PREGOVORI VEĆ U TIJEKU

Naftni div Zarubežnjeft ulazi na tržište: Rusi kupuju OMV u Hrvatskoj i BiH

Kolateralna žrtva prodaje OMV-a u Hrvatskoj mogla bi biti Ina, čije će rafinerije imati još manje posla i potonuti u još dublju krizu
 Danijel Soldo / CROPIX

Pola godine od najave konačno se zahuktava prodaja OMV-ovih benzinskih postaja u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Naime, prema neslužbenim informacijama, u pregovore o kupnji OMV-ova poslovnog carstva na našem i susjednom BiH tržištu ušao je ruski naftni div Zarubežnjeft.

Tu su nam informaciju potvrdili izvori iz Optima grupe, Zarubežnjeftove tvrtke u BiH. Kupnja OMV-ovih benzinskih pumpi bila bi prvi iskorak Zarubežnjefta - bilo izravno, bilo preko Optime - na hrvatsko tržište maloprodaje naftnih derivata . Pregovori su, kaže naš sugovornik, još u početnoj fazi, no dobro se razvijaju, pa se u Zarubežnjeftu, koji ionako dulje vrijeme gleda prema Hrvatskoj, nadaju njihovu uspješnom završetku i skoroj zamjeni OMV-ova brenda onim Zarubežnjeftovim.

- Mogu potvrditi da je Zarubežnjeft već u pregovorima s OMV-om. Zanimaju nas njihove benzinske crpke i u Hrvatskoj i u BiH. Širenje poslovanja u Hrvatskoj za nas bi bio veliki korak i iskoristili bismo ga za daljnju ekspanziju na hrvatskom tržištu - kratko je kazao naš izvor iz Optime. O novcu koji je Zarubežnjeft spreman dati za preuzimanje OMV-ove mreže u Hrvatskoj i BiH naš sugovornik nije želio govoriti.

Odmak od nafte

U OMV-u su još krajem prošle godine najavili povlačenje s tržišta Hrvatske i BiH, a prodaju su povjerili Deutsche Banku. Kao glavne razloge prodaje naveli su da se Hrvatska i BiH “optimalno ne uklapaju u OMV-ov lanac opskrbe”, kao i da kompanija želi pojednostaviti svoj portfelj i postupno se odmaknuti od prerade nafte i trgovine prema istraživanju i proizvodnji te prema plinskom biznisu.

OMV je na hrvatskom tržištu prisutan od 1992., a do danas je sagradio 63 benzinska servisa i zapošljava 70 ljudi. Njegov udio na hrvatskom tržištu maloprodaje naftnih derivata iznosi 13 posto, što ga čini prilično jakim igračem.

150 milijuna eura

U BiH OMV posluje od 2001., posjeduje 28 benzinskih servisa i ima tržišni udio od osam posto. Prema nekim procjenama, OMV bi od prodaje mreže svojih benzinskih crpki u Hrvatskoj i BiH mogao dobiti oko 150 milijuna eura.

Iako se proces prodaje ubrzava, u OMV-u nisu o tome htjeli govoriti. Shodno tome nisu htjeli potvrditi, ali niti opovrgnuti ni potencijalne kupce koji se spominju.

- U skladu s OMV-om strategijom, u razmatranju je prodaja maloprodajnog i komercijalnog poslovanja u Hrvatskoj i BiH, što bi uključivalo potpuno povlačenje s oba tržišta. Namjera je završiti prodaju obiju podružnica do kraja 2013. - kratko su kazali u OMV-u, dodavši da će razgovarati s potencijalnim kupcima i da su otvoreni za cijeli niz opcija.

Udar na Inu

Iako u OMV-u navode kraj sljedeće godine kao rok za prodaju, stručnjaci s kojima smo razgovarali uvjereni su da će se to dogoditi znatno prije. No, kolateralna žrtva prodaje OMV-a u Hrvatskoj mogla bi biti - Ina. Naime, ako Zarubežnjeft ili (što je sada malo vjerojatno) Lukoil kupe hrvatski OMV, Inine će rafinerije imati još manje posla, što znači da će potonuti u još dublju krizu. Razlog je to što Zarubežnjeft u susjednom Bosanskom Brodu ima rafineriju , iz koje bi naftnim derivatima opskrbljivao i svoje novo poslovno carstvo u Hrvatskoj, a što u Zarubežnjeftu ne taje. S druge strane, Lukoil ima veliku rafineriju na Siciliji, iz koje bi također razmjerno lako mogao transferirati naftne derivate na naše tržište, posebno nakon što Hrvatska u srpnju sljedeće godine pristupi EU.

Takav razvoj događaja dodatno bi produbio rupu koju Hrvatska ima u robnoj razmjeni s inozemstvom, a u kojoj velik dio čini upravo uvoz nafte i naftnih derivata. Prema podacima DZS-a, Hrvatska je lani uvezla nafte i derivata u vrijednosti od 2,71 milijardu eura, dok je ukupan hrvatski robni uvoz bio 16,3 milijarde eura.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
18. studeni 2024 19:29