Izraelska kompanija Teva Pharmaceutical Industries pristala je platiti više od 519 milijuna dolara u nagodbi u vezi kaznene i građanske tužbe da je podmićivala službenike u nekoliko zemalja kako bi potaknula prodaju svojih lijekova, izvjestilo je u četvrtak američko ministarstvo pravosuđa.
Kompanija je platila milijune dolara podmićujući službenike u Meksiku, Rusiji i Ukrajini kako bi promovirali njihove proizvode, kao što je lijek za multiplu sklerozu Copaxone, kažu iz ministarstva.
Tevina ruska podružnica priznala je krivnju za kršenje američkog federalnog zakona protiv korupcije u drugim zemljama i priznala je da su njeni čelnici podmićivali službenike u cilju ostvarivanja više od 65 milijuna napuhanog, 'korumpiranog' profita u Rusiji.
Teva je također priznala podmićivanje dužnosnika ukrajinske vlade u cilju dobivanja dozvole za prodaju lijekova.
Podmićivanje je trajalo više od desetljeća, tvrdi ministarstvo u svom izvješću.
Po tvrdnjama američke Komisije za vrijednosne papire (SEC), kompanijina praksa s podmićivanjem donijela joj je nedopuštenu zaradu od više od 200 milijuna dolara.
Iz Teve, vlasnice Plive, su rekli kako su od 2012. poduzeli brojne korake za rješavanje problema u upravljanju, uključujući imenovanje osobe na globalnoj razini za usklađivanje te okončavanje problematičnih poslovnih odnosa.
Teva, najveći svjetski proizvođač generičkih lijekova, tvrdi kako ni jedna od osoba uključenih u nezakonita plaćanja više nije zaposlena u kompaniji, kao i da su 2013. smijenili cjelokupno čelništvo podružnice u Rusiji.
Nezakonita praksa nije uključivala poslovanje u SAD-u, kažu iz Teve.
Američki zakon protiv podmićivanja službenika u stranim zemljama određuje kako je podmićivanje stranih vladinih dužnosnika u cilju dobivanja poslova kazneno djelo, bez obzira je li plaćanje izravno ili kroz neke druge načine, poput skupih zabava ili plaćanja međunarodnih putovanja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....