Kreativna i inovativna rješenja

50 ideja za dječju sobu

Priuštite svojim klincima nezaboravno odrastanje!

Donosimo kreativna i inovativna rješenja za uređenje najzabavnije prostorije u stanu ili kući. Dječja soba svima je najdraža i najveselija prostorija u kući. To je mala oaza naših klinaca, njihovo utočište, mjesto gdje uče prva slova, upoznaju prve bajke, čuvaju svoje najdraže igračke i, naravno, mjesto za koje će ih vezati brojne uspomene iz djetinjstva kada jednom i oni budu “veliki”. Pri uređenju sobe za vašeg mališana ne morate brinuti o tome što je u trendu ili koji moderni namještaj kupuju vaše prijateljice, važno je da soba bude mjesto na kojem vaše dijete voli boraviti i osjeća se ugodno. Dječja soba je mjesto za igru, učenje, druženje s prijateljima, odmor i spavanje, stoga mora kvalitetno objediniti više funkcija. Kod uređenja dječje sobe važno je da ono odgovara uzrastu, navikama i potrebama djeteta. Uz odabir kvalitetnih podova i odgovarajuće boje zidova, osnovne komponente uređenja su kvalitetan krevet, ormar, funkcionalan radni stol i odgovarajući prostor za igru.

U današnje vrijeme ideja za uređenje dječje sobe ne nedostaje, a na vama je da odlučite kakvu sobu želite i odredite budžet. Dječja soba može se u potpunosti urediti već s budžetom od 5000 kuna za gotove sobe (naravno, i manje ako imate spretne ruke i dovoljno mašte) pa sve do 30.000 kuna i više, ovisno o tome kakvu sobu želite i preferirate li dizajnerski namještaj, ugradbene elemente ili ste skloniji jednostavnosti. Dječje sobe često se povezuju s neredom, ali to ne mora biti slučaj ako odaberete dobre komade namještaja koji imaju više funkcija. Na primjer, tabure u koji se mogu pospremati igračke, šarene kutije na kotačiće koje se mogu voziti po sobi, mnoštvo polica, vješalice na zidu i slične praktične ideje mogu vam olakšati život. Ne znate odakle početi, nedostaje vam inspiracija ili ste u dvojbi kakvu uopće sobu odabrati? Ne brinite, mi smo opet tu da vam pomognemo. U ovoj knjižici naći ćete mnogo savjeta za uređenje dječje sobe, ideje za shopping i primjere za inspiraciju. Uz nas uređenje dječje sobe zaista postaje – dječja igra!

1 Ako tek useljavate u novu kuću ili stan, dobro razmislite o položaju dječje sobe. Razmišljajte unaprijed i zamislite situaciju za deset ili više godina kada dijete naraste i na temelju toga odredite raspored soba.

2 Koliko god se soba vašeg klinca razlikuje od aktualnih trendova, najbitnije je da se dijete u njoj dobro osjeća. Međutim, jednako je važno da soba svojom strukturom, organizacijom, bojama, materijalima i odnosima između svih tih elemenata omogućuje djetetu igru i razmišljanje te mu daje poticaj za kreativno izražavanje.

3 Minimalna kvadratura sobe za jedno dijete je između 8 i 10 četvornih metara (optimalno 10 četvornih metara), za dvoje djece između 10 i 12 četvornih metara (optimalno 12 četvornih metara). Minimalna kvadratura za troje djece je, pak, 13 do 15 četvornih metara. U spomenute površine idealno je smjestiti sve potrebne sadržaje za dijete: spavanje, igra, rad, učenje, spremanje odjeće i stvari. Ako postoji mogućnost organiziranja dječje zone u nešto većoj površini, uz dječju spavaonicu možete organizirati zajedničke prostorije za igru i boravak djece, s dječjom terasom i odvojenim ili zajedničkim garderobama.

4 Za početak, pristupite uređenju dječje sobe s optimizmom i veseljem. Imajte na umu potrebe i želje svoga djeteta te činjenicu da ne uređujete sobu za sebe, već za njega.

5 U dječjim sobama može se (pametno) štedjeti na svemu osim na slobodnom prostoru za igru, kvalitetnom podu i osvjetljenju. To je bazična struktura prostorije koja se ne mijenja s godinama i predstavlja osnovu za svaku kasniju preinaku.

6 Pokušajte sobu urediti tako da se njezina funkcionalnost mijenja kako dijete raste. Dječja soba trebala bi se prilagođavati otprilike četiri puta. Prvi put treba biti prilagođena sasvim malom djetetu predškolske dobi, zatim je potrebno prilagoditi sobu za dijete školske dobi, onda za pretpubertetno razdoblje (od 4. ili 5. do 8. razreda), i na kraju za srednjoškolca. Postoji i potencijalna peta prilagodba, a to je za studenta, tj. odraslu osobu, ali tu ionako vjerojatno nećete imati što puno za reći ili odlučiti.

