Maestralna kuća KNL u Istri u blizini Poreča smještena je u mirnoj zelenoj oazi okružena šumom. Projektni zadatak definirao je studiju NFO kuću za odmor sa četiri spavaonice s vlastitim kupaonicama i zajedničkim dijelom za boravak i blagovanje te kuhinjom. Kuća se ističe impresivnim stubištem uz betonski "V" stup u ambijentu interijera intimnog karaktera. Genijalnost jednostavnosti ove kuće najbolje se ogleda u njezinim nacrtima.
Parcela je smještena na terenu blagog nagiba s pogledom prema šumi.
PROLAZAK KROZ "TUNEL"
- S ciljem maksimalnog uklapanja novog volumena u okoliš koristili smo tu datost te prizemnu etažu utopili u teren s prilazne strane dok se s druge, dvorišne stane, kuća otvara prema bazenu i velikom travnjaku - kaže Kata Marunica koja je s Nenadom Ravnićem osnivačica studija NFO.
Kuća se s ulične stane čita kao jednostavni bijeli kubus s fokusom na točku ulaza do koje se dolazi mostićem iznad zelenila. Kako se približavate kući, otvaraju se dodatne prostorne senzacije, vanjsko stubište, "tunel" koji prolazi ispod prvog kata i prozor svjetlarnik prema kuhinji. Prolaskom kroz "tunel" izlazi se na dvorišnu stranu u natkrivenu zonu te sunčalište s bazenom.
Prizemlje je maksimalno otvoreno prema pejzažu i u njemu su dnevni prostori koji se otvaranjem staklenih stijena integriraju s vanjskom natkrivenom terasom s roštiljem i bazenom. Fokus dnevnog boravka su stube koje su vezane za konstruktivni "V" stup od vidljivog betona koji je korišten i na stropu kuhinjsko-blagovaonskog dijela.
- Kako je pri projektiranju korisnik bio nepoznat, težilo se stvaranju čistih i otvorenih prostora koji mogu mijenjati karakter ovisno o željama onih koji će ondje boraviti. Nositelj estetike, ali i osnovni konstruktivni element u boravku je 'V' betonski stup koji izrasta iz 'pitara' sa zelenilom te razdvaja i spaja prostor boravka od prostora blagovanja i kuhinje - opisuje Filip Vidović, arhitekt iz projektnog tima.
Uz taj stup penju se stepenice na gornju etažu koja je ujedno ulazna zbog konfiguracije terena. Svi fiksni elementi namještaja, poput kuhinje, ugradbenih ormara i slično, napravljeni su u neutralnim tamnim tonovima i čistim linijama, a mobilni elementi namještaja ostavljeni su na izbor korisnicima.
Podovi su od terrazzo pločica te se protežu i na vanjsku terasu, a bazen od 40 kvadrata obložen je nešto tamnijim tonom istih pločica kako bi se postigao dojam dubine bazena.
260 KVADRATA
Objekt je veličine 260 četvornih metara.
- Kuća je izvana definirana bijelim kubusom koji je postavljen na bazu koju čini teren i kamene zidove koji otvara prizemlje prema dvorištu. Na bijelom kubusu svi otvori su locirani u tamnim balkonskim nišama na koje izlaze spavaće sobe - govori nam Sara Vulić, arhitektica iz projektnog tima.
Vrt je uređen minimalistički, otvoreni travnjak pruža se u dubinu parcele u kontrastu sa šumom koja je obgrljuje.
Volumen kuće dijelom se skriva u terenu stvarajući osjećaj zaštićenosti i zaklonjenosti čak i prilikom boravka vani. Veliku pozornost arhitekti su stavili na kreiranje kvalitetnih zasjenjenih prostora koji se tijekom ljetnih mjeseci koriste najviše, a često su zanemareni pri projektiranju pa se onda svedu na improvizaciju sa suncobranima i tendama.
- Investitor je, na sreću naše struke, došao bez velikih arhitektonskih ideja k nama, ali s jasnim programom što želi. Kao u uvijek u idejnoj fazi, predstavili smo više različitih rješenja te razradom jednog od tih rješenja došli do konačnog koncepta i finalno realizacije. Cilj je bio napraviti suvremenu kuću u tradicionalnom okruženju, maksimalno uklopljenu u okoliš koja se oblikovanjem ne nameće nego ostaje kao arhetipski oblik u prirodi koja je okružuje - objašnjava K. Marunica.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....