U rijetko koju vilu, odnosno imanje koje se iznajmljuje na našoj obali uloženo je toliko ljubavi kao u Torrecorta rezidenciju u Istri nedaleko od Grožnjana. Njegovi vlasnici Hrvat Marin Abram i Talijan Massimiliano Onali uredili su prije četiri godine to čarobno zdanje u divljini koje oduzima dah, no stalno ga nadopunjuju novim zanimljivim detaljima, a ovih dana završavaju i novu kamenu kuću u sklopu imanja.
"Sloboda počinje tamo gdje put završava", jedan je od natpisa na stranici Torrecorta rezidencije koji u potpunosti dočarava što se tu nudi gostima. Mjesto koje pruža komfor kategorije pet zvjezdica i izolaciju, tako poželjnu ovih dana, u okruženju je netaknute prirode, na samom rubu šume i bez susjeda. Terrecortu su sagradili na ruinama 200 godina stare kamene kuće te joj dodali na mjestu druge stare ruine zaštitni znak - maleni toranj zarastao dijelom u bršljan, koji imanju daje posebno romantičan šarm. Rezidencija veličine 300 kvadrata, s udobno uređenim interijerom koji je estetiziran i praktičan, dijeli se na dva dijela, onaj u velikoj kamenoj kući i onaj u tornju, a uskoro će dobiti i treći dio, u novouređenoj manjoj kamenoj kući s jednom staklenom frontom.
S vlasnicima smo razgovarali u Rijeci na luksuznoj velikoj jahti poznatog talijanskog modnog dizajnera, na kojoj oboje rade kao dio posade, kapetani. Ime vlasnika broda nisu nam smjeli otkriti. Zanimalo nas je kako su našli i uredili čarobno imanje koje je puno gostiju otkad je sagrađeno, pa i sada, u vrijeme korone.
- Prije šest godina tražili smo takvu investiciju blizu Opatije, međutim, nismo našli ništa što bi nam bilo idealno, pa smo gledali dalje u Istri. Kad smo vidjeli stare kamene kuće u stilu Toskane, sve nam se jako svidjelo, iako je bilo jako zapušteno, te nam je bilo odmah jasno da će uređenje zahtijevati mnogo truda. Očaralo nas je i što je selo uz sam rub šume - kaže nam Massimiliano Onali.
Čekala ih je velika investicija, a da bi osigurali osamu, morali su kupili i zemlju oko kuća. Srušili su veću staru kamenu kuću na imanju i sagradili toranj u blizini, dok je manja kuća, nekadašnja štala, tek ove godine došla na red. Arhitekti su napravili osnovni projekt.
- Financijski se radilo o velikom ulaganju za koje smo donekle imali sredstava, morale su čak i naše obitelji jamčiti za kredite. Pomoglo je što smo se prijavili za sredstva EU u programu IPARD. Kako radimo na brodu, nakon plovidbe, preostalih šest mjeseci smo radili na kući, bez tog slobodnog vremena bilo bi gotovo nemoguće sve izvesti do kraja. Posebno teško bilo je ishoditi dokumentaciju, ali jako smo se trudili - prisjeća se Marin Abram.
Pretkraj uređenja postojala je bojazan - hoće li uspjeti iznajmiti rezidenciju. Međutim, od prvog je dana ponude, kako kažu, stalno puna tijekom sezone, sve od kraja proljeća, ljeti i dio jeseni, jednako i ovih dana za vrijeme pandemije. Imanje je sve vrijeme njihov "work in progress", tako su i prekrasno dvorište dodatno uređivali korak po korak. Pitamo ih kako su uspjeli postići da je sve u kući tako šarmantno.
- Kad se nema mnogo novca, sve se dva, tri puta promisli i analizira. Prvo smo ideje slagali u jednom računalnom programu. Empatičan dojam postignut je trudom, osjećajem za estetiku i za samo mjesto. Gledali smo gdje se pojavljuje sunce, kako padaju sjene... Mora ti biti stalo, to je ključno, a radili smo sve i za sebe. Nismo trošili previše na skup namještaj, nego stvarali atmosferu za jedinstvene uspomene. Imali smo sreće da smo našli Reto centar u Zagrebu, koji prodaje rabljeni namještaj, gdje smo nabavili puno stvari koje smo obnovili dodatno. Neke smo predmete kupili u Veroni u jednom antikvarijatu te neke detalje, kao što su lampe u Veneciji - govorio M. Onali.
Važno im je bilo postići dobru mjeru, a to se dobilo ravnotežom između industrijskog stila koji je ohladio raskošan rustični stil većine namještaja. Na podu su debele hrastove ploče.
Posebnost tog mjesta ipak je priroda u okružju. Ovdje se mogu vidjeti divlje životinje kao što su lisice, vjeverice, orlovi... Dodali su deset novih stabala maslina, imaju vrt pun voća, s dvadeset stabala raznih voćaka... Na imanju je sauna, krušna peć za pizzu, mjesto za roštiljanje, bazen za plivanje koji je dugačak čak 25 metara, kameni fire pit, teretana na otvorenom, unutarnji mali bazen....
- Dodali smo puno sadržaja kako gostima nakon dva dana u idili ne bi bilo dosadno te ponešto za razne običaje kulture odmora, da im ništa ne nedostaje. Naši gosti su uglavnom poslovni ljudi koji se žele pobjeći iz kaosa grada i svakodnevice, nešto glumaca kojima je nužna izolacija zbog popularnosti, ali dolaze nam i klasične obitelji, iz manjih mjesta i iako žive u prirodi, i na odmoru je traže - objašnjava Marin Abram.
Njih su dvojica i privatno partneri te su na imanju proslavili i svoje vjenčanje prije dvije godine. I karantenu su proveli ovdje. I inače dio godine budu tu, kad ne rade i izvan sezone, tako da je kuća uvijek puna ljudi.
- U karanteni smo nabavili desetak nesilica koje smo imali samo za jaja i tretirali kao kućne ljubimce i nije nam ništa falilo, no za dulju izolaciju trebalo bi imati još nekoliko životinja. Kući je potrebno stalno održavanje, tu su i kamere, sistemi za navodnjavanje, skuplja se kišnica i još je mnogo toga čemu treba posvetiti pozornost svake godine - zaključuje Massimiliano Onali.
Imanje se može iznajmiti preko agencije Istriaselect Villas, agencije u kojoj smatraju da takve rezidencije podižu ljestvicu ponude u segmentu luksuznog odmora u prirodi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....