Američke Federalne rezerve u srijedu su nakon niza godina podignule ključnu kamatnu stopu za 0,25 posto, što bi, kako ocjenjuju brojni analitičari, moglo imati globalne ekonomske reperkusije.
Ova odluka označava kraj politike američke središnje banke kojom je gotovo čitavo desetljeće pružala podršku američkom gospodarstvu ranjenom velikom recesijom.
Kamatna je stopa stajala gotovo na nuli, a premda je pomak prema gore minimalan, riječ je o svojevrsnom davanju povjerenja oporavljenom američkom gospodarstvu, pojašnjava Washington Post, koje se trenutačno suočava s brojnim izazovima, uključujući promjenjive cijene nafte, usporavanje kineskog rasta i slab globalni rast. Odluka je i upozorenje da daljnji napredak ekonomije ne može više imati čvrsti oslonac.
'S postupnim prilagodbama ekonomske politike, ekomomska će se aktivnost nastaviti povećavati umjerenim tempom i indikatori s tržišta rada će nastaviti svoje jačanje', navodi se u priopćenju Feda nakon donošenja odluke.
Washington Post upozorava da bi u Americi ovakva odluka mogla utjecati na kamatne stope stambenih kredita, koje su godinama bile izrazito niske. Očekuje se i blagi rast kamata na kredite za kupovinu osobnih vozila, što bi moglo dovesti do blagog pada na automobilskom tržištu i tako unijeti manji poremećaj na tu vrlo važnu industrijsku granu.
Posljednji je put ključnu kamatnu stopu Fed dizao 2006. godine, u vrijeme kada još ni iPhone nije bio na tržištu. U međuvremenu je stasala čitava nova generacija ljudi koja je živjela u svijetu u kojemu nije bilo dizanja stopa i trebat će proteći određeno vrijeme da se vidi kako će se sveukupno društvo prilagoditi novoj situaciji.
Očekuje se da će Fed nastaviti vrlo sporim tempom dizati stopu i ubuduće.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....