7 Odaberite boje zidova ili tapeta. Najbolji izbor su nježne, pastelne nijanse ili bijela uz koju možete kombinirati namještaj i detalje kakve god želite. Želite li žarke boje na zidovima, ograničite se na jedan zid ili detalje u toj bolji. Za dječje sobe ne preporučuju se crna i crvena boja zidova, ma koliko vaš tinejdžer inzistirao na tome.

8 Što se rasporeda tiče, on proizlazi iz specifičnosti prostorije, ali i rasporeda aktivnosti djeteta. Primjerice, za predškolsko dijete osigurajte dovoljno prostora za igru, elementi koji služe spremanju igračaka trebaju biti lako dostupni djeci, dok za školarca vodite računa da pisaći stol treba imati dobru prirodnu rasvjetu.

9 Odabir poda je vrlo važan. Najpogodniji pod za dječju sobu je drveni, ali vodite računa da se ne premazuje štetnim lakovima. Bez obzira na vrstu poda, obavezno je postavljanje tepiha ili sličnih toplih podloga na sredinu prostora, pogotovo u sobama za manju djecu koja provode puno vremena igrajući se na podu. Hladni podovi nisu pogodni za dječje sobe, ali ako niste u mogućnosti promijeniti pod, svakako stavite tepih ili čak tepison ako je pod izrazito hladan.

10 Birajte namještaj koji je multifunkcionalan, višeznačan i raste s djetetom. Odaberete li kvalitetne osnovne komade (krevet, ormar, police i radni stol), možete si uštedjeti dosta novca u budućnosti. Odolite iskušenju šarenog i malenog namještaja, stavite veći i jednostavniji. Neka namještaj bude osnova, a tijekom godina možete mijenjati boju zidova i detalje u sobi. Osnovna struktura i elementi u sobi ne bi trebali nametati svoju estetiku već predstavljati neutralan i kvalitetan okvir na koji se gradi različita priča svake sobe.

11 Kupovni namještaj cijenom je nešto povoljniji od namještaja izrađenog po mjeri. Cijena namještaja po mjeri razlikuje se u materijalima korištenima za izradu namještaja: iverali jednostavnih uzoraka najpovoljniji su materijali, a lakirane MDF ploče ili furirane šperploče su nešto skuplje.

12 Kada su zidovi i podovi gotovi, počnite s organizacijom prostora. Skicirajte gdje ćete smjestiti krevet, ormar za odjeću, pisaći stol te police za igračke i knjige.

13 Namještaj po mjeri omogućuje maksimalno iskorištavanje prostora, jer se izrada elemenata prilagođava određenom prostoru. Kupljeni namještaj također varira u cijeni, od najpovoljnijih varijanti (npr. Ikea) do izrazito skupih dječjih soba dizajnerskih proizvođača namještaja.

14 Poželjno je da namještaj ima zaobljene ili zaštićene rubove i da su svi elementi koji se mogu pomicati lagani, da djeca mogu njima rukovati. Namještaj koji se ne pomiče treba biti solidan – djeca će ga trošiti, po njemu se penjati i skakati.

15 U sobama za predškolarca poželjno je imati komade namještaja za spremanje igračaka koji mogu postati dio igre, kao što su različite kutije ili police na kotačima, a koji se poslije igre mogu lako spremiti. Poželjan je i manji stolić s malim stolcem te nekoliko zidnih polica.

16 Jedan od najpopularnijih detalja je svakako boja s efektom školske ploče. Dolazi u mnogo nijansi, ne samo u tamnima. Boja se može nanijeti i na vrata, fronte, ormar… Kupite šarene krede i igrajte se…

17 Najvažnija novost u sobi djeteta koje tek kreće u školu je kvalitetan radni stol. Ako ormar nije adekvatan, potreban je i veći garderobni ormar, oko 120 cm širine s punom visinom. I police za knjige dobivaju na važnosti u sobi školarca, kao i potreba kvalitetno osvijetljenog radnog kutka.

18 Kada vaše dijete tek kreće u školu, nužno je prilagoditi sobu novim potrebama, ali ostaviti i kutak za igru i igračke, kako dijete ne bi osjećalo preveliku promjenu i pritisak.

19 Soba za dijete predškolske dobi trebala bi uz osnovne elemente namještaja (krevet i ormar) imati što više slobodnog prostora za igru. U toj dobi djeca najviše vremena provode igrajući se na podu pa im ništa ne bi smjelo stvarati prepreke, već im omogućiti što više prostora za što različitije ‘scenarije’ igre.

20 Poigrajte se detaljima. Barbie ili vlakić posteljina može se zamijeniti mladenačkim šarenim navlakama, a na krevet se može dodati nekoliko jastučića. Djeci je uvijek fora i vreća za sjedenje.

