Mladi bračni par, Maja i Dinko, stanuju u 74 četvornih metara velikom stanu u zagrebačkom naselju Sloboština. Lokacija, točnije upravo taj novozagrebački kvart bio im je glavni uvjet za odabir njihovog stana iz snova.
- Prošli stan kupili smo i adaptirali samo dvije i pol godine prije ovoga, ali u konačnici nismo nikako bili zadovoljni kvartom bez obzira na veću blizinu centra grada, prije svega zbog nedovoljne prilagođenosti naselja životu s djecom. S obzirom na to da smo prije toga živjeli u Sloboštini, sa sigurnošću smo znali da će taj kvart po svemu odgovarati našem sadašnjem životnom stilu pa smo potragu stana odlučili ograničiti samo na to područje - objašnjavaju Maja i Dinko koji nisu, pričaju, kada su pronašli i kupili ovaj stan, angažirali arhitekta ni dizajnera kao pomoć pri osmišljavanju krajnjeg rezultata.
DIZAJN KAO HOBI
- Bili smo dosta zadovoljni time kako smo uspjeli prekrojiti i urediti prošli stan pa smo se i ovog put odlučili u to upustiti sami. Godinama iz hobija pratim dizajn interijera pa mi se relativno brzo iskristaliziralo što bih i kako htjela ostvariti u ovome stanu. Ovo nam je treći zajednički stan pa je pomoglo i prethodno iskustvo. Znali smo što želimo promijeniti, a što zadržati u odnosu na prethodne stanove, u smislu funkcionalnosti i estetike - kaže vlasnica Maja i opisuje nam kako je tekao proces uređenja.
U otvorenom prostoru u kojem se nalaze dnevni boravak, kuhinja i blagovaonica najviše se ističe biblioteka
- U prethodnom stanu zbog prostornog ograničenja kuhinja nije bila u potpunosti povezana s dnevnim boravkom pa nam je ovaj put prvi uvjet bio da se u stanu može dobiti zajednički prostor u koji bismo smjestili dnevni boravak, kuhinju i blagovaonicu. S obzirom na dvoje male djece, stalno kuhanje i česta druženja to nam je zaista važno. Nadalje, tražili smo stan s tri spavaće sobe koje sada koristimo kao spavaću, radnu i dječju sobu. U budućnosti, kada djeca porastu i kada se pokaže potreba za time, radnu sobu namjeravamo prenamijeniti u još jednu dječju. Banalno, ali ne manje važno, nužnost su bila i dva toaleta jer s djecom zna biti ‘gužvovito’. Balkonu smo se nadali, iako nije bio odlučujući uvjet. Na kraju smo imali sreće i što se toga tiče pa sada tijekom sunčanih dana rado provodimo vrijeme na našem malom balkonu - sa smiješkom kažu.
Inače, stan se sastoji od ulaznog hodnika, zajedničkog prostora u kojem su kuhinja, dnevni boravak i blagovaonica, dvije veće i jedne manje spavaće sobe, kupaonice i manjeg toaleta, prolaznog hodnika u koji je smješten ugradbeni “vešeraj” te balkona.
BEZ SUVIŠNOG
U otvorenom prostoru u kojem su dnevni boravak, kuhinja i blagovaonica možda se najviše ističe biblioteka koja prostoru daje posebnu toplinu.
- Također, meni jako drago rješenje bilo je zamijeniti obični pregradni zid rešetkom od iverala u boji kuhinjske radne ploče. Mislim da prostoru daje netipičan pečat - ističe vlasnica Maja.
U radnoj sobi, pak, dominira dugačak radni stol za dvije osobe jer se zna dogoditi da je više osoba koristi u isto vrijeme. Tu je i polica s publicistikom i stručnom literaturom koju vlasnici nisu htjeli “nagurati” u biblioteku u dnevnom boravku u kojoj se nalazi samo književnost.
- Spavaću sobu zbog male kvadrature nismo ni mogli opteretiti suvišnim namještajem pa je u njoj osim ugradbenog ormara, kreveta i noćnih ormarića još samo dugačka polica za slike koja se proteže od zida do zida iznad uzglavlja kako bi se prostor optički povećao. Oba hodnika nastojali smo maksimalno iskoristiti trima ugradbenim ormarima izrađenima po mjeri. Jedan je za torbe i cipele, drugi služi kao ‘špajza’, a treći kao ‘vešeraj’. U dječjoj sobi smo htjeli ostaviti što više prostora za igru pa je osim nužnih elemenata (kreveti, ormar i polica) tu još samo kutak za kreativu, koji se baš zgodno uklopio u prostor i dao mu dodatnu vedrinu - opisuju vlasnici koji, što se tiče općenitog stila uređenja, kažu, nisu inicijalno željeli neki određeni, specifični stil.
ŠARENI DETALJI
- Nakon višegodišnje zaljubljenosti u skandinavske interijere i uređenja prethodnog stana u kojem su dominirali hladniji tonovi, ovaj smo put htjeli da opći dojam bude malo topliji i vedriji. U nekim prostorijama u stanu i dalje je vidljiv utjecaj skandinavskog stila, ali s nekim možda netipičnim elementima (npr. jarko žuti detalji u dnevnom boravku, kuhinji i blagovaonici ili šarene podne pločice u kupaonici i toaletu). Nisam htjela robovati onome što sam vidjela negdje drugdje i samo jednom stilu, već sam pri odabiru svih elemenata razmišljala o tome što bi nas zaista veselilo i u kakvom interijeru bismo se osjećali ugodno. Tako smo malo po malo došli do finalnog rezultata koji je miks više stilova - priča vlasnica Maja i dodaje kako u stanu prevladavaju bijela, siva i žuta boja, iako su na balkonu, u radnoj i dječjoj sobi neki elementi tirkizni, prije svega jer su vlasnici dio namještaja i dekoracija donijeli iz prethodnog stana u kojem su dominirale bijela, siva i tirkizna.
Oba hodnika nastojali su maksimalno iskoristiti trima ugradbenim ormarima izrađenima po mjeri. U jednom drže torbe i cipele, drugi služi kao ‘špajza’, a treći kao ‘vešeraj’. Time su dobili dodatni prostor za smještaj stvari
Isto tako, osim izrazito upečatljivih žutih detalja toplinu prostoru daju svjetlo drvo, i to parket od izbijeljenog hrasta, kuhinjska radna ploča i rešetka, nogice stolaca, zatim radnog stola i stolića u dnevnom boravku, rasvjeta, i tako dalje...
U spavaćim sobama maksimalno je iskorišten prostor.
U nekim je prostorijama vidljiv utjecaj skandinavskog stila, no ima netipičnih elemenata - žutih detalja ili pločica, a s pozornošću su odabrani detalji poput sata ili pločica. Balkon je uređen tako da je postao prava mala oaza.
Foto: Biljana Blivajs/Hanza Media
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....