U kreiranju ljetne kolekcije odjeće zagrebačka dizajnerica Vesna Milković koristi tradicijsku tehniku šlinganja o kojoj je, za sve ljubiteljice modnog naslijeđa, snimila i kratki film.
Premda nije etnologinja, već modna dizajnerica, Vesna Milković (62) istinska je čuvarica narodne baštine. Nakon limitirane kolekcije lanenih kaputa ukrašenih zlatovezom, predstavljenih početkom ljetne sezone, nedavno je kreirala elegantne i suvremene modele kraćih i dužih haljina, hlača, bluza i topića od finog bijelog pamučnog platna, ukrašenog šupljikavim vezom.
S izradom šlinge, koja krasi narodne nošnje Slavonije, Moslavine, Dalmacije i sisačke Posavine, odlučila je upoznati svoje klijentice i ostale ljubiteljice tradicijskog modnog nasljeđa - koristeći pritom nove medije. Završila je, naime, snimanje petnaestominutnog videa o postupku izrade, koji će se uskoro moći pogledati na internetskoj stranici njezinog brenda Etno butik Mara.
"Šlinganje je postupak koji zahtijeva preciznost, koncentraciju te sate i sate ručnog rada pa takvi odjevni komadi mogu stati uz bok kreacijama visoke mode", tvrdi Vesna Milković, koja se još sjeća anegdote otprije desetak godina. Dok je, naime, izlazila iz jednog poznatog rovinjskog hotela u šlinganoj haljini koju je sama dizajnirala, naišla je na uglađenog talijanskog gospodina koji je uzviknuo: “Kako lijepa haljina!”
Čitajte i: Svi su ludi za terrazzo uzorkom: Splićanka Petra izrađuje statement ukrase za dom koje želimo odmah
"Isprva me malo uvrijedilo što nije rekao kakva lijepa žena, no onda sam shvatila kakav sam kompliment dobila", govori dizajnerica, za čije je šlingane kreacije predstavljene prije nekoliko godina na sajmu u Muscatu stigla pohvala i od samog sultana.
Šlinga prema predlošcima koje je naslijedila od mame i bake, a neke je motive izradila i sama. Predlošci su iscrtani na tankom prozirnom papiru te izbušeni iglom, a kako bi odjevni predmet pristajao kao saliven, uklapaju se u krojnu sliku. Nakon što se na bijelom pamučnom platnu odredi pozicija veza, uzorak se na njega prenosi pomoću specijalnog praha plave boje koji prodire na tkaninu kroz rupice.
Preneseni motiv se fiksira posebnom otopinom te potom opšiva po konturama. Unutarnji dio rupice se pažljivo isiječe škaricama, a nakon toga slijedi obrubljivanje gustim bodom. Platno se pere kako bi se skinula plava boja (u nekim selima se daruje neoprano, kako bi onaj tko ga je dobio znao da je šlinga nova), a potom kroji i šiva prema modelu.
Osim od bijelog platna, dizajnerica kreira i šlingu u boji, a njene klijentice je najčešće kupuju za svečane događaje i svadbe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....