Slikovit gradić izlazi iz sjene poznatijih odredišta u Istri, a gostima nudi gospodski kolač, Čarobnu špilju i luksuzni smještaj s dozom divljine.
To što nije razvikan poput nekih drugih istarskih gradova, Žminju je u vrijeme pandemije - prednost. Nije na udaru masovnog turizma, a zbog ljepote, autentičnosti, bogate povijesti i ponude, ondje nije dosadno ni izvan ljetne sezone. Treba prošetati kamenom uličicom Štradom, vidjeti Kanoničku kuću iz 16. stoljeća i baroknu crkvu sv. Mihovila Arkanđela te sjesti ispod obližnjeg stabla ladonje koju zbog otpora stanovnika ni okupatori u Drugom svjetskom ratu nisu uspjeli posjeći.
Čokoladne jaslice
Ljubitelje povijesti oduševit će i srednjovjekovna kula u kojoj se u novije vrijeme održavaju razne izložbe. U prosincu se ondje može pogledati izložba božićnih jaslica iz svih dijelova Istre. Autori su vrlo kreativni pa ih izrađuju od morskih kamenčića, stakla, papira... Neki su bili još originalniji pa su jaslice izložili u akvariju ili kao “građevni materijal” upotrijebili - čokoladu.
Žminjska kula ima i romantičan balkon, nalik onome gdje je Julija čekala Romea, pa se na njemu rado fotografiraju mladenci.
Spavanje na sijenu
Na području Žminja nije problem naći ni vrhunski smještaj. Ima više od 200 objekata za iznajmljivanje, a najposebniji je La Casa di Matiki. Ta kamena kuća, koju je turistički portal TripAdvisor lani proglasio najboljim bed & breakfast smještajem, gostima nudi i pravi odmak od civilizacije.
Festival pašte
Gastronomska tradicija su i razne vrste tjestenina - makaruni, fuži, pasutice, biguli... - pa se ljeti u Žminju održava Istarski festival pašte. Pripremaju se u rustikalnim restoranima kao što su Pod Ladonjon i Žminjka, koja postoji gotovo pola stoljeća, a na području Žminjštine ima i mnogo domaćih proizvođača pršuta, istarskih kobasica, sira, meda, vina i likera.
Agroturizam Paladnjaki, Mljekara Latus (poznata po siru Veli Jože) te obitelji Ferlin, Jelenić, Pamić, Bernobić, Kliman, Miličić, Udovičić i Erman neki su od njih.
Starohrvatske naušnice
Lokalne žene često se kite takozvanim žminjskim rićinom, replikom naušnice pronađene sredinom prošlog stoljeća u starohrvatskoj nekropoli na području grada. Original se čuva u Arheološkom muzeju Istre u Puli, a zlatne ili srebrne replike žminjskih umjetnika mogu se kupiti kao svevremenski nakit.
Čarobna špilja
U okolici grada može se i biciklirati, obilaziti neke od 118 kapelica te posjetiti špilju Feštinsko kraljevstvo. Nalazi se pokraj sela Feštini, a 30-ih godina prošlog stoljeća slučajno ju je otkrio seljak Tone Božac prilikom sadnje vinograda - kad mu je “pikun” (kramp) propao u jamu.
Špilja oduševljava ljepotom raznih oblika siga, poput onih koje podsjećaju na čarobnjakov šešir ili kulu babilonsku, a ispred ulaza su brojni sadržaji za djecu i odrasle: mini farma, pješčanik, bar, vidikovac, velike ručno izrađene drvene igračke...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....