Dolazak prinove u dom jedan je o najsretnijih trenutaka u životu. Mnogi preferiraju detaljno unaprijed urediti sobu za novorođenče, dok neki tek u početku osiguraju samo osnovno. Kada se uređuje sobu za bebu, sigurnost je uvijek najvažniji faktor koji se mora uzeti u obzir. Poželjno je i da je soba ugodna i opremljena odgovarajućim namještajem i opremom. Nekoliko je i stilova uređenja u trendu,a dobro je znati i koje igračke prirediti.
Za početak nekoliko savjeta za sigurnost u sobi za novorođenče. Odaberite krevetac koji je siguran i izdržljiv. Krevetac treba biti stabilan i dovoljno dubok da se ne može prevrnuti. Također je važno da krevetac ima čvrste rešetke kako bi dijete bilo sigurno.
Odaberite posteljinu koja se može lako zamijeniti i oprati. Izaberite mekanu i ugodnu posteljinu koja će bebi pružiti ugodan san. Kako bi izbjegli gušenje, dobro je izbjegavati jastuke i deke dok je dijete još jako malo.
Najbolje je odabrati namještaj koji neće predstavljati prijetnju. Na primjer, ormarići bi trebali imati sigurne brave, a police bi trebale biti dovoljno čvrste da se neće srušiti ako ih dijete povuče. Vezano ze mjesto za presvlačenje i mijenjanje pelena bilo bi dobro da je na neki način zaštićeno, odnosno da je lagano udubljena gornja površina da može zaustaviti dijete ako se pomakne.
Poželjno je držati električne utičnice pokrivene kako bi izbjegli opasnosti od strujnog udara. Također, izbjegavati postavljanje krevetca u blizini utičnica.
Što se tiče uređenja sobe, poželjno je da su boje namještaja i zidova opuštajuće. Najbolje je izbjegavati jarke boje. Umjesto toga, može se odabrati nježne i umirujuće boje poput svijetlo plave, zelene ili žute boje. Svijetle boje mogu pomoći u stvaranju dobre atmosfere i potaknuti pozitivno raspoloženje. Odaberite boje koje će umiriti i stvoriti pozitivnu atmosferu. Može se na zidu naslikati ili staviti zidnu naljepnicu s nekim likom, također poželjno u nježnim bojama.
Kada se radi o ukrasima, manje je više. Ako planirate staviti ukrase, pobrinite se da neće biti preveliki ili da neće predstavljati opasnost za vašu bebu. Preporučljivo je izbjegavati ukrase koji se lako mogu otkinuti. Može se postaviti i nekoliko slika na zid, ali izvan dosega djeteta.
U toj će sobi beba provoditi puno vremena, pa je važno da bude uredna, funkcionalna i ugodna za boravak. Vezano za stil uređenja takve sobe u posljednjih nekoliko godina, popularan skandinavski stil. Ovaj stil karakterizira minimalizam, svijetle boje, prirodni materijali i jednostavni oblici. Skandinavski stil uređenja sobe za novorođenče je ugodan, umirujući i neutralan. U trendu je i minimalizam koji karakterizira jednostavnost, s čistim linijama i svijetlim bojama. Moguće je urediti sobu za novorođenče i u vintage stilu s namještajem i ukrasima iz prošlih vremena, s retro detaljima ili u boho i shabby chic stilu. Važno da je takav namještaj kvalitetno obnovljen, te razmotriti praktične i sigurnosne aspekte.
Što sve treba biti u sobi za bebu od namještaja? Krevetac je najvažniji komad namještaja u sobi za malo dijete. Ormarići su također važni u sobi za bebu. Odaberite ormariće koji su dovoljno duboki da se na policama može pohraniti puno stvari, ali i dovoljno sigurni da neće lako pasti. Stolić i stolica za hranjenje također su važni komadi namještaja. Stol i stolica trebaju biti udobni i jednostavni za čišćenje. Stolić bi trebao biti dovoljno velik da na njega stane bebin tanjur, čaša i pribor za jelo. Najbolje je da je lako prenosiv jer će dijete vjerojatno jesti na više lokacija u stanu.
Nabavka igračaka u sobi za bebu je također važan dio. Igračke ne samo da pružaju zabavu, već i potiču razvoj djeteta kroz igru. Meke igračke su idealne za bebe jer su ugodne na dodir i mogu im pomoći u razvoju senzornih vještina. Kada se igraju s mekanim igračkama, bebe mogu osjetiti različite teksture i oblike. Iznad krevetca se može postaviti i vrteća igračka koju dijete ne smije dosegnuti.
Igračke za vježbanje mogu potaknuti razvoj motoričkih vještina kod manje djece. Primjerice igračke koje se mogu gurati i vući. Glazbene igračke mogu pomoći u razvoju sluha i ritmičkih vještina kod djece. Primjeri uključuju glazbene kutije, igračke s melodijama ili igračke koje proizvode zvukove kada se pritišću. Didaktičke igračke mogu pomoći u razvoju kognitivnih vještina kod manje djece, kao što su slagalice, kocke s oblicima ili igračke s bojama. I u ovom slučaju važno je odabrati igračke koje su sigurne i prikladne za dob djeteta. Igračke trebaju biti čiste, bez oštrih rubova ili malih dijelova koje dijete može progutati.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....