U malom selu od samo pet kuća, smještenom u središnjoj Istri, nedavno je završena nova kamena Villa Faturi, koja izgleda autohtono i ima šarm starine iako je građena prema suvremenim principima. Nalazi se u okružju idile zelenila šuma i livada, kojima kao da nema kraja. Do mjesta se stiže vijugavom cestom kojom se jedva mimoilaze dva automobila, kroz tunel od zelenih krošnji - putem koji doprinosi posebnosti ove lokacije.
Upravo su netaknuta priroda i atmosfera sela, koje kao da je ostalo zamrznuto u nekom prošlom vremenu i u kojem malobrojni stanovnici uzgajaju koze i rade domaći sir, bili neki od glavnih razloga zašto je Irinea Habek ovdje kupila zemljište. Prije osam godina sagradila je manju Villu Irinea, a sada je završila ekskluzivnu Villu Faturi. U zahtjevan pothvat gradnje vlasnica je krenula gotovo samostalno, iznijevši dugotrajan proces na svojim leđima od početka do kraja.
- Znala sam da želim stilom ostati u duhu sela, jer bilo bi, naravno, puno lakše napraviti jednostavnu modernu kuću. Za čitav projekt trebalo je 14 mjeseci. Na sreću, dobar sam logističar i organizator, a na gradilištu sam bila svakodnevno. Bio je to mukotrpan fizički, psihički i financijski proces, naročito za jednu ženu, ali nije bilo uzalud - opisuje Irinea Habek.
Projekt je izradio arhitekt Jan Pivac prema njenoj viziji, a poseban interijer zasluga je višemjesečne potrage vlasnice za dobrim komadima namještaja te savjetima njezinog prijatelja Borisa Ružića, koji se uspješno bavi uređenjem interijera.
Kuća površine 160 četvornih etara s trijemom nalazi se na dugačkoj i uskoj parceli koja je čitavom jednom stranom otvorena prema prirodi. Ispred je u dvorištu atraktivan bazen dužine 9x5 metara, s rubom od kamena. Rezidenciji se prilazi kroz reprezentativan ulaz od kovanog željeza i s kamenim zidom. Vrt je koncipiran jednostavno, s velikom zelenom površinom, nekoliko ukrasnih biljaka, grmovima lavande, s dvije stare masline i ogradama od čempresa Leylandi i fotinija. Gostima se ovdje nudi mogućnost odlaska u duge šetnje šumom te boravak u izolaciji iako surelativno blizu Vrsar, Poreč i u unutrašnjosti Sveti Loveč, te nekoliko plaža.
Posebnost Villi Faturi daje i njezin interijer ispunjen prekrasnim slikama i rastauriranim starinama u kombinaciji s modernim namještajem. Ova je kuća poput male galerije jer su na zidovima izložena umjetnička djela hrvatskih akademskih slikara, koja se gostima nude na prodaju.
- U planu je da svake godine imamo novi postav. Trenutno izlažemo djela Tatjane Politeo, Pauline Jazvić, Petra Dolića, Bane Milenkovića i Tonija Franovića. U planu je velika kamena skulptura koja će se nalaziti u središtu imanja, koja će biti djelo Petra Hranuellija - opisuje nam vlasnica.
U foajeu kuće kao ukras stoje antikna vrata. U dnevnom boravku visine pet metara i površine 50 kvadrata mnogo je restauriranih starina. Nabavljene su u Oprtlju kod majstora Manuela, koji se bavi restauracijom, a dio je nabavila od Igora Receka u Zagrebu. Ovdje se mogu vidjeti plava amfora i velika škrinja iz Dubrovnika iz 18. stoljeća, a stolarski stol postao je neobičan radni stol. Ima tu i dizajnerskog namještaja, kao što su stol Molteni, sofa iz Intere i drugo. Dopadljiv detalj je luster sestara Vikić u hodniku, kao i većina ostale rasvjete u kući. Otvorena kuhinja je moderna, imitacija betona s otokom u sredini. Zidovi su sive boje s maslinastozelenim tonom, pallazzo 80, koja je u trendu i daje toplinu prostoru. U istoj je boji i dio fasade koji nije od kamena. Iz dnevnog pogleda pružaju se atraktivni pogledi na prirodu, bazen i vrt. U prizemlju su i dvije udobne spavaće sobe s dvije kupaonice, a jedna od njih ima izlaz na vrt. Na katu su još dvije spavaće sobe i jedna kupaonica. Jedna soba ima balkon s vrhunskim pogledom na pejzaž.
Prekrasna rezidencija Villa Faturi nudi se preko agencije Myistra.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....