Umjetnički paviljon u Zagrebu najstariji je izložbeni prostor u Hrvatskoj, izgrađen 1896. godine za Milenijsku izložbu u Budimpešti. Paviljon se nalazi na reprezentativnoj poziciji istočnog dijela Zelene potkove, a ključno je mjesto hrvatske moderne umjetnosti i fokalno mjesto hrvatske kulture. I upravo je obilaskom Umjetničkog paviljona, uz stručno vodstvo mag.ing.aedif. Nikoline Morović, otvoren drugi Open House Zagreb festival.
Zašto je baš Umjetnički paviljon odabran za otvaranje ove smotre, pojasnila je njegova ravnateljica Irena Bekić: ‘Bazično podignut za potrebe Milenijske izložbe u Budimpešti pa potom preseljen u Zagreb, ovaj paviljon, usprkos statusu postojanog simbola kulturnog identiteta grada, ima trajno upisanu privremenost. Potres koji je zadesio Zagreb i radovi na obnovi koji su uslijedili, vratili su nas na ishodište paviljona, skrenuli pozornost na njegovu čeličnu konstrukciju, montažnost i privremeni karakter. U današnjem nesigurnom i fluidnom vremenu skretanje pozornosti na dvojnost strukturno i povijesno sadržanu u Paviljonu i aktiviranje tog principa kroz program koji radimo, ali i ovakve šetnje čini nam se dijelom profesionalne odgovornosti.‘
Zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet istaknuo je: ‘Jako mi je drago da sam mogao otvoriti drugo izdanje Festivala Open House Zagreb, koji otkriva ‘utrobu kuća‘, a ne samo njihovu pojavnost. Mislim da je to jako bitno za uvid u arhitekturu, ako ne i presudno. Umjetnički paviljon je jedna od najzanimljivijih zgrada i u povijesnom i u arhitektonskom smislu, trenutno smo točno u trenutku između konstrukcijske i cjelovite obnove i taj je ‘međuprostor‘ iskorišten za razgledavanje, pa će posjetitelji moći vidjeti i ono što je prethodilo, ali i čuti ono što slijedi u smislu završnih restauratorskih radova.‘
‘Ovoga vikenda otvorit ćemo vrata značajnih građevina i pojedinih kvartova čineći tako arhitekturu dostupnu javnosti. Ističući održivost, prenamjenu baštine i urbanu regeneraciju, Festival Open House Zagreb potiče poštivanje izgrađenog okoliša, a stanovnicima nudi mogućnost da se još više povežu sa svojim gradom‘, izjavila je kreativna ravnateljica projekta OHZ Dubravka Vrgoč.
Izvršna ravnateljica projekta OHZ Tomislava Blatnik je naglasila: "Arhitektura mora biti otvorena široj javnosti i poticati raspravu među ljudima. Na festivalu omogućujemo bolje razumijevanje arhitektonskih ostvarenja ulascima u privatne kuće, obrazovne, poslovne i vjerske institucije. U svijetu već 60 gradova održava Open House festivale, a gradu Zagrebu i arhitekturi grada je članstvo u mreži festivala velika i važna promocija."
Nastavljajući se na izniman uspjeh prvog Open House Zagreb Festivala, tijekom petka, kao i u subotu i nedjelju, građani i turisti dobit će priliku uz stručno vodstvo obići ukupno 41 arhitektonski atraktivan i značajan objekt.
U sklopu Festivala organizirat će se i tema pod nazivom ‘Susret s arhitektom‘, koja podrazumijeva razgovore s iznimno značajnim arhitektima koji su obilježili pojedine epohe. U petak je na rasporedu razgovor s arhitektom Brankom Silađinom u njegovom stanu, uz moderiranje Dražena Juračića, u subotu slijedi razgovor s Milanom Šosteričem i uz moderiranje Alana Kostrenčića u Muzičkoj akademiji, a za kraj festivala, u nedjelju slijedi razgovor s Hildegard Auf-Franić, na Agronomskom fakultetu, a moderirat će Mia Roth Čerina.
Open House Zagreb dio je svjetske mreže festivala OPEN HOUSE WORLDWIDE, zamišljen kao promocija najatraktivnijih zagrebačkih arhitektonskih djela te susret građana s arhitektima, građevinarima, investitorima i vlasnicima objekata. Festival potiče razmišljanja o vrijednostima grada i ulozi stanovnika u njegovom stvaranju te ih potiče da se zalažu za dobro osmišljeno, planski izgrađeno okruženje. Svi programi su besplatni, a raspored festivala možete pronaći na internetskim stranicama festivala.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....