzi rada splitskog HZZ-a trenutačno ima 226 oglasa u kategoriji uslužnih i ugostiteljskih zanimanja. Radnike traže uglavnom ugostiteljski objekti duž obale, turističke agencije i kruzeri.
Najviše sezonaca trebaju, naravno, velike hotelske kuće - hoteli “Zlatni rat” oglasili su 112 radnih mjesta za barmene, konobare, kuhare, pečenjare, a rok prijave je 30. lipnja. “Svpetrvs hoteli” traže 76 radnika, a rok za prijavu kod ovog hotelijera je 31. svibnja. “Hoteli Podgora” nude 51 radno mjesto, a tvrtka “Modra špilja” s Visa trenutačno traži 17 djelatnika koje će tijekom sezone rasporediti u Komiži i na Biševu.
Sommelieri, nutricionisti...
Osim standardnih zanimanja, od lani se, prema riječima šefice splitskog HZZ-a, učestalo traže i kuhari specijalisti, sommelieri, wellness terapeuti, nutricionisti...Ako će netko kod istog poslodavca ovog ljeta raditi treću sezonu zaredom, on može preko Zavoda zatražiti status stalnog sezonca, čime ostvaruje pravo na sufinanciranje doprinosa za produženo mirovinsko osiguranje.
- Cilj mjere je pružanje podrške osobama koje rade u sezoni te jedan dio godine nemaju osiguranu plaću ni kontinuitet prijave na mirovinsko osiguranje. Ciljane skupine su osobe koje su kontinuirano radile najmanje šest mjeseci kod istog poslodavca i koje će kod tog poslodavca raditi najmanje tri sezone ili su prethodno radile tri sezone bez obzira jesu li imale status stalnog sezonca. Trajanje pomoći je šest mjeseci - objašnjava Žana Gusić.
Dodala je kako poslodavac podnosi 100 posto troška mirovinskog osiguranja stalnog sezonskog radnika za prva tri mjeseca, a preostala tri polovicu iznosa plaća država, javlja Slobodna Dalmacija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....