Postoje kućanski poslovi koje baš svi odgađamo što je duže moguće. Čišćenje oluka i pranje prozora vjerojatno su negdje pri vrhu te liste, ali jesen je savršeno vrijeme da se konačno obave svi ti grozni poslovi.
Oluci
Ako oluke ne očistite prije zime, nakon prvog snijega lako se mogu začepiti. Kad se snijeg i led počnu topiti, ako su blokirani nećistoćama mogu vam samo stvarati nepotrebne probleme koje ćete morati riješiti po najgoroj hladnoći. Stoga ne čekajte da vam se dogodi najgora noćna mora, angažirajte stručnjaka ili ih očistite sami.
Prozori
Ako je moguće, pranje prozora najbolje je sačuvati za oblačan proljetni ili jesenski dan. Na vrućem ljetnom suncu voda će brzo ispariti, ostavljajući tragove, a zimi će se smrznuti. Osim toga, ako ove zime planirate više vremena provoditi u zatvorenom prostoru, svidjet će vam se čisti prozori kroz koje možete gledati kako vani pada snijeg.
Radijatori
Stručnjaci predlažu jedan od dva vrlo efikasna načina čišćenja radijatora. Jedan je taj da pomoću sušila za kosu uklonite prašinu i prljavštinu tako da ga jednostavno usmjerite prema radijatoru, a drugi je da na dugu šipku omotate krpu i učvrstite ju ljepljivom trakom te gurnete štap u utore radijatora ponavljajući postupak nekoliko puta dok sva prljavština nije uklonjena. Na kraju, vanjski dio radijatora prebrišete s mokrom krpom.
Vanjski namještaj
Održavati vanjski namještaj čistim i u dobrom stanju ovisi o nekoliko čimbenika, a najvažniji je svakako materijal. Evo nekoliko najboljih stručnih savjeta za čišćenje pruća, drveta, plastike, kovanog željeza, aluminija i vanjskih jastuka.
Plastika
Plastika je najlakši tip namještaja za čišćenje, jer obično dolazi sa sjajnom obradom koja prirodno odbija mrlje. -Pri čišćenju plastike preporučujemo univerzalna sredstva za čišćenje napravljena od prirodnih ulja i enzima - kaže Austin Miller za House Beautiful, suosnivač Sprusea, tvrtke za čišćenje. - Kad čistite plastični namještaj, nemojte koristiti spužve ili četke za ribanje, jer na očišćenoj površini mogu ostati tragovi ogrebotina. Uvijek preporučujemo upotrebu krpu od mikrovlakana.
Kovano željezo
Kovano željezo popularan je izbor za vanjski namještaj zbog svoje trajnosti. - Preporučujemo upotrebu bijelog octa za čišćenje i mekane spužve koja ne ostavlja ogrebotine, kaže Miller. - Nježno trljajte sva područja, a po završetku obrišite područja samo mokrom krpom kako biste uklonili višak nečistoće. Pazite da ne upotrebljavate ništa kiselo ili bilo što što može ogrebati površine, jer kovano željezo na taj način može biti oštećeno.
Aluminij
Aluminij je još jedna uobičajena opcija za klupe, stolce, stolove i još mnogo toga. - Uvijek uklonite jastuke prije nego krenete s pranjem okvira vašeg aluminijskog namještaja - savjetuju Anne i Will Massie iz McKinnon & Harris. - Prilikom čišćenja okvira predlažemo upotrebu sredstva za pranje površina poput automobila i brodova. Vrhunska sredstva za pranje napunjena su bogatim sastojcima koji štite završnu obradu i daju joj novi sjaj. Par također preporučuje upotrebu mekane krpe, poput krpe od mikrovlakana, glatke krpe ili meke spužve.
Pleteni namještaj
Pleteni namještaj može se tkati od prirodnih materijala poput ratana, bambusa, trske ili sintetičkih inačica tih materijala. - Prirodni materijali poput ratana, bambusa ili trske prirodno su porozni, što znači da će upiti svu vlagu ako ostanu u kišnim ili vlažnim uvjetima - savjetuje Nicole Hunt. Budući da ti prirodni materijali imaju minimalnu UV otpornost, oni će izblijedjeti ili se osušiti u sunčanim i vrućim uvjetima. Dobra navika je držati ih u natkrivenom vanjskom prostoru ili ih skladištiti unutra kad nisu u uporabi. - Kako bi vaši pleteni dijelovi na otvorenom izgledali sjajno u godinama koje dolaze, očistite nečistoće i ostatke mekom najlonskom četkom - kaže Hunt. - Dobro je pravilo da- ako je dovoljno nježno za prati zube, sigurno za namještaj. Za brzo čišćenje upotrijebite minimalno vlažnu krpu da obrišete namještaj kako biste očistili svu prašinu ili nečistoću koja se nakupila.
Drvo
Materijali poput tikovine, bagrema i eukaliptusa izvrstan su izbor za vanjski namještaj jer su izdržljivi materijali i vrlo otporni. Iako je bagrem prirodno otporan na vremenske uvjete, i dalje može biti osjetljiv na vlagu, dok je tikovina prirodno otporna na vremenske uvjete i otporna na gljivice. - Briga za vanjski namještaj od drva prilično je jednostavna - kaže Hunt. - Obrišite nečistoće vlažnom neabrazivnom krpom. Za tvrdoglavije nečistoće i mrlje umočite krpu u deterdžent s neutralnim pH i toplu vodu, istisnite višak tekućine i očistite mjesto. Zatim pustite da se prirodno osuši na suncu ili prebrišite područje čistom suhom krpom.
Jastuci
Ako su vaši jastuci odvojivi od namještaja koji je namijenjen za vani to znači da ih možete jednostavno baciti u perilicu kada se zaprljaju. U međuvremenu, ako to nije slučaj savjetujemo ručno pranje. Ikea preporučuje čišćenje jastuka spužvom ili krpom koja je umočena u sapunicu. Jednostavno obrišite površinu otopinom od deterdženta i mlake vode, a zatim obrišite suhom čistom krpom. Ako je vaš kauč na otvorenom možda ima na sebi alge ili plijesan, trebalo bi ga oprati vodom i octom, a nakon toga isprati.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....