U odnosu na svjetski poznate destinacije, Dubrovnik je povoljan. Ali u odnosu na druge hrvatske gradove, kada su u pitanju cijene nekretnina, Dubrovnik je apsolutni rekorder. Iako "etiketu" najskupljeg hrvatskog grada nosi već godinama, uvijek će biti atraktivan kao destinacija za ulaganje u nekretnine, čak i kad njihove cijene, zbog inflacije, poskupljenja materijala, nedostatka ponude i povećane potražnje, rastu.
Ovom prilikom s Goranom Pikunićem iz agencije za nekretnine Libertas inženjering razgovarali smo o najskupljim nekretninama u ponudi na području Dubrovnika. Među njima su luksuzna vila s pogledom na otok Lokrum i stari grad Dubrovnik, za koju se traži gotovo 10 milijuna eura, barokna palača s pet preuređenih smještajnih jedinica na Stradunu s cijenom od 2,8 milijuna eura... Upita, kaže, ima sasvim dovoljno, čak i za te najskuplje nekretnine. No, to ne znači da baš svi tamošnji vlasnici žele prodati svoju nekretninu.
- Iako je Dubrovnik grad gdje se prodaju vrlo skupe nekretnine, neki svoju ne bi prodali nikada. Naravno, to je rijetkost, ali jednom smo zastupali stranog ulagača koji je nudio domaćem čovjeku 30 milijuna eura, i on je odbio - kaže Pikunić.
Dodaje kako su cijene novogradnje skočile zbog nedovoljne ponude i velike potražnje, ali i u starogradnji su i dalje visoke. Domaće stanovništvo uglavnom kupuje nekretnine u vidu investicije, pri čemu se najviše traže one što bliže centru, dok mlade obitelji kupuju sukladno svojim mogućnostima, najčešće pomoću stambenog kredita, pa se odlučuju za bližu okolicu Dubrovnika, na potezu od Orašca preko Rijeke Dubrovačke, pa sve do Cavtata. Pritom su najtraženije kvadrature od 45 pa do 70 kvadrata.
Dubrovačko tržište nekretnina je, naglašava, specifično, naročito njegova povijesna jezgra, gdje nema mogućnosti širenja, već se raspolaže postojećim brojem nekretnina.
- Dubrovnik je prije svega grad gdje postoje brojna ograničenja kad je gradnja u pitanju, jer jednostavno nema mjesta, pa samim time nedostaje obiteljskih stanova na području grada, na atraktivnim lokacijama kao što su Gruž i Lapad. Stari dio grada vjerojatno će zauvijek držati cijenu jer broj nekretnina unutar zidina ne može rasti. Prodaju se stare kamene kuće, kojih je sve manje u ponudi, pa je svaka nova zasigurno atraktivna. Samim time, povijesna jezgra je, možemo reći, najzanimljivija kao investicija za turistički najam - kaže.
Stranci s većom platežnom moći uglavnom kupuju nekretnine za odmor, ali se odlučuju i za najam dok ne borave u njima.
- Kod njih nema pravila: neki se odlučuju za kupnju nekretnine za kompletnu renovaciju, dok s druge strane, imamo klijente koji traže gotov proizvod i spremni su za to i platiti. Često se radi o nekretninama s pogledom na more ili u blizini mora. Nije nužno da se izričito nalaze u blizini stare gradske jezgre, pa se često na meti bogatih klijenata nađu i nekretnine na lokacijama poput Lozice, Štikovice, Zatona - kaže Pikunić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....