Dobro je napomenuti da u kupovinu rezanog drvca idete sa stalkom da vam prodavači na licu mjesta obrade i nasade drvce.
1. Prošle godine mnogi su bili nasamareni. Kupili su "živo" drvce posađeno u tegli da bi nakon nekog vremena shvatili da se radi o odsječenoj biljci vješto zabodenoj u teglu sa zemljom.
2 Sljedeći korak je pozicioniranje. Bilo bi najbolje da je što dalje od izvora topline, ali i od "prometnih" mjesta u kući. Također, neka se drvce nalazi na mjestu koje je najvidljivije iz svih dijelova kuće u kojima provodite najviše vremena.
3 Ispod stalka postavite čvrsti karton da ne oštetite podove. Neka jela prije kićenja odstoji u prostoru 2 - 3 sata kako bi se grane opustile i formirale. Ako je riječ o rezanom stablu, ispod debla stavite posudu s vodom.
4 Prvo se na jelu stavljaju lampice, i to bliže deblu, u unutrašnjost jele od dna prema vrhu ili obrnuto, važno je da vrtite kabel s lampicama spiralno oko drvca kako bi bilo cijelo osvijetljeno.
5. Zatim idu veliki i teži ukrasi. Birajte deblje grane i nemojte ih vješati na sam vrh grane jer će težina saviti grane i razbiti ukras.
6 Nakon toga na red dolaze manji ukrasi. Njih možete postavljati i na tanje grane, pa i na one grane koje već imaju veće kugle ako ih ne zaklanjaju. Zatim idu trake, girlande ili drugi trakasti nizovi.
7 Na kraju, naravno, dolazi vrh. Možete ići na tradicionalnu zvijezdu ili pak odabrati neki netipičan ukras. Optimalna visina (tradicionalnog) vrha je visina jele podijeljena sa 10. Tako je za bor visine 180 cm idealan ukras za vrh visok 18 cm.
8 Na kraju postavite neki ukrasni sloj ispod jele. To može biti ukrasni papir, dekica, tekstil, krzno, umjetni snijeg...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....