Riječ je o rijetkom, zlatnom Patek Philippeu 2499 kakvih je tristotinjak na cijelom svijetu, koji je nestao nakon smrti legende i poslije mnogo godina, otkriven je u aukcijskoj kući Christie‘s.
Uoči četrdeset i četvrte obljetnice tragične smrti Johna Lennona, njegova udovica Yoko Ono postigla je značajnu zadovoljštinu. Odlukom suda u Švicarskoj mogla bi uskoro doći u posjed rijetkog sata Patek Philippe 2499, za nju neprocjenjive vrijednosti. Pripadao je njezinom suprugu, nosio ga je u posljednjim trenucima života, a darovala mu ga je sama Yoko za 40. rođendan. Prekrasan sat od žutog zlata dala mu je 9. listopada kada je napunio 40 godina i kada se činilo da ih očekuje još mnogo zajedničkih godina, da je najbolje pred njima... U sat je dala ugravirati posvetu: "(Baš kao) počevši od ljubavi, Yoko 10. 9. 1980. N.Y.C.", a nakon što je Mark David Chapman ispalio u glazbenika pet metaka revolverom ispred njegove zgrade, sat je nestao u gunguli uzvitlanoj oko tragično preminulog glazbenika.
Mnogo godina kasnije, imućan kolekcionar i trgovac satovima, koji se u sudskim spisima u Švicarskoj navodi kao gospodin A., donio je sat u Christie‘s s namjerom da ga, kako se čini, proda. Unatoč posveti, za prodaju sata koji je Yoko Ono 1980. godine platila 25.000 dolara, trebala mu je potvrda autentičnosti, piše magazin Hodinkee. Aukcijska kuća kontaktirala je Lennonovu udovicu, a ona je pojasnila da je sat nestao s njegove ruke. Htjela ga je vratiti pod svaku cijenu i tako je u Švicarskoj prije deset godina započela ogorčena sudska bitka.
Cijelo to vrijeme sat je bio pohranjen u trezoru aukcijske kuće, a sada bi se trebao vratiti Yoko Ono. Kad je sud odbio posljednju žalbu kolekcionara čije je ime u međuvremenu otkriveno (zove se Maurizio de Simone) njegov sin Julian de Simone oglasio se na You Tubeu kako bi pojasnio neke detalje. Tvrdi da je njegov otac kupio sat u siječnju 2014. za 600.000 eura i htio je, eto, kontaktirati Yoko Ono preko poznate aukcijske kuće da potvrdi autentičnost sata koji je (već) masno platio. Kako je rečeno u videu, nije se radilo o pokušaju prodaje preko Christie‘s već o potvrdi je li kronograf Patek Philippe 2499 (na svijetu postoji 349 primjeraka), stvarno pripadao Lennonu?
Dodajmo i to da je Yoko Ono, svom suprugu, povodom 40. rođendana rođendana, kupila ukras za rever od dijamanata i rubina – kako bi obilježila njegovu četverogodišnju bitku protiv američke imigracijske službe koja ga je 1972., godinu dana nakon što je ušao u Ameriku s imigracijskom vizom, htjela deportirati u Veliku Britaniju. Budući da je 1968. osuđen u Londonu zbog posjedovanja marihuane, u Americi je početkom 70-ih zaključeno da je Lennon nepodoban za boravak u toj zemlji. Glazbena legenda jedva je uspjela legalizirati svoj status: 27. srpnja 1976. dobio je toliko željenu "zelenu kartu". Skupocjen ukras od rubina i dijamanata u obliku američke zastave koji mu je darovala Yoko Ono, simbolizirao je njegovu borbu protiv deportacije. Osim sata Patek Philippe 2499 i skupocjenog ukrasa za rever, za poseban, okrugli rođendan (pokazalo se da je posljednji koji su slavili), unajmila je zrakoplov koji je na nebu 9. listopada 1980. vukao flyer s rođendanskom čestitkom Johnu, piše People.
Zato ne čudi što je 91- godišnja Yoko Ono dala sve od sebe ne bi li vratila sat. Ne zanima ju tko ga je skinuo s ruke njenog mrtvog supruga, htjela je samo vratiti uspomenu čija je vrijednost danas procijenjena na 4 milijuna švicarskih franaka (4,51 milijun dolara). Pa ipak, udovici pjevača, gitariste i tekstopisca The Beatlesa, najpopularnijeg glazbenog rock banda 20. stoljeća, dar u kojem je John Lennon tako kratko uživao, jednostavno nema cijenu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....