Koliko ste često "umirali od žeđi", obližnji kafić nije radio ili ga nije bilo u blizini, a vi niste znali gdje biste u tom trenutku mogli utažiti žeđ?
Jedan od danas gorućih svjetskih problema jest dostupnost javne pitke vode. Svake minute u svijetu se kupi milijun plastičnih boca vode! Povećanje temperature dodatno pridonosi tome. Živimo u vremenu kada je briga o okolišu nužnost i nastojimo smanjiti upotrebu jednokratne ambalaže.
- Hrvatska ima najviše zaliha vode po glavi stanovnika u EU, no porazna je dostupnost besplatne pitke vode u gradovima i općinama. A voda je ljudsko pravo - kažu u PIN-u, malenom arhitektonsko-dizajnerskom studija u Zadru. U vlasništvu je kreativnog para Nere Nejašmić Kozine i Petra Kozine koji kažu da su u moru kataloške urbane opreme odlučili napraviti prvu dizajnersku česmu za pitku vodu u Hrvatskoj.
Česma je dobila nagradu za najbolji dizajn na natječaju projekta Ars Publicae za novu zagrebačku česmu, kojim se željelo ukazati na potrebu veće dostupnosti besplatne pitke vode u javnom prostoru grada kroz mrežu javnih, posebno oblikovanih česmi koje bi dizajnom bile prilagođene suvremenim potrebama.
Za potrebe natječaja Nera i Petar osmislili su priču koja je bila veća od dizajna česme, a riječ je o aplikaciji koja mapira česme i javno dostupnu vodu u gradu.
Vodek, kako su ga prozvali od milja (prema zagrebačkom starom Franceku), suvremeno je dizajnirani kompaktni model česme koji zadovoljava sve potrebe za konzumiranjem javne pitke vode, a dizajniran je tako da je voda dostupna svima.
- Iako to zvuči banalno i jednostavno, projekt je bio pravi dizajnersko-strojarski izazov u kojem je oblikovanje oplošja bilo samo segment cijelog sustava! Dizajn je proizašao iz logike prelijevanja vode. Voda prolazi vodom i pije se na tri različita načina. Česma je prilagođena ljudima svih generacija, a piti se može izravno na najvišoj razini, na srednjoj ju se može točiti, a piti je mogu i životinje na najnižoj. Voda se ne "baca", već se višak slijeva u dio za životinje i stalno se nadopunjuje. Srednja razina služila je majstorima na gradilištu u Zadru i za pranje ruku! Svaka česma ima logotip dizajniran posebno za grad ili lokaciju u kojoj se nalazi, a može biti u inox obradi ili plastificirana u boju po izboru - pričaju Nera i Petar.
Prototip česme Vodek proizveden je u Zadru gdje su Nera i Petar pomno "brusili" detalje, a i dalje ih unapređuju. Skrivanjem spojnih elemenata i odabirom vrste, debljine i čvrstoće visokokvalitetnog materijala posebno su vodili računa o vandalizmu.
Prve kapi potekle su prošle godine na zadarskoj rivi, a do sada je Vodek, osim Zadranima, doveo vodu i građanima Kastva, Novske i Biograda.
Više o ovom projektu možete saznati na web-stranici: www.vodek.hr.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....