ISTOCKPHOTO
DERMO Q&A

Sve što ste željeli znati o hiperpigmentaciji, a niste imali koga pitati

U razgovoru s dermatologinjom odgovaramo i na pitanja naših čitateljica kako spriječiti, ali i kako liječiti pigmentacijske mrlje...

U razgovoru s dermatologinjom odgovaramo i na pitanja naših čitateljica kako spriječiti, ali i kako liječiti pigmentacijske mrlje...

Mrlje na licu su nešto kao kovrčava kosa. Oni koji ih imaju ih se žele riješiti, a oni koji ih nemaju ih smatraju simpatičnima. Pigmentacijske mrlje najvjerojatnije su razlog broj 1 zbog kojeg koristimo pudere, korektore i ostale alate za izjednačavanje boje, bilo da imate posla s tamnim mrljama koje su nastale nakon raznih upala na koži ili mrljama koje ste stekli provodeći vrijeme pod suncem bez UV-filtera. Pronaći rješenje za sve one koji žele ujednačen ten čak i bez pudera na licu, nije lak posao.

Istraživanja pokazuju da 65% svih žena pati od neke vrste hiperpigmentacije - što znači su velike šanse da ih imate i vi koji ovo čitate - a iako nam se čini da ih razumijemo, postoji puno neodgovorenih pitanja kada govorimo o mrljama na licu. Među njima je i nekoliko gorućih pitanja čitateljica Glorije koje smo postavili dermatologinji Prim. dr. sc. Ružica Jurakić Tončić. Pa krenimo.

Za početak, što je hiperpigmentacija?

- Ukratko, pigmentacijske mrlje su tamne fleke na koži koje nastaju zbog povećane proizvodnje melanina, prirodnog pigmenta u našoj koži koji je odgovoran za ton kože. U medicini, latinska riječ hiper označava sve što je pretjerano, višak, ili izvan granica uobičajenog, što znači da je hiperpigmentacija višak pigmenata u koži. Hiperpigmentacija obuhvaća sve oblike poremećaja u sintezi i distribuciji melanina, a uzrokuju ih melanociti, hormoni koji uzrokuju tamnjenje kože tako da višak pigmenata deponiraju u dublje slojeve kože, gdje oni i ostaju. Proizvodnja melanina u našoj koži je genetski određena, no sunčevo zračenje potiče dodatno stvaranje pigmenta jer melanociti, nažalost, na UV-zrake djeluju tako da povećavaju sintezu melanina u koži. No, to nije jedini razlog zbog kojih nastaju mrlje na licu.

image
PEOPLEIMAGES GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Što ih uzrokuje?

Nastajanje hiperpigmentacije većinom je posljedica dugotrajnog izlaganja suncu. Nadalje, njihovi uzročnici također mogu biti hormonalni čimbenici i genske predispozicije. Kako biste razumjeli kako dolazi do promjene boje kože, potrebno je razlikovati vrste hiperpigmentacije, a to su - u stručnom dermatološkom rječniku - lentigines seniles (hiperpigmentacija) i lentigines solaris (pjega izazvanih suncem). Prve nastaju već pri porođaju ili u ranom djetinjstvu, i potpuno je bezopasna pigmentacija nastala od prirodnog žućkastog pigmenta lipofuscin koji se taloži u epidermi, gdje izaziva promjenu boje na nekim mjestima. Taj je proces dio prirodnog starenja kože – no mogu ga ubrzati UV zrake i oksidativni stres.

Druge, lentigines solaris, nastaju pri izlaganju sunčevoj svjetlosti zbog koje koža proizvodi pigment melanin kako bi se zaštitila. Godine izlaganja suncu naposljetku mogu dovesti do pretjerano aktivne proizvodnje melanina, stoga se taj pigment nakuplja i pojavljuje u obliku pjege.

Koje sve vrste hiperpigmentacije postoje?

