Petra Stipaničev Glamuzina, direktorica izdavačke kuće, prije pet godina s obitelji se preselila iz prostranog stana u centru grada u novogradnju gdje je uz pomoć arhitekta Krešimira Haramine uspjela svoje ideje o domu iz snova pretvoriti u stvarnost.
U zelenilu sjevernog dijela Zagreba nalazi se stan četveročlane obitelji Glamuzina, čiji je jedini ženski član, uz pomoć mnoštva zanimljivih detalja i memorabilija s dalekih putovanja, moderan prostor pretvorio u topli dom kakav su imali u centru grada gdje su živjeli do potresa.
"Netom prije potresa preuredili smo naš prostrani stan blizu Trga žrtava fašizma, koji, kao ni zgrada, nije bio ozbiljnije oštećen, no nelagoda koja je nastala bila je toliko tegotna da smo ga odlučili zamijeniti. Tako smo došli do našeg sadašnjeg stana koji nam nije lokacijski odgovarao, ali kvalitetna gradnja, nedostatak novogradnje u centru kao i naši sadašnji susjedi presudili su da se odlučimo za njega", govori Petra Stipaničev Glamuzina, kreativna snaga u obitelji.
Sa suprugom i dvojicom sinova odlučila je da neće ulaziti u nikakva velika preuređenja i građevinske radove, već će se probati snaći u zadanim gabaritima. A najveća razlika u odnosu na prijašnji stan bio je manjak zidova i visina prostorija. Naime, cijela jedna stijena je u prozorima, a open space koncept ujedinjuje kuhinju, dio za blagovanje i dnevni boravak.
"Nakon ozbiljne renovacije prethodnog stana, što je uvijek iznimno zahtjevno, teško se ponovno odlučiti za takav pothvat, tako da smo u ovom stanu ostavili sve prostorije kako su i bile projektirane. Intervenirali smo u raspored i smještaj rasvjetnih tijela te smo skoro sav namještaj i brojne sitnice koje godinama sakupljam na putovanjima odlučili smjestiti u stan. Velik je izazov bio prihvatiti koncept moderne stanogradnje naspram starih zagrebačkih građanskih stanova, tim više što smo bili odlučni da preselimo sve što možemo iz našeg bivšeg doma, jer su to stvari koje predstavljaju naš život. Imamo puno stvari koje moraju zadovoljiti estetske i funkcionalne kriterije. U planiranju uređenja i pozicioniranju namještaja odmah smo potražili pomoć našeg prijatelja Kreše Haramine, arhitekta, vlasnika i kreativnog voditelja ateljea Studio Haramina, kod kojeg smo kupili dio namještaja", kaže Petra Stipaničev Glamuzina, urednica i direktorica u jednoj izdavačkoj kući koja odnedavno radi kao slobodni projektni menadžer.
Njezin profesionalni život sastoji se od suradnje sa stručnjacima različitih profila i znanja te smatra da se kod ovako velikih i važnih promjena treba konzultirati sa strukom.
"Kada je Krešo uočio naše nedoumice i što želimo od novog doma, dobro je procijenio koliko možemo podnijeti te se nakon kratke šetnje po stanu vratio s uzorkom sive boje za koju je prilično autoritativno rekao: "Cijeli strop u sivo!" Zatim se osvrnuo još jednom oko sebe i izgovorio: "Ogledala!" i tako je krenulo", priča Petra Stipaničev Glamuzina.
Osim knjiga, velika su joj ljubav putovanja i umjetnost, a sve njezine strasti oslikavaju se u njezinom domu. Sa svakog putovanja vraća se s barem jednom sitnicom za dom i najbitnije joj je bilo da sve one pronađu mjesto u novom stanu. Jer na zidovima ovog stana ne vise samo slike već i mali tepisi, zastave i razne memorabilije, uglavnom iz azijskih zemalja koje su joj, uz Italiju, omiljena destinacija.
"Još kao studentica bila sam u Vijetnamu gdje sam kupila staru kutiju za nakit, nosila je preko pola svijeta u rukama i preselila je i u ovaj stan. Puno sitnica u kući samo meni nešto znači, a osim što skupljam lijepe stvari, volim ih i preslagivati i premještati po stanu, što nerijetko izluđuje moje ukućane. Na mene su u najranijem djetinjstvu jako utjecali česti odlasci u Italiju, tamošnja kultura življenja, mirisi, okusi, način života, dizajn, arhitektura, a kako sam i danas blisko povezana s Italijom, tamo se osjećam kao doma. Priroda mog posla je da surađujem s vrlo kreativnim i zahtjevnim ljudima, tako da sam naučila u životu biti odlučna u postizanju onoga što želim, uz osluškivanje i praćenje novosti na tržištu", kaže.
Osim šarmantnih sitnica koje stanu daju toplinu, tu je i nekoliko komada vrhunskog dizajnerskog namještaja poput dvije Le Corbusier fotelje, police Wigmore, kuhinje Boffi dizajnera Piera Lissonija, blagovaonski stol De Padova dizajnera Achillea Castiglionija koji potpisuje i raskošni luster s velikim staklenim kuglama koji na neki način odvaja blagovaonski dio od dnevnog boravka.
"Pripadam krugu ljudi koji smatra da je ljepota življenja nužno povezana s arhitekturom i dizajnom. Fotelje su mjesto gdje suprug i ja uživamo u smiraj dana, razgovaramo, slušamo muziku ili gledamo televiziju. Iako je kuhinja uvijek centralni dio zbivanja, taj dio dnevnog boravka je naša oaza", kaže Petra.
A stan ima i prilično veliku terasu na koju se ulazi iz kuhinjskog dijela gdje je smještena sjedeća garnitura i mnoštvo biljaka koje vlasnici tretiraju s puno ljubavi i pažnje.
"Suprug i ja odrasli smo u centru grada te nam zelenilo nije nedostajalo, a sada ga vidimo kao neku drugačiju dimenziju življenja. Novogradnja na ovom mjestu ima znatne prednosti pred starim centrom, kao što su lift, parkirna mjesta te pomoćne prostorije u suterenu u službi vešeraja. Zgrada ima tri stana, pa je život sa suvlasnicima jednostavan i ugodan. Svaka promjena događa se s razlogom, naravno da nerijetko izaziva velik stres koji, ako znate s kim i kako premostiti, postaje uvod u nešto lijepo i drugačije", zaključuje Petra Stipaničev Glamuzina.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....