Još prije osam godina, kad se razvoj luksuznog turizma u okolici Sinja nije ni spominjao, za razliku od Imotskoga koji je već tada bilježio dobre rezultate kad je u pitanju ponuda smještaja u ekskluzivnim vilama, jedna je “domaća” obitelj nakon kupnje parcele odlučila investirati upravo u rezidencijalni turistički objekt.
- Znali smo da želimo modernu kuću, neobičnu za samu lokaciju, s velikim bazenom. Kad smo krenuli u izgradnju, ljudi su bili dosta skeptični i komentirali su da bi ovakav objekt trebao biti uz more, a ne na brdu okruženom šumom. No, to se ispostavilo kao velik adut - otkriva nam vlasnik te dodaje kako su gosti danas oduševljeni mirom i privatnošću koje imanje nudi.
Villa Nella Foresta nalazi se u malom selu nedaleko od Sinja, udaljena je samo tri kilometra od centra grada, na relativno izoliranoj lokaciji na parceli od gotovo 6000 kvadrata okruženoj šumom s pogledom na planine. U takvoj “divljini” moderna arhitektura kuće i izbor materijala izazivaju “wow” efekt.
Projekt potpisuje projektantski ured Daming iz Zadra. Tomislav Kolega iz tog ureda nam pojašnjava kako je želja investitora bila graditi ultramodernu kuću s “eye-catching” fasadom usred prirode, dok su se određenim elementima u eksterijeru, poput kamena i drva, ipak željeli referirati na okruženje i postojeću stambenu gradnju u okolici.
- S obzirom na lokaciju i orijentaciju uske parcele, kuća je L oblika kako bi se s desne strane zadržala privatnost od susjedne parcele, ali istodobno otvorila prema bazenu i pogledu prema prirodi s druge strane. Samo oblikovanje užeg, ali širokog objekta omogućilo je orijentaciju svih prostorija prema bazenu i prirodi, od dnevne zone na nižoj etaži do spavaćih soba na katu. Svaka spavaća soba ima privatni balkon, koji su objedinjeni terasom koja se postupno širi, prateći liniju ravnog krova - kaže Kolega.
Kuća je površine 240 kvadrata. U prizemlju je otvoreni prostor kuhinje, blagovaonice i dnevnog boravka, zatim toalet te igraonica s bilijarom, videoigrama i stolnim nogometom. Na istoj su etaži praonica rublja i tehnička prostorija, odnosno strojarnica. Na katu su četiri spavaće sobe s vlastitim kupaonicama i izlazom na zajedničku terasu na kojoj su ležaljke, ljuljačke i jacuzzi, odakle se u večernjim satima nudi pogled na divan zalazak sunca. Uz bazen, okućnicu krasi i neobična sjenica na vrhu brežuljka koju su vlasnici sami osmislili, a iz nje se pruža pogled na kuću, bazen i privatni teniski teren.
Za uređenje interijera bila je zadužena dizajnerica interijera i cvijeća Liliana Lelas iz splitskog ureda Studio2.
- Pri svakom projektu uređenja interijera polazišna je točka arhitektura kuće. Budući da je ovdje došlo do “sukoba” suvremene gradnje i prirode, na isti sam način i ja “ušla” u projekt. Trebalo je pomiriti dvojaku ulogu kuće, koja služi za najam, ali i za vlasnika u ostatku godine, što znači da je trebalo razmišljati o nepoznatim korisnicima, ali istodobno unijeti i samu osobnost vlasnika, što mi je općenito važno u projektima. Isto tako, smatrali smo da interijer ne smije biti prosječan i da se sama mirnoća lokacije u prirodi mora unijeti u interijer. U konačnici smo se odlučili za eleganciju s određenim pomakom - opisuje Liliana Lelas.
S obzirom na to da ima mnogo staklenih stijena, ideja je bila da se bež pločice iz interijera u različitim dimenzijama “preliju” i na vanjski prostor kako bi se dobila skladna cjelina, a budući da je pogled iz bazena prema dnevnoj zoni, naglasak je stavljen na kuhinju i blagovaonicu. Vlasnikova želja bila je crna kuhinja, koja je rađena po mjeri u kombinaciji drva, crnog medijapana i pločica u imitaciji kamena. Sastoji se od glavnog bloka, kuhinjskog otoka na kojemu su šank, radna ploča i hladnjak za vino, te pomoćne prostorije koja je smještena u nastavku, gdje su aparat za kavu, sokovnik, toster i ostala kuhinjska pomagala.
- Skulpturalni kuhinjski otok izrađen je u dvije dubine u kombinaciji mramora i drva, čime smo postigli tu jednu umjetničku notu kojoj smo težili. Određeni pomak događa se i kroz dizajnerski blagovaonski stol City by Emmemobili, koji pak umiruju klasični stolci. Prostor zaokružuje vrhunska rasvjeta iz belgijske tvrtke Delta Light - kaže dizajnerica.
Prostor dnevnog boravka u nastavku osvježila je zelenoplava kutna garnitura iz Prime, a na kat vodi konzolno stubište.
- Skale su bile najzahtjevnije jer su građene skupa s nosivim zidom te je prilikom gradnje bilo dosta problema da se dobije minimalno vibriranje što je karakteristično kod ovakve gradnje i da vizualno budu lijepe. Na njih nisam htio stavljati pločice ili drvo jer bi ih previše zatvorilo i onda ne bi došle do izražaja. Tako smo ih, na nagovor prijatelja, obradili kombinacijom ljepila za pločice, mikrocementa i boje - govori vlasnik.
Svaka spavaća soba uređenjem priča drugačiju priču, ali se pazilo da se zadrži zajednička nit vodilja. U glavnoj spavaćoj sobi smještena je samostojeća kada koju okružuju art-pločice, u drugoj je sobi masažni tuš, treća ima mogućnost odvajanja kreveta po potrebi...
- Sobe nismo htjeli ugušiti skladišnim prostorom, tako da je veći ormar, obučen u zrcalo, smješten u hodniku - kaže dizajnerica, a vlasnik dodaje kako je većina namještaja rađena po mjeri, dok su se u sobama odlučili za boxspring modele kreveta iz Intermoda te police iz Ikee.
Dio zidova u interijeru ostavljen je u beton “looku”, a cijelu kuću krase fotografije s motivima Sinjske alke, balerina i dalmatinskih prozora, autorice Biljane Blivajs (ex Gaurina).
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....