21 Gotovo sva djeca žele promije-niti svoju sobu kada krenu u srednju školu, pa je to pravo vrijeme za osvježavanje zidova. Izaberite neutralnije boje, a dio zidova možete ukrasiti zidnim naljepnicama ili fototapetom.

22 Prelazak iz 4. u 5. razred osnovne škole predstavlja svojevrsni ulazak u pretpubertet kada klinci iz svijeta bajki teže određenoj samostalnosti. Tada je dovoljno zadržati postojeći namještaj u dječjoj sobi, ali promijeniti cjelokupni dojam, dakle polako smanjivati broj igračaka i malo “uozbiljiti” sobu.

23 Radni stol i police treba osloboditi medvjedića i autića. Naravno, dopustite djetetu da samo odabere koje će igračke zadržati, što će držati vidljivo na policama, a što će biti u ormarićima. Moć odlučivanja jako će ih razveseliti.

24 Upravo ovo razdoblje je pogodno da s djetetom porazgovarate o tome želi li neke igračke donirati u humanitarne svrhe. Na taj način ćete senzibilizirati dijete i riješiti se mnoštva nagomilanih igračaka.

25 Srednjoškolcima je, pak, potrebno osigurati mir i, ako je moguće, izolaciju od ostatka stana. Iako se elementi u sobi srednjoškolca u odnosu na školarca ne mijenjaju bitno (krevet, ormar, polica, radni stol), nije naodmet novim rasporedom postići traženu intimnost.

26 Možete kupiti i novi ‘ozbiljniji’ tepih, dodati otkačene zavjese ili fotelju. Velika je vjerojatnost i da će gotovo sve igračke završiti u kutiji u podrumu, a ako vam se tada otvori dodatni prostor u sobi, dodajte sofu ili vreće za sjedenje, jer srednjoškolci vole dovesti nove prijatelje u posjet. Važno je da pustite svojeg srednjoškolca da sam osmisli novi raspored i izgled svoje sobe.

27 Najbolje bi bilo odmah nakon kinderbeta kupiti standardni krevet 90×200 cm. Kreveti za djecu predškolske dobi mogu biti nešto manjih dimenzija, ali ako se odmah kupi klasična veličina kreveta, izbjegava se dodatna kupnja kasnije.

28 Dodatnu kupnju izbjeći ćete i odabirom neutralnih boja kreveta. Npr. umjesto šarenoga, kupite bijeli krevet ili krevet boje drveta i šarenu dječju posteljinu. Kada dijete poraste, možete zamijeniti dječju posteljinu ‘ozbiljnijim’ dezenima, a da ne morate kupovati cijeli krevet.

29 Kupite kvalitetne podnice i madrac. Ne štedite na ovim stavkama jer kvalitetne podnice i madrac važnije su od samog kreveta. Birajte antialergijske madrace i jastuke u kojima se ne zadržavaju nečistoće i prašina. Izbjegavajte madrace s federima. Obavezno se savjetujte sa stručnjacima kada kupujete madrac i podnice.

30 Kreveti na kat koristan su način dobivanja na prostoru, bilo da se radi o dva kreveta jedan iznad drugoga (za sobe s dvoje ili više djece) ili podizanju kreveta (u sobama za jedno dijete) kako bi se ispod njega dobilo na prostoru za igru, a kasnije prostor za učenje. Postoji niz dobrih rješenja koji penjanje na kat dodatno obogaćuju: spremišta u stepenicama, tobogani, dodaci koji ga pretvaraju u šator…

31 U skladu s veličinom prostora, pokušajte dobiti što više mjesta za ormar ili ormare. Najbolje funkcioniraju ugradbeni, jer iskorištavaju svaki centimetar prostora. Robica vašeg mališana možda je sada minijaturna, ali za koju godinu trebat ćete sve više i više prostora.

32 Manje nije više što se tiče rasvjete dječje sobe. Bolje je staviti više izvora svjetla, pa ih regulirati, nego da djeca odrastaju u polumračnim sobama, koje loše utječu i na vid i na raspoloženje.

33 Stolna lampa je obavezna, bez obzira na položaj stola i rasvjetu u sobi. Birajte zdrave žarulje s primjerenom jačinom, ne prejake, a pogotovo ne slabe koje su jako štetne za vid.

34 Idealne dimenzije radnog stola za školarca su 120×60 cm (po mogućnosti 140-160×70 cm). Stol mora biti funkcionalan, imati nekoliko ladica i jedan veći ormarić.

35 Na najviše police ormara smjestite stvari koje ne trebate svakodnevno (posteljinu, odjeću kojoj nije sezona…). Ako su najniži dijelovi dostupni maloj djeci, a vi to ne želite, u prodaji postoje zanimljivi mehanizimi koji osiguravaju ladice i ormare od malih fakina.

