Nesigurnost i napuštenost

Zapalili svijeće u centru: Ekipa iz SOS-a Zagreb okupila se pred razrušenom zgradom, istaknuli tužnu istinu

Osnivači udruge SOS Zagreb okupili su se u 6:24 na godišnjicu potresa, a svoje poruke zabrinutosti i vapaja u pomoć odaslali su svim hrvatskim i zagrebačkim predstavnicima vlasti kao i predstavnicima Europske komisije i parlamenta.

Osnivači udruge SOS Zagreb okupili su se u 06:24 sati, povodom godišnjice potresa, na uglu Đorđićeve i Petrinjske ulice, ispred zgrade koja je postala simbolom zagrebačkog potresa i tom prilikom zapalili su svijeće za sve žrtve Zakona o obnovi. Pozvali su i sve građane istomišljenike da tijekom dana zapale svijeće u znak nezadovoljstva, nesigurnosti, osjećaja napuštenosti i zanemarivanja od strane gradski i državni vlasti. Svoje poruke zabrinutosti i vapaja u pomoć odaslali su svim hrvatskim i zagrebačkim predstavnicima vlasti kao i predstavnicima Europske komisije i parlamenta.

image
DAMJAN TADIC/CROPIX

Stav Udruge je da Zagreb treba obnavljati s vizijom, planski, interdisciplinarno kako bi Zagreb postao siguran grad pun života, sveučilišno, povijesno i kulturno središte, turistička destinacija, administrativno-politički centar kakav suvremena europska zemlja može, mora i treba biti!

Tužna godišnjica

"Točno je godina dana prošla od katastrofalnog potresa koji je probudio Zagreb i Zagrebačku županiju. Godišnjicu potresa, koji nas je to nedjeljno jutro probudio i istjerao iz kreveta na ulice, odnio jedan mladi život, a njih 20 000 iselilo iz njihovih domova i kuća, obilježavamo u posebnoj tuzi. U gradu Zagrebu trenutno je 5966 neuporabljivih i privremeno neuporabljivih građevina, građevine s crvenim ili žutim naljepnicama, građevine koje po Zakonu o obnovi imaju pravo na obnovu. Međutim, u cijeloj godini nije počela obnova niti jedne obiteljske kuće, niti zgrade, obnove koja je temeljena na Zakonu o obnovi", poručili su osnivači udruge SOS Zagreb.

image
Osnivači udruge SOS Zagreb, upalili su svijeće na godišnjicu potresa, okupivši se na uglu Đorđićeve i Petrinjske ulice.
DAMJAN TADIC/CROPIX

Čitajte i: Pola godine tuge za djevojčicom stradalom u potresu: ‘Svako malo pomislim na nju, najgore mi je navečer‘

Čitajte i: Nataša Janjić Medančić: ‘Strašni su neizvjesnost i nemir koje osjetiš jer se ne možeš vratiti u svoj dom‘

Istaknuli su i da do danas nitko nije iskomunicirao plan ni rokove obnove, a građanima je cjelokupni proces prikupljanja dokumentacije za obnovu i dalje nejasan. Tome u prilog govori da je godinu dana od potresa i dalje jako niska stopa prijava u gradu Zagrebu - prema službeno dostupnim informacijama Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine predano oko tri posto prijava od svih u Zagrebu žutim i crvenim naljepnicama označenih zgradama, tvrde iz SOS Zagreb.

image
DAMJAN TADIC/CROPIX

"Ono što posebno uznemirava građane, sve roditelje, je da je u zagrebačkom potresu oštećeno 175 zgrada, škola i vrtića. Od toga 65 osnovnih škola i 33 srednje škole koje su izgrađene prije 1970. godine. Iako su na 96 školskih zgrada oštećenja sanirana putem hitnih intervencija tek za 13 školskih zgrada je pokrenut postupak cjelovite obnove temeljem Zakona o obnovi zgrada oštećenih u potresu (NN 102/20). Kada će započeti proces snimanja stanja i obnove za preostale 83 zgrade osnovnih i srednjih škola ni godinu dana nakon potresa nije izvjesno. U međuvremenu gotovo 60.000 učenika svakodnevno pohađa školske ustanove u zgradama čija je seizmička te mehanička otpornost i stabilnost upitna te kontinuirano prožima strahom i zabrinutošću veliki broj roditelja. I zanimljivo je da od potresa, sve do danas, godinu dana nakon, građevinska inspekcija nije izašla na teren kako bi osigurala sigurnost građana i prolaznika", kazali su.

image
DAMJAN TADIC/CROPIX
Linker
20. travanj 2024 14:42