Je li moguće usred Berlina doživjeti ili se barem prisjetiti ljepote Parka prirode Marjan, gdje se iznad nas nadvijaju grane pune zelenila raznih stabala, a noge nam po puteljcima prolaze krov mahovinu i paprat? Ako pitate obitelj Vujčić s dugogodišnjim iskustvom u ugostiteljstvu, odgovor je potvrdan. Naime, upravo jednu takvu priču pronašli smo u restoranu Marjan Grill koji se nalazi ispod berlinske željezničke postaje Bellevue S-Bahn, odnosno točno ispod mosta.
Obitelj Vujčić restoran je otvorila 1981. godine, a želja Petra Vujčića da se mirisi i ukusi dalmatinske kuhinje dovedu u Berlin navela ga je 2019. godine na veliko preuređenje prostora, koje će također biti posvećeno Dalmaciji. Projekt preuređenja interijera potpisuje dizajnerica Angelika Kolarić iz tvrtke Angelika Design.
- Renovacijom smo uvelike promijenili sjaj restorana. Iz davne 1981. "provozali" smo se kroz vrijeme i učinili ga praktičnim za rad i ugodnim za oko - kaže dizajnerica, dodajući kako je želja bila postojeće goste obradovati novim uređenjem, osoblju omogućiti lakše poslovanje, a novim gostima barem jednim malim dijelom dočarati ljepotu i okus Dalmacije kako bi se Hrvati osjećali kao doma, a stranci kao na godišnjem odmoru.
Zatečeni prostor zadao je neka od ograničenja, jer se nalazi pod zaštitom UNESCO-a, a istodobno je uvjetovan i propisima Njemačke željeznice (Deutsche Bahn), u čijem je vlasništvu.
- Zakupodavac Deutsche Bahn trebao je provjeriti statiku i to je bila prva nit vodilja koja nas je navela da je uistinu vrijeme za obnovu. U načelu grubih građevinskih radova nije bilo, ali ako se uzme u obzir da smo promijenili 90 posto izgleda samog restorana, možemo reći da su zahvati bili ozbiljni - kaže i dodaje da su mijenjali kompletne podne obloge, a postojeću drvenu konstrukciju zamijenili su novom konstrukcijom. Zaštićenim i zadanim stropovima sa strane UNESCO-a i Njemačke željeznice dali su potpuno novi sjaj, rekonstruirali su sanitarne čvorove, mijenjali kompletan šank te zadali novu temu svim zidovima.
Prostor je površine 320 kvadrata, a sastoji se od glavne sale, male sale, sale za slavlja i prostrane terase od 100 kvadrata. Što se tiče samog stila uređenja, Angelika je imala otvorene ruke.
- Bilo je vrlo jednostavno usmjeriti sve misli i asocijacije u smjeru jelovnika. Ime Marjan poveznica je s brdom u Splitu, a grill s drvom i prirodnim materijalima koji daju toplinu i razigranost prostoru. Split nam je koristio kao prezentacija povijesnih dijelova grada isprintanih i ispričanih na zidovima restorana, a zelenilo nas je vratilo u Park-šumu Marjan - opisuje.
Zone sjedenja podijeljene su na intimni i društveni dio. Šank, retropult i separei rađeni su po mjeri, a već i pogled na lice šanka uvodi u svijet dalmatinske tradicije, gdje je prikazan jedan detalj s tradicijskog ženskog nakita ‘‘rećine‘‘, odnosno naušnice Dalmatinski cvjetići, koje se i dalje pronalaze u svakoj boljoj suvenirnici ili zlatarni. Po mjeri su se također rađeni detalji zelenila na stropu, kao i zidne tapete.
Od dizajnerskih potpisa izdvaja podne obloge pločice Unicom Starker koje apliciraju dalmatinski kamen, kupaonica je obogaćena Laufen sanitarijama i Grohe miješalicama. Tech Garden obogatio je prostor zelenilom, a tvrtka Massilia, također iz Splita, odradila je vjerodostojne grafičke prikaze zidnih tapeta prizora iz grada podno Marjana. Inspiracija lustera i rasvjete kombinacija su starogradske kućne i ulične rasvjete.
- Specifično bilje korišteno za stropni zeleni detalj je podloga dviju vrsta mahovina: konzervirane stabilizirane ravne i polarne mahovine. Na toj podlozi od mahovine izrađen je šumski dizajn koji se sastoji od konzerviranog stabiliziranog bilja: medvjeđe trave, dvije vrste bršljana te šumske paprati - kaže Angelika, a Petar Vujčić zaključuje kako je preuređenjem naziv restorana Marjan Grill dobio opravdanje i smisao.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....