Konferencijom projekta "Promicanje održivog razvoja značajnog krajobraza Baraćeve špilje" početkom tjedna i službeno je obilježen početak gradnje Posjetiteljskog centra Speleon - Centra podzemne baštine koji će biti smješten na području Baraćevih špilja u općini Rakovica.
Investicija vrijedna 19,908.960 kuna sufinancira se s 85 posto bespovratnih sredstava iz EU, a ugovor o gradnji potpisali su ravnateljica Javne ustanove Tihana Oštrina i izvođač Nikola Špelić ispred Građevinskog obrta Špelić iz Slunja.
Objekt kružnog oblika prostire se na 1200 m², od čega je 850 m² namijenjeno za izložbu stalnog postava koji prezentira prirodnu i kulturnu baštinu područja kroz četiri teme - speleologija, geologija, arheologija i paleontologija. Arhitekturu zgrade radila je projektantica Kristina Radelić iz tvrtke Sto posto prirodno, a za stručnu podlogu za prijedlog prezentacije i interpretacije zaslužni su Kazimir Miculinić (paleontologija), Krešimir Raguž (arheologija), Hrvoje Cvitanović (speleologija) i Neven Bočić (geologija). Za unutarnji likovni postav, odnosno izvedbeni projekt opremanja zaslužna je tvrtka KOCKA iz Šibenika, jedan od tima dizajnera je Marko Barišić.
Ulaz je projektiran u obliku velike staklene stijene, imitirajući "otvaranje" ulaza u špilje. Čitav postav popraćen je nizom suvremenih, multimedijalnih modela interpretacije kao što su maketarski prikazi, LCD ekrani, smartglass, replike, animacije, multitouch ekrani, osjetilne komore te atrij s hiperrealističnim replikama životinja. Posjetiteljski centar pored stalnog postava sadrži i multifunkcionalnu dvoranu, show room, dječju igraonicu, speleo-dokumentacijsku knjižnicu, ugostiteljski sadržaj, suvenirnicu, depo te parkiralište.
Ono što posebno pridonosi atraktivnosti jesu osjetilne komore, gdje će posjetitelji moći doživjeti podzemlje svim čulima. U glavnoj dvorani prezentirat će se dokumentarni film koji će sažeti prikaz okoliša i tipičnog ambijenta ledenog doba na području Baraćevih špilja.
Prikaz će obuhvatiti uvjerljivu animaciju svih životinja pronađenih na lokalitetu, i to tako da će se najprije prikazati Zemlja, pa Europa, pa Hrvatska u vrijeme ledenog doba, te će se animacijom predstaviti izgled okoliša karakterističan za period. Posebna atrakcija nalazit će se u centralnom dijelu objekta gdje će biti postavljena vanjska izložba, odnosno atrij s replikama životinja i biljaka iz ledenog doba.
Završetak svih aktivnosti projekta i otvorenje planirani su do kraja 2022. godine.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....