
Gorski kotar atraktivan je u svako doba godine, no jesen u njemu je zaista čarobna, kad šume poprime zlatne, crvene i žute nijanse. A jedno od omiljenih odredišta brojnih planinara rekreativaca jest Klek koji se smjestio iznad Ogulina. O njemu postoji legenda prema kojoj je Veles (Volos), slavenski bog zemlje, vode i podzemlja, u jednom sukobu okamenio diva Kleka. I doista, hrbat Kleka izgleda poput diva koji je zaspao na leđima pa mu je vršna stijena glava, a dvije stjenovite hridine naziva Klečice - stopala. Najbolje se to vidi s autoceste neposredno prije skretanja u Ogulin iz smjera Zagreba.
Do tog se grada iz stotinjak kilometara udaljenog Zagreba autocestom stiže za nešto više od sat vremena, a isto toliko vremena trebat će iz 90 kilometara udaljene Rijeke. Premda se na vrh Kleka može stići iz različitih smjerova, najkraći i najpopularniji je onaj iz mjesta Bjelsko koje je od Ogulina udaljeno desetak minuta vožnje.

Uspon do planinarskog doma je nezahtjevan i traje oko sat vremena pa će ga relativno lako svladati i djeca, usput uživajući u spektakularnom pogledu. Za uspon na planinu pripremiti se treba u skladu s vremenskom prognozom - u šumu se u ovo doba godine ne ide bez vjetrovke, a nije na odmet ponijeti i kabanicu. Također, slojevita odjeća i čvrsta obuća su nužni.

Planinarski dom Klek smješten je na 1000 metara nadmorske visine, radi vikendom i ondje se možete okrijepiti, ali ne i najesti, pa je preporuka ponijeti hranu sa sobom. Od doma do vrha Kleka (1181 m) uspon je nešto zahtjevniji, opremljen i užadi na nekim dijelovima i traje oko pola sata, no uz mjere opreza ni on nije nedostižan.


S vrha se za lijepog vremena pruža pogled na grad Ogulin, jezero Sabljaci - nazivaju ga i Ogulinskim morem - ali i vrhove i šume Gorskog kotara.


Uz Klek su vezane i brojne bajkovite priče, među kojima je i ona kako vrh Kleka za olujnih noći postaje okupljalište vještica, vila i vilenjaka pa planinare neposredno prije doma dočekuje simpatičan natpis “Dobrodošli u carstvo klečkih vještica!“.

Brojne narodne predaje i legende bile su inspiracija i velikoj hrvatskoj književnici Ivani Brlić-Mažuranić, rođenoj u Ogulinu, za likove Regoča, Kosjenke, Stribora, Hlapića, a u hotelu Frankopan može se prespavati u sobama nazvanima upravo legendarnim likovima iz njezinih priča.


U Ogulinu valja zaviriti u 50 metara dubok Đulin ponor uz koji je vezana još jedna predaja. Naime, u njega se navodno zbog nesretne ljubavi bacila Đula, djevojka plemenita podrijetla, nakon što je u bitci s Turcima stradao njezin voljeni, mladi krajiški kapetan Milan Juraić. U Đulinu “jamu” ponire i rijeka Dobra koja ponovno izvire kod Tounja. Valja spomenuti i kako se obrisi Kleka nalaze u znaku Hrvatskog planinarskog saveza, a razlog je što je baš u Ogulinu došlo do ideje o prvom planinarskom društvu u Hrvatskoj, koje je osnovano 1874., iste godine kad je rođena Ivana Brlić-Mažuranić. Nije loše zapamtiti, jer nikad se ne zna u kojem bi se kvizu moglo pojaviti ovo pitanje.