Julija Nydal, koja posljednjih 25 godina gradi karijeru inozemstvu i surađivala je s brojnim svjetskim brendovima, za Gloriju govori o ljubavi i životu u New Yorku te se prisjetila svojih modnih početaka i prvog leta kad se u avionu vozila kao - dio prtljage.
Julija Nydal stigla je na Glorijino snimanje u crnoj majici, trapericama, vunenim čarapama i klompama - bez trunke šminke. Ovoj ženi besprijekorne linije i blistave kože doista ne trebaju ni make-up ni glamurozna odjeća da bi pozirala u editorijalu - pomislila sam. Sjajno raspoložena (ni traga jet legu iako je nedugo prije toga doletjela iz New Yorka), uz širok osmijeh i s čvrstim stiskom ruke pozdravila je svakog člana kreativne ekipe na snimanju i strpljivo se predala u ruke vizažista, stilistice kose...
Zadranka sa svjetskom karijerom, koja se više od četvrt stoljeća bavi modelingom, posljednjih 13 godina živi u Velikoj Jabuci. Ovih je dana stigla u Zagreb kako bi promovirala novu globalnu kampanju kozmetičkog brenda Eucerin, čije je zaštitno lice. I to je bila idealna prilika za iskren ženski razgovor - o obitelji, neprestanim putovanjima, ljepoti, starenju, ljubavi, odrastanju u Zadru, studentskim danima u Zagrebu...
Premda se iz Hrvatske odselila kad je bila u ranim dvadesetima, Julija Nydal iznimno je bliska sa svojom obitelji - majkom Radojkom, fizikalnom laboranticom koja je u nekadašnjem tekstilnom kombinatu "Boris Kidrič" ispitivala kakvoću tkanina te dvije godine mlađom sestrom Darijom, psihologinjom. Posebno je bila vezana i za oca Zdravka, profesora filozofije i sociologije. Živjeli su, kaže, u stanu od 28 kvadrata i svejedno stalno imali pun dom gostiju, bilo je dovoljno mjesta za sve. No tijekom svih ovih godina u inozemstvu - i suradnji s brojnim svjetski poznatim brendovima - Zadar joj nije nedostajao. Dobro, osim kad je tijekom jedne gaže u Hamburgu kroz prozor sobe čula glas Olivera Dragojevića, netko je puštao njegove pjesme. Vezana je, kaže, za ljude, ne za mjesta. Nije požalila ni što nije završila studij biokemije i pronašla neki financijski stabilniji posao od modelinga. U njenom se životu, govori, sve slagalo gotovo sudbinski.
Dugovječnost u svijetu modelinga, gdje se konstantno pojavljuju nova, mlada lica Julija Nydal pripisuje, među ostalim, i tome što joj nije problem putovati, mijenjati prijevozna sredstva i vremenske zone. Svijet modelinga je, kaže, prilično samotnjački, a njoj nije problem biti sama. Štoviše, voli vrijeme provedeno sa sobom.
"Sve to radim s istim žarom kao i kad sam se krenula baviti ovim poslom. To je kod mene, doduše, bilo relativno kasno, u dvadesetima. Mnogi su mi govorili da sam u cijelu priču ušla prekasno, ali tu se pokazao moj dalmatinski dišpet. Kad bi mi netko rekao da nešto ne mogu, baš bih onda zagrizla. Na primjer, kao jednoipolgodišnjoj djevojčici operirali su mi kuk, zbog displazije, i rečeno mi je da se sportom ne bih trebala baviti. No tvrdoglava kakva jesam, posvetila sam se atletici, a u srednjoj školi dobila zlatnu medalju u skoku u dalj te u trčanju na sto metara. Kad sam došla na studij u Zagreb, trebala sam se priključiti timu kluba Mladost, ali moj je ortoped rekao da to stvarno ne dolazi u obzir", prisjeća se Julija Nydal. Objašnjava da je stvar ljudske psihologije to što žene u njenoj profesiji ne govore o svojim godinama - unatoč tome što se kao društvo borimo protiv dobne diskriminacije. Otkriješ li "stvarno stanje stvari", ljudi te počinju drugačije gledati. Umjesto da vide tvoje pozitivne karakteristike, najednom primjećuju umor na tvom licu.