Njih je točno tri. Prvo, tu je sunčeva svjetlost i pretjerano izlaganje UV-zračenju bez zaštite, uzročniku broj 1. Takve mrlje se javljaju na mjestima koja su posebno izložena suncu, zato su poznate i kao sunčane pjege. Zatim, broj 2 su one izazvane hormonalnim promjenama poput onih u trudnoći i menopauzi ili tijekom uzimanja kontracepcijskih tableta. Takva hiperpigmentacija uzrokovana hormonima naziva se i melasma. Uglavnom se pojavljuje na licu, čelu, na obrazima i oko usta. Obično nestaju kad se hormoni vrate u ravnotežu. Tu je i treći uzročnik, a to su pigmentacijske mrlje koje se pojavljuju nakon upala, posjekotina ili opeklina, kao rezultat akni, ekcema ili čak psorijaze. Nakon procesa zacjeljivanja na licu često ostaju pigmentacijske mrlje.

image

Iako su nekim ljudima pigmentacijske mrlje simpatične, ženama koje se bore s njima, definitivno nisu. Upravo suprotno, predstavljaju im veliki problem kojeg pokušavaju prikriti šminkom i riješiti na razne načine.

BEIERSDORF PR

Koje su različite vrste pigmentacijskih mrlja?

Kada otkrijete nove tamne mrlje na koži, ponekad je teško prepoznati o kojoj se vrsti mrlja radi. Kako ih razlikovati? Sve ovisi o obliku i boji, pa pigmentacijske mrlje dijelimo u ove četiri skupine:

Smeđe mrlje na koži Ove tamne fleke su najčešći oblik hiperpigmentacije. Bilo da se radi o jedva vidljivoj točkici ili većem području, ove pigmentacijske mrlje česte su u području gornje usne, obraza i čela, kao i u području dekoltea i na rukama.

Pjegice od rođenja Ove mini pigmentacijske mrlje se kod većine ljudi prenose genetski. Smeđe su do blago crvenkaste boje, a zanimljivo je da ljeti postanu izraženije. Sunčeve zrake naime djeluju stimulativno na pjegice. Često izblijede u drugim godišnjim dobima.

Staračke pjege Ovaj tip pigmentacijskih mrlja osobito je čest kod osoba starijih od 60 godina - čak i ranije, ovisno o načinu života. Staračke pjege znak su dugotrajnog izlaganja suncu i zato se pojavljuju tek nakon mnogo godina boravka na suncu.

Madeži Ove smeđe mrlje na koži znatno su tamnije, poveće i često strše iz kože. Neki se oblici s vremenom mogu pretvoriti u rak kože. Ova vrsta pigmentacijskih mrlja može se pojaviti pogotovo ako ste dulje izloženi suncu bez zaštite i ako koža pati od opeklina. Madeži su oblik pigmentacijskih mrlja koje treba redovito pregledavati kod dermatologa.

Kako spriječiti hiperpigmentaciju?

Bolje spriječiti nego liječiti, za početak. Jedan mali korak kao što je nanošenje zaštitnog faktora svaki put kada znamo da ćemo biti izloženi suncu, čini veliku razliku.

image
Gloria produkcija

Sada kad smo obradili osnovna pitanja o hiperpigmentaciji, obratili smo se Gloria čitateljima koji su imali nekoliko pitanja na koje su mogli odgovoriti samo najveći stručnjaci - dermatolozi. U suradnji s Prim. dr. sc. Ružica Jurakić Tončić, donosimo vam odgovore na vaša goruća pitanja u vezi mrlja na licu.

image

U suradnji sa Prim. dr. sc. Ružica Jurakić Tončić, donosimo vam odgovore na vaša goruća pitanja u vezi mrlja na licu.

@DERMATOLOGIJA_TONCIC INSTAGRAM

"Koliko sam shvatila, postoje pigmentacijske mrlje koje nastaju od sunca, staračke pjege koje nastaju od starosti, i pigmentacijske mrlje koja nastaju od akni. Jesu li one jedna te ista stvar, ili koja je razlika između te tri vrste mrlja?"

