No, istovremeno, umjetna inteligencija (AI) u ranoj je fazi svog razvoja, a politike privatnosti, zakoni, standardi sigurnosti te etika jednostavno ne stižu u stopu pratiti trend. Upravo zbog uspostave normi, umjetna inteligencija može dovesti do novih sukoba i rivalstava na svjetskoj razini, posebice između Sjedinjenih Američkih Država i Kine.
Pitanje sigurnosti, etike i privatnosti imaju izravni utjecaj na percepciju i povjerenje ljudi u AI, koje je na niskoj razini.
Prošlog ljeta kineska vlada je donijela ambiciozni plan: ''Razvojni plan nove generacije umjetne inteligencije'' (AIDP) u kojem navodi ciljeve kojim bi Kina trebala preuzeti svjetsko vodstvo u različitim područjima AI-a do 2030. godine. Plan je važan jer ne opisuje samo tehnološke ambicije države već i planove za regulaciju politike, etike i standarda. U travnju Peking je postao domaćin međunarodne konferencije posvećena umjetnoj inteligencije na kojoj su predstavljeni su svi najveći vrhunci razvoja umjetne inteligencije Kine koja se želi postaviti kao svjetski lider.
Predsjednik Xi Jinping vjeruje da budućnost razvoja novih vojnih tehnologija ovisi prvenstveno o razvoju AI-a.
No, standardi koji se uspostavljaju u drugim državama svijeta su tek na početku i ne postoji konsenzus među njima što bi moglo dovesti do novih sukoba u razvoju tehnologija. Primjer je već kinesko-američki rat zbog kibernetičke sigurnosti i optužbi o prisluškivanju tvrtke Huawei. Kineske velike kompanije postaju globalni igrači, a algoritmi AI-a razvijeni u Kini imat će utjecaj i na korsnike u inozemstvu.
'AI rat' Kine i SAD-a
Američke tvrtke i vlada pokušavaju odvratiti kineske tvrtke od akvizicije i utjecaja na domaćem tržištu. Kineske tvrtke već uvelike koriste prednost oglašavanja na platformama društvenih medija u SAD-u koje ciljaju kupce. Postoje i potencijalni problemi nacionalne sigurnosti, kaže Graham Webster iz američkog think tanka Nova Amerika.
- Recimo da postoji američki vojni časnik s djetetom koje pored njega radi meme na TikToku. Je li moguće da se prikupljaju podaci kroz tu uporabu koja bi mogla biti korisna za kinesku obavještajnu službu? Da, to je moguće. Ali nismo još vidjeli dokaze – rekao je Webster.
TikTok, društvena karaoke aplikacija u vlasništvu Bytedance je osvojila SAD. Prema Wall Street Journalu, TikTok je potrošio milijardu dolara na oglašavanje u SAD-u 2018. godine, a njegov broj korisnika neprestano raste.
Novi postavljeni standardi Kine mogli bi dodatno ojačati komercijalnu konkurentnost kineskih tvrtki na globalnoj razini. Kinesko određivanje prioriteta tehničkih standarda u razvoju AI-a nije samo motivirano ekonomskim dobicima. Ono što je još bitno je rast povjerenja u nove tehnologije kroz razvoj etičkih standarda.
Za Kinu, oblikovanje globalnih AI standarda ključno je za ''zauzimanje novih područja tehnološke dominacije'', navodi se u kineskom izvješću koje su objavile vlada, industrija i akademska zajednica (u prijevodu Jeffa Dinga, istraživač politike AI sa Sveučilišta u Oxfordu). Kineski snažni pokazatelji "mogli bi omogućiti kineskim akterima utjecaj na širok raspon pitanja vezanih uz standarde AI, uključujući razvoj etičkih i društvenih normi", napisali su.
SAD sada razvija vlastite standarde razvoja umjetne inteligencije što dovodi do stvaranja dvaju suparnika koji bi mogli definirati ravnotežu autoritarne i demokratske moći. Početkom lipnja Nacionalni institut za standarde i tehnologiju (NIST) je na vladinu inicijativu predložio plan rada s industrijom i akademskom zajednicom na novim mjerilima i standardima za točnost, "pouzdanost" i pristranost AI sustava.
- Današnji nacrt plana je još jedan ključan korak u provedbi američke inicijative razvoja AI te razvoja naše nacionalne strategije za održavanje i jačanje američkog vodstva u umjetnoj inteligenciji -izjavio je zamjenik pomoćnika predsjednika za tehnološku politiku Michael Kratsios dodavši da se Trumpova administracija ''veseli nastavku suradnje sa saveznom vladom, industrijom, akademskom zajednicom i drugim dionicima kako bi unaprijedila američku inicijativu AI i oslobodila inovativne, pouzdane AI tehnologije''.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....