"Od žena se očekuje da žive i da se ponašaju u skladu sa svojom dobi, što god to značilo, a ne onako kako se osjećaju. Zašto se ne bih odijevala i živjela onako kako ja želim, a ne onako kako netko misli da je primjereno mojim godinama? Često čujem komentar: "Vidi što ima na sebi, a koliko ima godina!" Istovremeno, takav komentar na račun nekog muškarca nikad nisam čula. S obzirom na to da sam se počela baviti modelingom u dobi kad su mnoge djevojke završavale karijeru, rečeno mi je da ne ističem svoje godine. Izgledala sam mlađe i to mi je jako pomoglo. Danas se, srećom, stvari u industriji ipak mijenjaju nabolje", kaže Julija Nydal.
U svijet modelinga ušla je, kaže, sasvim slučajno i neočekivano. Studirala je biokemiju u Zagrebu, koja je tada bila u Pierottijevoj ulici, blizu Mimare. Slobodne trenutke provodila je u obližnjem butiku Super Stuff, koji je tih devedesetih, u modnom smislu, bio pravi prozor u svijet. To je bio jedini dućan u Zagrebu gdje si mogao kupiti englesku modu, Oakley naočale, koje je tad jako popularizirala tadašnja techno scena, satove marke Storm... Nije imala novca da tamo kupuje, ali je uživala u razgledavanju stvari i slušanju muzike koju je puštao Marijan Felver, danas poznati zagrebački DJ.
"U nekom trenutku ponudili su mi posao, što mi je donosilo izvrstan džeparac. Ondje je tada radio i Neven Ciganović, koji mi je uvijek govorio da bih se trebala ubaciti u modne vode. On me i pozvao na prvi casting za jednu reklamu. Za ulogu je trebalo trčati, a budući da sam u tome bila dobra, reklamu sam dobila bez problema. Tu ne mislim da je moj izgled odigrao neku važnu ulogu, nego moje atletsko iskustvo", prisjeća se. Nakon toga zaredale su se gaže, a onda je 1998. dobila priliku da ode u Milano i rekla samoj sebi - zašto ne. Mislila je da će zaraditi novce, vratiti se kući, završiti fakultet i pronaći "pravi" posao. Stvari su se drugačije posložile, ali ispalo je dobro.
"Dobra je i priča kako sam uopće došla do Milana: išla sam kupiti kartu za vlak kad sam na željezničkom kolodvoru srela ženu koja je pronalazila talente za inozemne modne agencije. Ponudila mi je da umjesto vlakom putujem avionom, s njenim dečkom, pilotom u avionu koji je bio prijevoznik za DHL. Dakle prvi let u životu provela sam kao dio carga, prtljage. Ono što želim reći jest da sam putem uvijek i svuda sretala divne ljude koji su mi puno pomogli", kaže Julija Nydal.
Život u New Yorku opisuje kao uzbudljiv, dinamičan, pun mogućnosti, ali istovremeno izazovan. Ondje je prisutno nevjerojatno bogatstvo kultura, umjetnosti... To je, kaže, grad koji ju je naučio biti upornijom, strpljivijom, tolerantnijom i prilagođenijom u neočekivanim situacijama. U New Yorku je upoznala i svog partnera Stevena Sadoffa, s kojim je posljednjih osam i pol godina.