36 Radni stol nije rezerviran samo za djecu školske dobi. Već od najranijih dana dijete može imati maleni stolić na kojem će crtati i igrati se, te tako steći naviku boravka za stolom. Na taj način neće doživjeti radni stol kao “uljeza” u svojoj sobi kada krene u školu.

37 Stolac mora biti udoban, po mogućnosti anatomski. Pripazite da stolac nije premalen ili prevelik za dijete. Noge moraju dosezati pod, a kralježnica biti u prirodnom položaju. I u ovom slučaju možete birati između mnoštva podesivih stolaca, tako da izbjegnete duplu kupovinu.

38 Radni stol nije dobro postaviti tako da je dijete, kada sjedi, leđima okrenuto prema vratima jer onda ne može vidjeti tko ulazi u sobu, što stvara nesigurnosti, a time i pad koncentracije prilikom učenja. Također, pisaći stol treba imati dovoljno dnevnog svjetla, dakle mora biti u blizini ili čak ispod prozora.

39 Kod smještaja radnog stola svjetlost mora dolaziti s prednje ili lijeve strane za dešnjake, tj. desne za ljevake. Ukoliko je izvor svjetlosti sprijeda, potrebno je onemogućiti blještanje zaštitom od sunca.

40 Uz osnovne postoji niz elemenata koje dječja soba može imati: dodatni krevet kada prijatelji dođu prespavati, male dvosjede ili foteljice, ljuljačku, penjalicu, razne dodatke koji je u tren pretvaraju u sklonište, kućicu ili dvorac. Također, visinu prostora (odnosno površinu zidova) možete mudro iskoristiti da bi se oslobodio pod: ugradite police, kukice za vješanje i sl.

41 Nastojte da dječja soba bude u onom dijelu kuće gdje ima najviše prirodnog svjetla. Prozori neka budu što veći.

42 Odaberite kvalitetne rolete ili sjenila i zavjese. Ako vaše dijete spava popodne, trebate imati mogućnost zamračivanja sobe na adekvatan način.

43 Nabavite nježno noćno svjetlo, djeca se ponekad bude noću, i mogu se jako preplašiti, pa čak i ozlijediti ako se ne mogu orijentirati. Ne ostavljajte dijete noću u potpuno mračnoj i zatvorenoj sobi.

44 Ne podliježite ustaljenim pravilima o ‘muškim’ i ‘ženskim’ bojama. Ružičasta i plava nisu jedine boje. Ako vaša djevojčica želi zelenu sobu, zašto ne?

45 Ideje za izvore svjetlosti za dječju sobu su gotovo neograničene. Otkačeni reflektori pčelice, lusteri u obliku likova iz crtića, šarene plafonijere, LED trake… Pustite mašti na volju i izaberite neki od omiljenih likova vašeg djeteta.

46 Žuta, narančasta i ljubičasta potiču kreativnost i igru, plava jača koncentraciju, dok zelena opušta i smiruje. Pri odabiru boje važno je uzeti u obzir želje, ali i karakter djeteta. Živahno dijete smirite blagim nijansama zelene i plave, a nesigurno dijete potaknite narančastom ili ljubičastom bojom.

47 Boja za koju želite da bude dominantna, ne mora nužno biti boja zidova ili namještaja. Glavnu boju ili boje provucite kroz detalje, jastučiće, zavjese, dekoracije, kutije za igračke…

48 Čak i potpuno bijele ili jednostavne sobe u kojima je namještaj boje drveta izgledat će fantastično ako je pod šaren! Šareni tepih ili podloga za igranje mogu nevjerojatno podići cijelu sobu.

49 Ako sobu dijele oba spola, preporučujemo kombinacije boja. Ljubičasto-zelene ili narančasto-plave izgledat će odlično, a i standardna kombinacija ružičaste i plave može izgledati odlično, ako se malo poigrate nijansama.

50 Volite li eksperimentirati s feng shui načinom uređenja, evo što se savjetuje za boju dječje sobe s obzirom na to na koju stranu svijeta je orijentirana. Ako je soba na istoku, trebala bi biti zelena. Za jugoistok pogodne su zelena i ljubičasta. Na južnoj strani preporučuje se narančasta ili boja breskve. Jugozapad je ružičasta ili oker. Zapad je dobar za bijelu, a sjeverozapad za sivu ili bijelu boju. Sjever je sektor plave boje, a sjeveroistok smeđe ili oker boje. Ako je soba u centru doma, može biti oker ili žuta. Također, vodite računa o tome da boje budu pastelne, tj. svjetlije nijanse, da ne bi stvarale nemir. Nikad nemojte obojiti dječju sobu crnom ili crvenom bojom!

Foto: Meblo, Living 4 Media

Ako vam se svidio ovaj članak, molimo vas da ga podijelite!

Related content

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
02. studeni 2024 06:47