Riječ je o prilično mladoj strukovnoj disciplini iz područja dizajna interijera za koju kod nas nema stručnog naziva, pa se najčešće koriste izrazi uređenje i dekoriranje nekretnine za prodaju (najam) ili stiliziranje nekretnine.
Kome je sve namijenjena ova usluga?
Home staging je usluga uređenja i dekoriranja nekretnine s ciljem da se uz minimalna ulaganja uredi na najbolji mogući način i da se izdvoji od konkurencije, učini privlačnom što većem broju potencijalnih kupaca, kako bi se što prije prodala i postigla što veću cijenu. Tehnike home staginga fokusiraju se na poboljšanju općeg dojma nekretnine transformirajući je u proizvod koji privlači, daje osjećaj dobrodošlice, što bi svatko poželio. Staging ima cilj nekretninu učiniti vizualno većom, svjetlijom, čišćom, jednostavnijom i toplijom.
Kod ovakvog stiliziranja dizajneri koriste umjetnine, dekoracije, biljke i tepihe kako bi kupci dobili bolji prvi dojam. Oni također preslaguju ili privremeno zamjenjuju postojeći namještaj.
Pitali smo stručnjake iz studija Stairwell&Loft o čemu voditi računa kod fotografiranja stana ili kuće za oglasnik
Pet zlatnih pravila home staginga
Što izbjeći, što istaknuti?
1. Temeljito čišćenje stana koje podrazumijeva i uklanjanje viška stvari, sitnica i nepotrebnih dekoracija. Potencijalnog kupca više zanima čistoća i prostranost stana nego na primjer osobne uspomene s putovanja bivšeg vlasnika.
2. Rolete i prozorska sjenila treba otvoriti i pustiti prirodno svjetlo u stan. Stan valja fotografirati tijekom vedrog i sunčanog dana.
3. Izbjegavati umjetnu rasvjetu jer će fotografije biti pretjerano žute (tople).
4. U spavaćoj sobi krevet se nalazi u fokusu. On mora biti uredno složen, pokriven debljim poplunom i sa što više jastuka. Bogata posteljina ostavlja dojam udobnosti.
5. Prostorije spremišta i neugledne uređaje poput perilice rublja valja izbjeći kod fotografiranja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....