"Način na koji smo se upoznali pokazuje da pripadamo starijoj generaciji, jer tu nije bilo posredovanja Tindera ili neke druge aplikacije za dejtanje. Dolazila sam u jedan kafić u Sohou koji je uvijek bio pun ljudi. Da, imao je izvrsnu kavu, ali gosti su zapravo dolazili zbog Stevena koji je bio vlasnik bara. Strašno karizmatičan, naprosto je magnet za ljude", govori Julija Nydal. Iako je, kaže, završio engleski i biologiju, nije se bavio strukom. Radio je na raznim filmskim setovima - na kojima je devedesetih uglavnom bila grozna kava - i onda mu je palo na pamet da pokrene svoj biznis s kavom. Uskoro je otvorio vlastiti cafe bar, a ugostiteljstvo mu je bilo blisko jer mu je otac držao restorane u New Yorku. U međuvremenu je prodao kafić, ali je ostao u ugostiteljstvu, kao poduzetnik i konzultant.
"Nas dvoje imamo doista prekrasan život. Imam dojam da mi je sve što mi se dogodilo u New Yorku sugeriralo da baš tu trebam i biti", zaključuje Julija Nydal.
Anti-age (r)evolucija
Epigenetika, koja povezuje ponašanje, okolišne čimbenike i funkcioniranje gena, pokazala je da čvrstoća kože i prisutnost bora uvelike ovise o vanjskim čimbenicima, a ta saznanja čine osnovu novog Eucerin Hyaluron-Filler Epigenetic seruma
Epigenetika je novo područje koje istražuje kako faktori poput prehrane, fizičke aktivnosti, UV zračenja i stresa mogu aktivirati ili deaktivirati određene gene bez promjene DNK. Za razliku od genetskih mutacija, epigenetske promjene su reverzibilne. One igraju ključnu ulogu u zdravlju i izgledu kože. Razumijevanjem epigenetike možemo bolje prilagoditi njegu kako bismo podržali gene odgovorne za mladenački izgled kože. Upravo se Eucerin Hyaluron-Filler Epigenetic serum temelji na ovom razumijevanju, pružajući personaliziranu i učinkovitu njegu kože.
Patentirana Age Clock tehnologija
Eucerin Hyaluron-Filler Epigenetic serum rezultat je više od 15 godina istraživanja, a njegova patentirana Age Clock tehnologija reaktivira gene mladosti i smanjuje znakove starenja. Age Clock tehnologija omogućuje napredno razumijevanje biološkog starenja kože, koje se razlikuje od kronološkog. Dok kronološka dob prati koliko smo stari prema datumu rođenja, biološka dob odražava stvarno stanje stanica kože, koje može biti mlađe ili starije zbog vanjskih čimbenika poput stresa i UV zračenja. Ova inovativna tehnologija uspoređuje uzorke mlade i zrele kože za preciznu procjenu biološke dobi i smanjenje znakova starenja.
Inovativan aktivni sastojak Epicelline®
Jedan od ključnih sastojaka Eucerin Hyaluron-Filler Epigenetic seruma je patentirani Epicelline®, aktivni sastojak razvijen kao odgovor na specifične izazove koje postavlja epigenetika. Epicelline® je dizajniran kako bi direktno utjecao na reaktivaciju gena mladosti, koji igraju ključnu ulogu u održavanju mladolikog izgleda kože. Ovaj moćan aktivni sastojak ne samo da pomaže smanjiti pojavu bora već također poboljšava čvrstoću i elastičnost kože, pomaže u redefiniranju kontura lica te pruža koži obnovljen, mladenački izgled.
Anti-age novog doba
Eucerin Hyaluron-Filler Epigenetic serum inovativni je rezultat epigenetskog istraživanja tima znanstvenika iz Eucerina. Ova revolucionarna anti-age inovacija pomoću patentirane Age Clock tehnologije i patentiranim sastojkom Epicelline® ponovno aktivira gene mladosti u samom korijenu te vidljivo smanjuje 10 znakova starenja kože, pružajući kvalitetniju hidrataciju, pomlađen izgled, zategnutiju kožu, ujednačeniji ten, efekt podizanja, vizualno smanjenje bora, poboljšanje kontura lica i sjajniju kožu
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji Gloria x Eucerin
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....