- Postoje brojni uzroci hiperpigmentacija. Kada govorimo o pigmentacijskim mrljama koje nastaju od sunca one mogu i ne moraju biti isto. Takozvane "staračke mrlje” su ono što mi u dermatologiji nazivamo solarni lentigo i nastaju kao posljedica oštećenja suncem, odnosno UV zrakama dugi niz godina, odnosno cjeloživotnim izlaganjem. Sunce, odnosno UV zrake mogu biti faktorom izazivanja ili pogoršanja i svih ostalih hiperpigmentacija, posebice hormonalnog tipa kao što je primjerice melazma ili postupalnih pigmentacija koje nastaju kombinacijom snažne upale a potom izlaganja suncu. Hiperpigmentacije koje opažamo nakon akni spadaju u hiperpigmentacije postupalnoga tipa. Osim hormona, upale i UV zraka, naravno postoje i drugi uzroci javljanja hiperpigmentacija. Za akne je bitno liječiti upalu a potom savjetovati strogu zaštitu od sunca. Ako se hiperpigmentacije dogode, potrebno je koristiti pripravke koji će djelovati i protuupalno i posvjetljujuće.

"Ako imam svijetlu kožu, hoće li me staračke pjege zaobići?"

- Staračke pjege odnosno solarna lentiginoza su posljedica oštećenja UV zrakama. Osobe svijetlog fenotipa, odnosno svijetle kože, kose i očiju s obzirom na to da genetski imaju manje melanina koji prirodno služi kao zaštitni pigment, ako se kroz život ne štitite te osobito ako u većem broju slučajeva pocrvene na suncu, mogu očekivati solarni lentigo. Izlaganje solariju osobito šteti koži. Solarni lentigo viđamo i kod pojedinaca tamnije puti ako se ne čuvaju, stoga hiperpigmentacije ovog tipa su vezane za neodgovorno izlaganje suncu i nekorištenje adekvatne fotoprotekcije kroz život.

"Imam hiperpigmentaciju na čelu koja mi preko zime posvijetli, ali preko ljeta se ponovno jako pojača - kako da to riješim?"

- Hiperpigmentacije se klasično pogoršavanju nakon ponovljenog izlaganja suncu, odnosno UV zrakama. Hiperpigmentacije je najlakše spriječiti, a vrlo izazovno liječiti. Ja bih rekla da je u najvećem brojem slučajeva moguće ublažiti hiperpigmentacije tako da ponajprije uvedemo ozbiljnu zaštitu od sunca i UV zraka koju je potrebno provoditi svakodnevno, odnosno 365 dana godine a potom koristiti specifičnu kozmetiku koja je namijenjena prevenciji, tretiranju i ublažavanju hiperpigmentacija.

"Izbjegavam sunce, koristim UV-filter, ali svejedno nakon svakog ljeta dobijem hiperpigmentacije - što još mogu učiniti?"

- Za kompletno izbjegavanje pogoršanja hiperpigmentacija potrebno je provoditi fotoprotekciju koja uključuje zaštitu protiv UVB, UVA i visoko intenzitetnog plavog svjetla iz vidljivog spektra, drugim riječima birati pripravke koji osim širokospektralnosti štite i protiv plavog svjetla. Potrebno je posebno istaknuti da plavo svijetlo dolazi iz naših ekrana i elektroničke opreme, drugim riječima, računala, laptopa, notebooka, iPada, telefona. Kada doista želimo biti sigurni da imamo apsolutnu zaštitu od svih ovih zraka, preporučuju se kreme protiv sunca koje sadrže mineralne filtere. Takve kreme predstavljaju totalnu zaštitu od sunca. Kemijski filteri mogu biti nedostatni po pitanju zaštite od UV zraka. Također je pitanje primjerenog korištenja kreme, nanošenja na vrijeme, reaplikacije, korištenja u dovoljnim količinama. Svakako se uz pravilnu zaštitu od sunca preporučuje koristiti antioksidanse i pripravke koji sadrže tvari koje smiruju upalu i djeluju posvjeljujuće.

