Smještena tik uz jezero, zapuštena i hladnim kanadskim zimama prepuštena koliba iz pedesetih godina prošlog stoljeća, dobila je novo ruho u A frame formi. novi su vlasnici, naime, čim su ugledali njezinu poziciju, znali kako žele da izgleda nakon renovacije i odmah se upustili u radove, prenosi v2com.
Za to su angažirali snalažljiv lokalni arhitektonski studio, Matière Première Architecture, i njegovu pridruženu građevinsku tvrtku, Nu Drom, koji su u zadatak dobili obnoviti trošnu drvenu nekretninu s puno potencijala na način da bude prigodna za korištenje kroz tri godišnja doba i da se maksimalno iskoristi sva postojeća kvadratura.
Odlika je pala na popularni "A frame" oblik sa velikom staklenom plohom koja je otvorila pogled prema jezeru i istovremeno optimizirala raspoloživi prostor kućice za bolje korištenje. Time je dobivena i veća povezanost interijera i eksterijera te više svjetla za kvalitetnije uživanje u odmoru.
Dizajneri su odabrali svjetle tonove u nijansama bijele i kadulje kako bi njima promaknuli opušteni osjećaj koji se dodatno želi "pojačati" odabirom ležernog namještaja, ugodnih mekanih tepiha i dodataka od lana. Arhitekti su odabrali lokalne, održive i izdržljive materijale, uključujući podove od bijelog bora, izložene drvene okvire i oslikane daske smreke. Vanjski dizajn usredotočen je na izdržljivije materijale, kao što su obloge od prirodnog bijelog cedra, metalni krovovi i aluminijski prozori.
Na svojoj maloj površini ova kućica na jezeru uspjela je iskombinirati više životnih prostora. Dnevni je smješten upravo kraj velike staklene površine koja je preuzela čitav trokutasti zid. Sama je površina uvučena unutra kako bi se s vanjske strane dobio natkriveni prostor, iskorišten za vanjsku blagovaonicu.
Novo stubište premješteno je na intimnije mjesto u stražnjem dijelu blagovaonice od kuda vodi do polukata iznad dnevne sobe. I ta je površina iskorištena za odmor jer nudi udobnu mrežu za čitanje okrenutu prema jezeru, a istovremeno uklanja potrebu za ogradom. Kuhinja je nadovezana na blagovaonicu, a spavaće sobe smještene su u odvojenom krilu.
Strm i ograničen pristup kolibi za vrijeme renovacije predstavljao je izazov za radove, budući da ima više od 150 stepenica koje vode do samog objekta. kako je zbog toga bila prilično otežana isporuka novih materijala i uklanjanje starih, prilikom izrade glavnog projekta naglasak je bio na maksimalnoj iskoristivosti postojećih elemenata.
A za ono što nije bilo moguće prenamijeniti, postavljena je privremena kabelska dizalica za prijevoz građevinskih materijala do same kolibice, uz osiguranje zaštite zrelih stabala duž tog puta, a na izričiti zahtjev novih vlasnika, koji su pod svaku cijenu željeli sačuvati sva postojeća stabla na imanju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....