Najprije sam pronašla klijente, nakon toga sam dobila investitore. Tim nam je riječima formulu uspjeha za pokretanje svog start-up projekta Greenpie opisala Mirna Bačun.
Dok mnogo iskusnije i veće tvrtke u Hrvatskoj imaju problema osigurati dovoljno kapitala za poslovanje, Mirna Bačun je preko Launchhuba, bugarskog fonda rizičnog kapitala koji ulaže u start-upe, prije nekoliko tjedana osigurala 50 tisuća eura.
Ova energična mlada Zagrepčanka (ima 31 godinu) početni je novac osigurala prezentirajući Greenpie bugarskom fondu. Riječ je o web aplikaciji za nutricioniste: uz pomoć nje oni mogu pratiti klijente i njihove prehrambene navike u realnom vremenu preko interneta te automatski analizirati njihov dnevnik hrane. Tržište je istraživala pola godine.
- Zanimalo me je što konkretno najviše frustrira nutricioniste. Posebnim načinima u razgovoru s njima utvrdila sam koje su njihove poslovne muke, ali i koliko su spremni platiti da se takvi problemi otklone - pojasnila nam je Bačun.
- Krenula sam od SAD-a i razgovarala sa stotinjak nutricionista. Na kraju sam prodala ideju o rješenju osmorici klijenata iz Velike Britanije i SAD-a prije nego što smo napisali ijednu liniju koda. Cijelu stvar sam započela sama, pomoću tečaja The Foundation, a kasnije sam našla ljude koji su sada suosnivači Greenpiea - rekla nam je Bačun, koja je u spomenutoj organizaciji danas i službeni predavač i učitelj.
Na fotografiji: Greenpie Aplikacija kojom nutricionisti mogu pratiti navike klijenata i njihove dnevnik hrane
U praksi, upotreba aplikacije Greenpie nutricionistima štedi sat do dva dnevno, a prevedeno u financijsku uštedu, i do 50 tisuća dolara godišnje. Jedan od važnih momenata za Greenpie bilo je povezivanje sa Zagrebačkim inkubatorom poduzetništva (ZIP) u rujnu prošle godine. - U ZIP-u sam dobila jako puno odgovora, pogotovo s obzirom na to da sam orijentirana na inozemna tržišta. Kako sam već imala klijente, pojavili su problemi poput kakvu tvrtku otvoriti, kako voditi računovodstvo... U ZIP-u sam dobila izvrsne mentore. Puno su mi pomogli - ističe Mirna Bačun. Najprije je projekt “pitchala” (prezentirala ga) na konferenciji COinvest u Sloveniji. - Jako im se svidio i proizvod i pitch, nakon čega su me povezali s ljudima iz Launchhuba. I onda su me investitori pozvali na ‘Long weekend’ u Sofiju - ispričala nam je Bačun. Nakon dva dana prezentiranja, u vrlo kratkom roku stigla je povratna informacija da žele uložiti 50 tisuća eura u Greenpie.
- Mi radimo već naveliko, samo što dosad nismo imali tvrtku. Tvrtka u Bugarskoj otvara se ovaj tjedan i nastavljamo punom parom jer ne samo da prodajemo proizvod nego i moramo biti na raspolaganju kupcima 24 sata dnevno - odgovara Bačun na pitanje je li registrirala tvrtku i kad planira započeti s radom.
Bačun je, naravno, direktorica buduće tvrtke, Tomislav Tušek je developer (radio je na aplikaciji), a Janine Bamberger savjetnica. Bačun je deset je godina radila kao profesionalni snimatelj i videomontažer, kao 2D i 3D animator... Sad se bavi samo Greenpieem, kaže.
Agilni bugarski fond LAUNCHHUB: Trenutno investira u 35 tvrtki u regiji
Launchhub je devet milijuna eura težak fond rizičnog kapitala koji novac ulaže u start-up tvrtke u Bugarskoj i regiji, uglavnom iz ICT sektora, a sufinancira se dijelom i iz sredstava
Europske unije .
Maksimalan iznos ulaganja po projektu je 200 tisuća eura. Uz Greenpie, Launchhub je tijekom “Longweekenda” lani u prosincu u Sofiji odlučio podržati još osam tvrtki. U ovom trenutku , fond ulaže u 35 start-upa. Tvrke su iz Hrvatske, Slovenije, Bugarske, Makedonije, Rumunjske, Grčke i Ukrajine. Fond je dosad u tehnološke tvrtke jugoistočne Europe ukupno uložio 2,8 milijuna eura.
- Doista se susrećemo s brzorastućom start-up kulturom u cijeloj jugostočnoj Europi, a ova je regija sve uzbudljivija za ulagače - kaže Stephane Gantchev, partner iz Launchhuba.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....