Drvene žlice su jedan od glavnih kuhinjskih proizvoda i to s dobrim razlogom: mogu podnijeti visoke temperature, izrađene su od prirodnog materijala i ne reagiraju s hranom, za razliku od materijala kao što su bakar i aluminij. Kao dodatna prednost, drvene žlice neće izgrebati vaše lonce i tave.
U nastavku saznajte više o tome kako očistiti prljave drvene žlice.
Koliko često čistiti svoje drvene žlice
Drvene žlice mogu upiti sve vrste masnoće i mirisa, stoga je važno ostati dosljedan svojoj rutini čišćenja ako želite da ovaj pribor traje. Obavezno isperite ostatke hrane odmah nakon svake uporabe. Povremeno, svakodnevno čišćenje blagim deterdžentom i toplom vodom spriječit će nakupljanje naslaga i zaštititi vaše žlice od pukotina, mrlja i još mnogo toga. Možete koristiti nježnu neabrazivnu spužvu za bilo kakvu prljavštinu.
Za dubinsko čišćenje namočite svoje drvene žlice u mješavinu 50/50 vode i destiliranog bijelog octa. Obavezn ostavite najmanje 15 minuta da odstoje prije nego što temeljito isperete žlice i ostavite ih da se osuše na zraku. Ovu metodu preporučujemo jednom mjesečno.
Što ćete trebati
Oprema/Alati
Neabrazivna spužva
Krpa od mikrovlakana
Zdjela
Materijali
Blagi deterdžent
Destilirani bijeli ocat
Soda bikarbona
Mineralno ulje sigurno za hranu (opcionalno)
Upute
Operite drvene žlice blagim deterdžentom
Drvene žlice su svakako praktične, ali su također sklone pucanju i mrljama. S tim u vezi, važno je ručno prati svoje drvene žlice blagim deterdžentom, toplom vodom i neabrazivnom spužvom nakon svake upotrebe.
Isperite i osušite na zraku
Nakon što ste uklonili ostatke naslaga s drvenih žlica, isperite deterdćžent dok voda ne postane bistra. Posušite svoje žlice krpom od mikrovlakana, a zatim ih ostavite na podlozi za sušenje da se potpuno osuše na zraku prije sljedeće upotrebe.
Pripremite otopinu ocat-voda
Možda ste na TikToku vidjeli metodu kipuće vode za čišćenje drvenih žlica. Iako je ovo sigurno učinkovito za dezinfekciju vaših žlica i uklanjanje naslaga, također može oštetiti vaše drvene žlice i ograničiti im vijek trajanja. Kao alternativu, pomiješajte jednake dijelove destiliranog bijelog octa i tople vode u zdjeli.
Neka se vaše drvene žlice namaču
Nakon što ste pripremili smjesu, ubacite svoje drvene žlice i malo ih zavrtite. Ostavite u otopini oko 20 minuta. Trebali biste primijetiti promjenu boje vode kako ocat prodire kroz teške mrlje i naslage. Međutim, ako se namakanje ne čini učinkovitim, sljedeći bi korak trebao pomoći!
Pospite sodom bikarbonom
Ako su vaše drvene žlice posebno prljave, pospite nekoliko žlica sode bikarbone u mješavinu octa i vode. Primijetit ćete da se počinju stvarati mjehurići dok se soda bikarbona aktivira s octom. Još jednom zavrtite žlice po posudi prije nego što ih ostavite da odstoje još 10 minuta.
Operite deterdžentom, isperite i osušite na zraku
Nakon što namakanje učini svoje, koristite blagi deterdžent i neabrazivnu spužvu da biste se riješili ostataka octa. Isperite sapunicu toplom vodom, osušite žlicu, a zatim je ostavite na podlozi za sušenje da se potpuno osuši.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....