Zagrebački graffiti umjetnik Krešimir Golubić posjetio je grad u središnjem dijelu Njemačke i proveo nas kroz njegove parkove, izložbe i interaktivni muzej najljepših dječjih priča.
Za one koji ne znaju, postoji muzej koji svjedoči o nastanku svih onih bajki koje smo slušali u djetinjstvu prije spavanja. Kroz Kassel sam i prije imao priliku prolaziti i “upoznati” grad, koji je, bez obzira na razaranja Drugog svjetskog rata, uspio očuvati svoj šarm te se ponovno uzdići iz ruševina. Documenta, najveća izložba suvremene umjetnosti u svijetu, koju godišnje posjeti gotovo milijun ljudi, samo je jedan od razloga zašto mu je to i uspjelo. Documenta mi je, naime, bila glavni cilj posjeta Kasselu, no ondje sam doznao da je 2015. otvoren Muzej svijeta braće Grimm - Grimm World Kassel, što također može biti povod dolaska u grad.
Siguran sam da su svi u djetinjstvu uživali u pričama braće Grimm. Još i danas se sjećam svoje bake koja je neumorno iz večeri u večer prepričavala neke od bezbroj bajki bez kojih brat i ja nismo mogli usnuti, a otkriće da sam u gradu u kojem postoji institucija koja baštini uspomene na moje odrastanje, kao i svakog djeteta, apsolutno me oduševilo. Iste godine kad je otvoren, britanski The Guardian uvrstio ga je u 10 najboljih novih muzeja u svijetu, a nositelj je i laskave titule jednog od najposjećenijih u Europi iz godine u godinu. Prije svega je namijenjen djeci, ali - uvjerio sam se - jednako je privlačan i odraslima. Uživajući u njihovim pripovijetkama kao klinac (ali i kasnije), nikad nisam razmišljao kako su nastajale i koliko je raskošan njihov opseg. Odgovor sam otkrio u muzeju: braća Grimm skupljala su narodne priče koje su se generacijama prenosile kako bi ih zauvijek sačuvali.
U modernom i fantastično dizajniranom prostoru naizgled nedostaje bajkovitosti koju očekujemo, no uronite li u stalni izložbeni izbor, ući ćete u život braće Grimm, upoznajući se s njihovim neumornim radom na prikupljanju goleme zbirke narodnih priča i bajki namijenjenih djeci i odraslima. Njihov je život prikazan kroz papirnate makete koje je izradio poznati ukrajinski umjetnik Alexej Tchernyi, a interaktivni postav muzejske šume - s bićima koja su ondje obitavala, čarobnim ogledalcem... - iznimna je atrakcija. U muzeju osobito privlači pozornost aktualna izložba “Crvenkapica, plava brada”, koja se može razgledati do sredine travnja 2020. Prikazi “pršte” bojama, istražujući simbolički, kulturni i povijesni značaj glasovite pripovijetke. Svijet bajki je “raznobojan”, a ovo je uistinu najšarenija izložba koju sam posjetio. Nakon obilaska muzeja posjetite i Bergpark Wilhelmshöhe - najveći europski brežuljkasti park uvršten na popis UNESCO-ove svjetske baštine. U parku će se zasigurno nastaviti čarolija posjeta Kasselu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....