"Može li postati prekasno da se tretiraju hiperpigmentacije/kada krenuti s tretiranjem?"

- Nikada nije prekasno da počnemo tretirati hiperpigmentacije. Najbitnija je, naravno, prevencija. Ako znamo da nam se hiperpigmentacije pogoršavaju ili nove javljaju po ponovnom izlaganju suncu, svakako ćemo se pravilno zaštiti od sunca. Primjerena njega u smislu smirivanja svih upalnih stanja, izbjegavanja agresivnih njega, korištenja umirujuće kozmetike kao i kozmetike koja djeluje na posvjetljivanje je osnova svih tretmana hiperpigmentacija.

image

Proizvodnja melanina u našoj koži je genetski određena, no sunčevo zračenje potiče dodatno stvaranje pigmenta jer melanociti, nažalost, na UV-zrake djeluju na način da povećavaju sintezu melanina u koži. No, to nije jedini razlog zbog kojih nastaju mrlje na licu.

BEIERSDORF PR

"Jesu li pigmentacije i trudnoća povezane - pojavile su mi se hiperpigmentacije na licu u trudnoći, jesam li ih mogla izbjeći?"

- Trudnoća kao stanje u kojem imamo promjenu hormonskog statusa u tijelu je doista period kada smo iznimno sklone stvaranju hiperpigmentacija. Ovdje su daleko rizičnije žene tamnije kože, kose i očiju. Svakako je iznimno bitna preporuka da se tijekom trudnoće čim manje izlažemo suncu i UV zrakama. Ukoliko se javi melasma, ili kako je još nazivamo "trudnička maska", svakako je savjet započeti s terapijom čim prije. Melasma se može javiti i tijekom uzimanja oralnih kontraceptiva, stoga doista hormoni, UV zraka i tamniji fototip jesu glavni faktori rizika. Ako me pitate kako ste je mogli izbjeći, odgovor je, jeste, ključna je stroga zaštita od sunca i svakako je savjetujem u bilo kojim stanjima u kojima ste izloženi visokim razinama hormona.

Na kraju, rješenja protiv hiperpigmentacije postoje. Osim poduzimanja svih potrebnih mjera zaštite od UV-zraka, neki se odlučuju na laserske tretmane za svoje tamne mrlje, a za sve one koji problem žele riješiti na možda jednostavniji način, tu su Nivea inovacije za svaki tip hiperpigmentacije - sve od onih koje su izazvane hormonalnim promjenama, preko mrlja uzrokovanih suncem, pa do onih koje su uzrokovale naše bivše akne.

image
Gloria produkcija

Nivea Cellular Luminous svjetski br. 1 serum* dodatno je poboljšan jer njegova obogaćena formula sadrži dvostruku količinu hijaluronske kiseline** za obnovljeni tonus kože uz dubinsku hidrataciju. U kombinaciji s revolucionarnim sastojkom LUMINOUS630®, ovaj lagani serum smanjuje sve vrste pigmentacijskih mrlja i sprječava njihovo ponovno pojavljivanje, razotkrivajući prirodnu blistavost kože. Prve promjene vidljive su u 2 tjedna redovite upotrebe, a nakon 12 tjedana redovite upotrebe pigmentacijske mrlje su i do 71 % manje vidljive!*** Više od milijun žena diljem svijeta vjeruje u učinkovitost LUMINOUS630®. Rezultat: ujednačen i blistav ten.

image

Nivea Cellular Luminous sadrži dvostruku količinu hijaluronske kiseline za obnovljeni tonus kože uz dubinsku hidrataciju.

