DOSJETILI SE

U susjednoj zemlji omogućili građanima da kupe i samo jedan kvadrat stana: oni masovno vade novac iz čarapa i ulažu

Beograd, ilustracija

 SHUTTERSTOCK

U susjednoj Srbiji, novi model investiranja u nekretnine ‘Investiram na kvadrat‘ izazvao je velik interes građana, omogućivši im ulaganje novca i u samo jedan kvadrat poslovnog ili stambenog prostora. Portal B92 prenosi da su se već brojni građani prijavili na stranici investiram.rs kako bi svoj novac uloži u prvu zgradu koja će se graditi u Beogradu po ovom modelu.

Na predstavljanju projekta navedeno je i da je u pitanju stambeno-poslovna zgrada planirane površine 1.880 kvadrata, koja će obuhvatiti 21 stambenu jedinicu, tri poslovna prostora i 28 garažnih mjesta.

Dušan Uzelac, autor projekta i osnivač portala Kamatica, rekao je da će ‘nakon upoznavanja s kompletnim ulaganjem, dinamikom procesa i računicom, građani moći postati partneri u projektu‘. Istaknu je i da je ‘Investiram na kvadrat‘ model direktnog i zajedničkog ulaganja u stanogradnju, koji je dostupan svakom tko želi uložiti i ostvariti zaradu veću od do sada dostupnih oblika štednje i ulaganja.

image
SHUTTERSTOCK

‘Računica je vrlo jednostavna: ako pri ulaganju kvadrat košta 1,500 eura, a dostigne prodajnu cijenu 2,250 eura, profit od 750 eura dijeli se pola-pola između nositelja projekta i svakog od ulagača. Dakle, na uloženih 1,500 eura, profit je 375 eura, odnosno 25 posto od ukupnog novca koji uložen. Ako znamo da čitav investicijski ciklus, od kupnje zemljišta do prodaje nekretnina, prosječno traje oko dvije godine, računica kaže da profit iznosi 1 posto mjesečno‘, kaže Uzelac.

Odvjetnik Branislav Puzović tvrdi da je tim projekta ‘Investiram na kvadrat‘ odgovoran za cijeli proces realizacije investicije, izgradnje stambeno-poslovnog objekta, izvještavanja investitora o napretku posla i prodaje izgrađenih stanova:

‘Jamstvo i obveze nositelja projekta su precizno definirane ugovorom koji se potpisuje sa svakim od investitora, a koji je u skladu sa zakonskim normama. Potpisivanju ugovora pristupa se tek kad se zaključi da postoji dovoljan broj ulagača za financiranje 100 posto investicije. Nakon toga slijede uplate novca i počinjemo s realizacijom projekta‘, pojasnio je Puzović.

image
SHUTTERSTOCK

Direktor projekta Aleksandar Nikčević, kao građevinski inženjer s više od 20 godina iskustva, mišljenja je da je građevinarstvo u Srbiji napokon dobilo toliko potreban i dugo očekivan model financiranja, koji nalaže da se u realizaciju projekta kreće tek nakon što se prikupe sva potrebna sredstva. Kako objašnjava, kod ovakvog modela ne postoji scenarij u kojem dolazi do zastoja ili kašnjenja u procesu realizacije projekta.

Predstavnici projekta su naveli da će svi ulagači u svakom trenutku imati uvid u sve faze izgradnje, što je dodatna prednost ovakvog modela ulaganja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
26. listopad 2024 07:49