
Prije nekoliko dana hrvatski premijer Andrej Plenković, u društvu supruge Ane Maslać Plenković i djece Marija i Mile, stigao je u Vatikan na audijenciju kod pape Franje. Supruga premijera za tu je prigodu nosila kaput i haljinu hrvatske modne kuće Nebo, a mnogi su primijetili kako nije nosila veo, baš kao ni holivudska glumica Angelina Jolie koja je papu Franju upoznala prije nešto više od dvije godine.


Naime, iako je nekad čipkani ili svileni veo španjolskog naziva "mantilla" bio dio odjeće za posjet katoličkom vladaru, u suvremeno doba to više nije obaveza pa Maslać Plenković i Jolie nisu prekršile protokol, kao ni odvjetnica Amal Clooney koja prilikom upoznavanja pape na seminaru "Un Muro o Un Ponte" u dvorani Pavla VI. u Vatikanu nosila turban.

" style="width:100%"/>
Pojavila se u čipkastoj haljini s potpisom Ateliera Versace i špic cipelama Jimmy Choo, dok je George Clooney zasjao u tamnom odijelu. Umjesto vela može se nositi i šešir, no većina poznatih dama, političarki i pripadnica kraljevske obitelji ipak se drži tradicionalnog pokrivala za glavu. Odjevene u skladu s tradicijom pojavile su se prva dama Amerike Melania Trump i savjetnica predsjednika SAD-a Ivanka Trump, kao i predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarović koja je na audijenciji u Vatikanu u svibnju 2015. godine došla u kostimu.




I dok se od žena tražilo pokrivanje glave, od muškaraca se očekuje da prije ulaska u crkvu ili na audijenciju skidaju šešire i kape. Što se dužine haljina ili suknji tiče, poželjno je da sežu barem do koljena, isto kao što je poželjno da su rukavi dugački. Iako ništa nije propisano što se obuće tiče, umjesto tenisica ili natikača biraju se svečanije cipele. Doduše, zbog brojnih stepenica u Apostolskoj palači ne preporučuje se nositi visoke stiletto potpetice. Većina posjetiteljica na fotografijama je od glave do pete odjevena u crno, a iza toga se krije neobično objašnjenje.



Naime, od straha da pripadnice kraljevskih obitelji zasjene Papu, obavezne su nositi crno, osim nekoliko kraljica i princeza koje imaju "privilège du blanc", odnosno mogućnost nositi bijelo prilikom posjete Svetom Ocu. Ta privilegija potječe iz doba reformacije kad su se katoličke kraljevske obitelji po tome razlikovale od nekatoličkih, a pripada belgijskoj kraljici Mathilde, španjolskoj kraljici Letiziji i monegaškoj princezi Charlene.



Iako se nepoštivanje pravila odijevanja smatra "faux pasom", 2017. godine to više prate konzervativni katolici nego moderni papa Franjo koji se nedavno upisao u povijest kao prvi Papa čiji se govor emitirao uživo putem "Facebook Live" prijenosa.