Na nekim se mjestima ugodno i mirno spava, na drugima ne pomaže ni tišina, ni novi madrac... Potražili smo odgovore u alternativnoj znanosti
Kada sam prošlo ljeto posjetila jednu prekrasnu kuću u zagrebačkom Podsljemenu radi reportaže, osim lijepog interijera iznenadila me ugodna atmosfera, smirena i opuštajuća. U razgovoru s vlasnicima saznala sam da to dijelom pripisuju i tome što je kuća građena i uređena u skladu s pravilima radiestezije, alternativne znanosti o podzemnim vodama.
Točnije, radiestezija ima u fokusu ljudsku osjetljivost na zračenje, koje može biti posljedica toka podzemne vode i drugog. Potječe od teorija o Zemljinom elektromagnetskom polju koje se sastoji od pozitivnih i negativnih linija i sjecišta koja navodno mogu utjecati na čovjekov život, kvalitetu sna i zdravlje. Iako taj koncept dr. Ernesta Hartmanna nije prihvaćen kao znanstvena teorija, arhitekti i građevinari povremeno ga imaju u vidu prilikom izrade projekata za kuće. Neki se za uređenje doma u suradnji s radiestezistima odlučuju od početka, drugi kada zagusti, a mnogo je i onih koji to ne drže ozbiljnim. Kako god bilo, činjenica je da je to kod Hrvata popularnije nego što se o tome javno priča, te svako toliko čujemo za neke osobe koje su prilagodile svoje domove nakon analiza radiesteziologa.
Visak, jedan od starih alata koji se koristio u radiesteziji, kao i rašlje, odlazi u povijest jer danas za to postoji suvremeni uređaj, navodno manje pogodan “slobodnom tumačenju”. Nakon velike popularnosti viska osamdesetih godina, oni kao da su nestali. No ovakve alternativne prakse postaju opet popularne povećanim korištenjem mobitela i računala, jer mnogi, opravdano ili ne, traže načine da se zaštite od zračenja. Iako će znanstvenici opetovano reći da za to nema potrebe, rasprave o 5G mreži traju već godinama. Činjenica je da se ljudi u nekim prostorima osjećaju čudno ili loše, a u nekima ugodno, te ostaje otvoreno pitanje što na to može utjecati osim samog uređenja interijera. Nedavno je legendarni televizijski voditelj Saša Zalepugin govorio o pozivu kojim se već neko vrijeme bavi - radiesteziji. Kaže da od mladosti ima posebnu osjetljivost na zračenja i frekvencijske utjecaje.
- Kada sam spavao na pogrešnom mjestu, dizao sam se kao invalid i sve me boljelo. Prijatelj doktor mi je rekao: daj da ti dođem pogledati u stanu gdje spavaš. Onda je išao s viskom, pogledao i rekao - pa ti spavaš na liniji podzemne vode i takozvanog Hartmannova čvora. Kako sam premjestio krevet, nikad poslije nisam imao problema s kralježnicom - otkrio je Zalepugin.
Presijecaju li naše domove nevidljive linije i sjecišta koji mogu imati utjecaj navodno i na to koliko se svađamo ili smo prijazni u stanu, razgovarali smo s Gordanom Draganić, radiestezisticom, koja radi analizu prostora, učenicom Osmana Hasanpašića, legendarnog radiesteziologa, i stručnom suradnicom HUPED-a.
- Radiestezisti su vrlo osjetljivi ljudi, osobe s posebnim senzibilitetom, koje uz pomoć uređaja pronalaze eventualne štetne utjecaje u nekom prostoru. Ipak, prilikom posjeta nekom domu koncentriram se prije svega na mjesto spavanja i druga mjesta na kojima neka osoba mnogo boravi, recimo ako netko radi od kuće i slično - kaže G. Draganić.
Kako bismo dobili pravi dojam, pozvala sam je u svoj dom. Nisam ništa specifično spominjala. Na moje iznenađenje, poprilično je dobro, nakon analize, procijenila neke svakodnevne situacije, pa i tegobe mene i ukućana. Pokazalo se da je moje spavaće mjesto dobro, ja doista i nemam problema sa spavanjem (što joj nisam ranije rekla). Međutim, već je druga strana bračnog kreveta bila upitna zbog podzemne vode. Po preporuci treba pomaknuti krevet za nekih pola metra.
- Mnogima je čudno da samo pola metra ili metar može raditi veliku razliku između lošeg mjesta za spavanje i dobrog, ali to je tako. Isto tako neki se prepadnu kad čuju da je negdje u stanu Hartmannov čvor, ali nije to ništa strašno, samo je bitno da se na njemu ne boravi svakodnevno više sati jer zagrijava tijelo. Mačke, pak, vole ležati na njegovu mjestu, ali njima to odgovara. U prirodi se često lako prepozna takvo mjesto jer, recimo, baš tu jedino živica ne raste. U stanovima se gotovo uvijek nađe neki izbor druge lokacije za krevet, ako je to nužno - tvrdi ona.
Moje radno mjesto za rad od kuće nije, pak, bilo na dobroj poziciji, pa smo dogovorili moguću novu. Sve skupa bilo je to ugodno iskustvo koje će dovesti do nekih manjih promjena u interijeru. No, hoće li donijeti i neke benefite, to ćemo tek vidjeti, ako i donese, teško će to biti moguće dokazati osim na razini mojega dojma. Zanimalo nas je što kad se ipak ne može naći bolja pozicija? Postoje i dvije vrste zaštite, tvrdi radiestezistica, koje takve situacije mogu ublažiti. Jednu od njih predstavio je u javnosti Saša Zalepugin, to je Pozitron plus koji je njegovo otkriće, visoko sofisticiran nanotech uređaj, koji, kako kaže, programiranim frekvencijama pomaže organizmu u obrani od zračenja i podzemnih voda.
- Shvatio sam da mogu izbjeći ta zračenja, ali nisam znao kako dok nisam, igrajući se raznim stvarima, došao na ideju da napravim nešto što će ih neutralizirati - tvrdi Zalepugin.
Ako osobe iz nekih razloga ne mogu pomaknuti svoj namještaj, mogu probati s njegovim Pozitron plus proizvodima, koji su nastali u suradnji s dr. Krunoslavom Jelakovićem i Gordanom Draganić. Opet, i tu će, čini se, jedino iskustvo i vrijeme najbolje pokazati je li to imalo smisla, iako je provedeno i nekoliko istraživanja rada uređaja.
- Kako to dokazati, da nije autosugestija ili šarlatanstvo? O tome imamo nekoliko znanstvenih dokaza na našoj web stranici, da sada ne govorim previše u širinu. Koga zanima, neka proučava. Nama je, recimo, drago jedno iskustvo s pčelama u okolici Bjelovara. 250 metara od njihovih košnica bio je postavljen repetitor, nakon čega se prepolovila proizvodnja meda. Zvao nas je vlasnik te je postavljen Pozitron plus na tri mjeseca. Uglavnom, situacija se vidno popravila i to nas je jako razveselilo - zaključuje Jelaković.