Volimo drvene podove, u svim verzijama i oblicima, ali koliko god pazili na njih ponekad se dogodi da ih oštetimo, ako vam je poznato o čemu govorimo i na svojim podovima uočavate sitne ogrebotine znajte da to nije kraj svijeta. U mnogim slučajevima te nesavršenosti možete ukloniti - ili ih barem učiniti manje vidljivima. Evo nekih od najboljih savjeta za popravak ogrebotina na drvenom podu.
Prvo znajte s kojom završnom obradom imate posla
Važno je započeti znajući kakva je završna obrada na vašem podu. Je li vaša završna obrada na bazi ulja ili vode? Imate li voštani premaz? Je li drvo lakirano ili obojeno? Postoji li premaz od aluminijevog oksida? Znajte od čega je površina napravljena da biste znali kako započeti popravak ogrebotina na drvenom podu.
Temeljito očistite mjesto gdje se nalazi ogrebotina
Započnite s čišćenjem cijelog područja oko ogrebotine. Morat ćete ukloniti sve tragove prašine i prljavštine s poda prije nego što započnete bilo koji drugi korak. Dobro obratite pažnju na unutrašnjost same pukotine, koja bi trebala biti potpuno bez prljavštine, ako je moguće. Ako imate sloj voska, upotrijebite otopinu za uklanjanje voska kako biste očistili vosak prije početka popravka
Za male ogrebotine isprobajte rješenje „uradi sam“
Ako imate malu, jednu ogrebotinu koja je primjetna tek kad se približite (poput ogrebotine koju je izazvao uzbuđeni kućni ljubimac), a vaš pod ima relativno novu završnu obradu, prvo isprobajte samostalno riješiti problem. Pomiješajte jednake dijelove jabučnog octa i maslinovog ulja u maloj šalici i nanesite smjesu u ogrebotinu. Ostavite ostatak dana i istrljajte. Ova metoda često uklanja manje ogrebotine.
Zatamnite ogrebotine olovkom za korekciju drva
Olovke za korekciju drva posebno su dizajnirane za ispunjavanje ogrebotina na drvetu koje se pojavljuju kao svjetliji tragovi na podu. Obavezno odaberite pravu boju za pod i isprobajte ovaj često uspješni tretman za manje ogrebotine.
Upotrijebite obnavljač završne obrade za lagane ogrebotine
Obnavljači završne obrade dizajnirani su za uređivanje izblijedjelih završnih obloga ili laganih ogrebotina raspoređenih na širokom području. Ove glazure mogu biti učinkovite u liječenju manjih ogrebotina, pogotovo ako samo drvo nije oštećeno
Malo veće ogrebotine tretirajte novim premazom
Ako se suočite s malo većim ogrebotinama koje pokazuju ipak samo neznatna oštećenja, problem ćete riješiti nanošenjem novog sloja završne obrade bez potrebe da u potpunosti doradite pod. Pazite da završna obrada što više odgovara originalu.
Imate puno ogrebotina i velike su
Ako na vašem podu ima puno uočljivih ogrebotina, najbolja opcija je brusiti pod i doraditi ga. Kompletnim brušenjem uklanjaju se ogrebotine, ali oprez: ovo djeluje samo na podovima od pravog drva, a ne na bambusu. Ako imate konstruirani drveni pod, vodite računa da stvarna drvena površina ima debljinu veću od 1 mm - brušenje obično uklanja barem toliko drva s površine, pa je za cjelovito brušenje potreban deblji sloj.
Za velike rupe koristite punilo za drvo
Ako ogrebotine na vašem drvenom podu zaista više nalikuju rupama, vaš prvi korak trebao bi biti drveni ispun za popunjavanje praznina prije nanošenja završne obrade.
Zamjena teško oštećenih podnih dasaka
Ako je oštećenje vašeg poda ozbiljno, možda ćete trebati u potpunosti zamijeniti oštećene podne daske. Ako ne možete pronaći odgovarajuće podne daske, možete barem zakrpati zahvaćeno područje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....