BUDUĆNOST SURADNJE

MOL O INI 'Ako ne možemo profitabilno investirati u Hrvatskoj, potražit ćemo druge mogućnosti'

 Josip Bistrović/CROPIX

BUDIMPEŠTA - Izvršni direktor MOL-a Josef Molnar kazao je danas da je primarni cilj MOL-a postizanje sporazuma s hrvatskom vladom oko Ine na temelju tržišnog principa umjesto politički motivirane agende, te ako neće moći investirati na profitabilan način u Hrvatskoj, da će potražiti druge mogućnosti.

Molnar je to rekao u intervjuu za britansku komunikacijsku agenciju Merchantcantos, za koju je komentirao ostvarene poslovne rezultate MOL-a u 2013. godini.

MOL Grupa, naime, danas je izvijestila da je prošle godine ostvarila operativnu dobit (CCS EBITDA) od 516 milijardi forinti, što je za 9 posto niže nego u prethodnoj godini, a na što je utjecao otpis imovine u Siriji i Hrvatskoj.

Odgovarajući na pitanje kakav je trenutni status pregovora između MOL-a i hrvatske Vlade o INI, Molnar je kazao da je MOL želio ubrzati postupak pregovaranja, no današnja brzina pregovora sporija je nego što su očekivali.

Istaknuo je da su u trenutnoj fazi obje opcije podjednako važne - i postizanje sporazuma s hrvatskom vladom i prodaja udjela u Ini.

"Naš primarni cilj je postizanje sporazuma s hrvatskom vladom na temelju tržišnog principa umjesto politički motivirane agende. Ako ne možemo investirati na profitabilan način u Hrvatskoj, potražit ćemo druge mogućnosti", izjavio je Molnar.

Govoreći o smanjivanju proizvodnje nafte, Molnar je istaknuo i da MOL ima dobru portfolio bazu da preokrene padajući trend proizvodnje nafte.

"Dva bloka u Kurdistanu najviše obećavaju. U Hrvatskoj, pak, postoji više od 4.000 barela dnevne proizvodnje nafte koja čeka dozvole već godinama, pa tako i danas", napomenuo je Molnar.

U MOL-u očekuju da bi mogli u ovoj godini proizvoditi između 95.000 i 100.000 barela nafte dnevno, a u 2015. očekuju povećati tu proizvodnju za više od 10 posto, na 110.000 barela. Trenutno njihov portfelj omogućuje maksimalnu dnevnu proizvodnju od 130.000 odnosno 140.000 barela.

U intervjuu je sudjelovao i Josef Simola, financijski direktor MOL grupe, koji je između ostaloga, odgovarao je i na pitanje o cijeni dionice MOL-a, koja je u prošloj godini pala 30 posto.

Istaknuo je da teško vanjsko okruženje nije pomoglo, no kazao je i da su na to utjecali i specifični faktori, poput smanjenja proizvodnje uslijed prirodnog pada te dezinvestiranja. Ustvrdio je i da je situacija u Hrvatskoj također imala negativni efekt na cijenu MOL-ove dionice.

"Promatrajući trenutnu cijenu dionica i fundamente MOL-a, optimističan sam i to iz tri razloga. U poslovanju s preradom nastavit ćemo s programom poboljšanja učinkovitosti, a u proizvodnji i istraživanju nastavit ćemo jačati međunarodne operacije. Mislim da imamo bilancu imovine, kao i prilike za daljnje akvizicije", naveo je Simola.

Osvrnuvši se na situaciju s Hrvatskom, Simola misli da će se postići dobro rješenje.

"Naša opcija koju preferiramo je ispregovarati sporazum s hrvatskom vladom. Međutim, ako to neće biti moguće razmatramo također i opciju prodaje. Sve u svemu, mislim da radimo na pitanjima koje možemo kontrolirati i to me čini optimističnim za 2014. godinu", kazao je Simola.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
09. studeni 2024 03:40