Maslinovo, suncokretovo, laneno, kokosovo, palmino... Odabir ulja za svakodvenu prehranu definitivno je važan odabir, no danas se nećemo baviti nutritivnim svojstvima svakog pojedinog ulja. Bavit ćemo se jednako važnom temom, a to je skladištenje ulja u kućanstvu. Naime, to može biti ključan korak za očuvanje njegove kvalitete.
Ipak, većina radi neke osnovne pogreške pri njegovu skladištenju. RadioSarajevo.ba piše kako mnogi misle da je najbolje mjesto za čuvanje ulja u blizini pećnice i ploče za kuhanje. Međutim, ulje koje je stalno izloženo toplini može brzo izgubiti na kvaliteti. Idealna temperatura za skladištenje ulja ne smije prelaziti 20°C.
Hladno prešana ulja, popularna zbog svojih hranjivih svojstava, posebno su osjetljiva na svjetlost. Ona može pokvariti ulje, što znači gubitak okusa i hranjivih svojstava. Stoga je preporučljivo čuvati ga u tamnim staklenim ili keramičkim posudama. Osim na svijetlost i toplinu, ulje je osjetljivo i na zrak koji može izazvati oksidaciju, a to uzrokuje brže sagorijevanje ulja. Zbog toga je ključno čuvati ulje u dobro zatvorenim posudama.
Također, neka se ulja, poput kokosovog, bez problema mogu čuvati na sobnoj temperaturi, dok je druga, poput lanenog ulja, bolje držati u frižideru kako bi im se produžio rok trajanja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....