
Sve ženske grudi mogu se svrstati u sedam kategorija, pokazalo je istraživanje koje je proveo brend donjeg rublja "Third Love" kako bi osvijestio da kod kupovanja grudnjaka ne treba voditi računa samo o veličini, već i obliku grudi. Provjerite kojem tipu vi pripadate!
Okrugle grudi
Okrugle su podjednako popunjene sa svih strana i često nazivane savršenima.

Istok-zapad
Istok-zapad su one kod kojih su bradavice usmjerene prema van, odnosno "svaka gleda na svoju stranu", ali i one kod kojih grudi općenito stoje svaka na svoju stranu.

Bočne grudi
Bočne grudi su one među kojima je veliki prostor, ali su popunjenije od istok-zapad oblika.

Suze
Oblik suze su grudi koje izgledaju poput - suza. Okrugle su, ali su gore malo uže, a punije prema vrhu.

Vitke grudi
Vitke grudi su vrlo uske, a bradavice su okrenute prema podu. Uže su pri vrhu, punije pri dnu, te su duže nego šire.

Asimetrične grudi
Asimetrične su vrlo česte. Većina žena nema potpuno jednake grudi, već postoje razlike, manje ili više primjetne, u obliku i veličini. Ipak, o asimetričnima pričamo kada je jedna od dojki primjetno veća od druge.

Zvono
Grudi oblika zvona su vrlo slične vitkima, ali veće od njih.

Iako većina žena najviše pozornosti pridaje veličini, obliku i vizualnoj privlačnosti grudi, najviše bi trebale brinuti o njihovom zdravlju. Već tradicionalno je listopad mjesec posvećen prevenciji i borbi protiv karcinoma dojke, jer je to najčešći zloćudni tumor kod žena. Godišnje u Hrvatskoj od njega oboli oko 2500 žena, a umre ih čak oko tisuću. Upravo zbog toga vrlo je važna samokontrola koju bi redovito trebale provoditi i žene starije od dvadeset godina, a ako ne znate kako da sami napravite pregled u tome će vam pomoći aplikacija Breast Test. Preporučuje se da, ako imate menstruaciju, provjeru radite oko sedam dana nakon početka ciklusa, a ako ste u postmenopauzi pregledavajte se prvi ili zadnji dan u mjesecu.
Ključni su i redoviti odlasci liječniku na preglede, a preporučuje se i mamografski pregled koji može otkriti rak u ranoj fazi. Na prvu mamografiju svaka bi žena trebala otići između 38. i 40. godine života, a one s pozitivnom obiteljskom anamnezom i ranije. Žene u dobi od 50-69 godina, u okviru nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke, pozivaju se na besplatni mamografski pregled svake dvije godine. Za sva pitanja, ali i psihološku i logističku pomoć žene oboljele od raka dojke mogu se obratiti udruzi "SVE za NJU", humanitarnoj organizaciji žena oboljelih i liječenih od te zloćudne bolesti.