BEIERSDORF PR

* Izvor: NielsenIQ, Market Track, analiza tržišta seruma za njegu kože protiv pigmentacijskih mrlja (kategorija koju je definirao klijent) za 36 zemalja (koje je definirao klijent), vrijednost prodaje, opseg prodaje prema pakiranju, svibanj 2021. – travanj 2022. ** U usporedbi s prethodnom formulom. *** Redovitom upotrebom, prema vlastitoj ocjeni, 12-tjedna studija s NIVEA Cellular LUMINOUS630 serumom, 34 žene, 2018.

Nivea Cellular Luminous Anti-age serum protiv staračkih pjega formuliran je s revolucionarnim sastojkom LUMINOUS630® dokazano smanjuje nepravilnosti na koži djelujući na staničnoj razini na reguliranje pigmentacije, smanjujući postojeće tamne mrlje i sprječavajući stvaranje novih pigmentacijskih mrlja.

Kod 97 % žena, nakon 12 tjedana redovite upotrebe Nivea Cellular Luminous Anti-age seruma protiv staračkih pjega, potvrđeno je mjerljivo blijeđenje staračkih pjega.* Ova revolucionarna formula smanjuje pojavu staračkih pjega koje su nastale tijekom 10 godina, djelujući na njihov izvor.** Nivea Cellular Luminous Anti-age serum protiv staračkih pjega sadrži sastojke koji aktiviraju stanice kože da je hidratiziraju, zategnu i pruže ujednačen ten te pojačivač kolagena koji jača, učvršćuje i zadebljava strukturu kože.*** Serum ispunjava čak i duboke bore u roku od 7 dana. Rezultat: ujednačen, mladolik i blistav ten.

image

Nivea Cellular Luminous Anti-age serum protiv staračkih pjega smanjuje nepravilnosti na koži djelujući na staničnoj razini na reguliranje pigmentacije, smanjujući postojeće tamne mrlje i sprječavajući stvaranje novih pigmentacijskih mrlja.

BEIERSDORF PR

* Instrumentalno mjerenje, 42 žene, 2022. ** Stručna vizualna procjena intenziteta mrlja provedena na 44 žene. *** Prirodni ekstrakt soje, dokazano in vitro.

Nivea Cellular Luminous serum protiv mrlja od akni je formula razvijena posebno za potrebe masne, mješovite kože i kože sklone nepravilnostima. Prvi rezultati vidljivi su već nakon 2 tjedna redovite upotrebe.* Ovaj lagani serum gelaste teksture ima trostruki učinak:

  • Vidljivo smanjuje mrlje od akni.
  • Zaglađuje kožu, čineći mekšu i profinjeniju teksturu.
  • Pomaže u regulaciji proizvodnje sebuma za mat izgled kože.

Sadrži sastojak protiv pigmentacije - LUMINOUS630®, koji djeluje na staničnoj razini kako bi ponovno uspostavio ravnotežu proizvodnje melanina i ciljao na izvor mrlja od akni. Njegova učinkovita formula sadrži i salicilnu kiselinu koja ujednačava nepravilnosti na koži, hijaluronsku kiselinu koja hidratizira kožu te ekstrakt zelenog čaja koji pomaže uravnotežiti proizvodnju sebuma u koži. 100 % žena potvrdilo je da su nakon 12 tjedana redovite upotrebe Nivea Cellular Luminous seruma protiv mrlja od akni primijetile smanjenje mrlja na svojoj koži.** Rezultat: ujednačen, gladak i blistav ten.

image

Nivea Cellular Luminous serum protiv mrlja od akni. Njegova formula razvijena je posebno za potrebe masne, mješovite kože i kože sklone nepravilnostima.

BEIERSDORF PR

* Stručna vizualna procjena intenziteta mrlja od akni provedena na 46 žena. ** Samoprocjena poboljšanja vidljivosti mrlja od akni prema broju, veličini i boji, studija s 46 žena u trajanju 12 tjedana, 2022.

Linker
26. travanj 2024 22:11