VRTLARSKE TAJNE

Ovo napravite u studenom i prosincu i na proljeće ćete imati najljepši travnjak: jedna stvar je ključna

 /SHUTTERSTOCK

Vrtlari često naglašavaju kako je lijep, uredan i zdrav travnjak rezultat velikog posla ‘kojeg nitko ne vidi‘. Potvrđuju to svi oni koji održavaju svoje zelene travnjake, a sada su nam otkrili i kako u studenom osigurati da na proljeće imate najljepši travnjak. Kažu, dovoljno je da slijedite ovih nekoliko lakih savjeta.

Preporuke njihove su da se zadnja košnja poklopi s krajem rasta trave, a to je između listopada i studenog. Tada su temperature već dovoljno niske. No, zbog promjene vremena koja uključuje sve veći broj sunčanih dana, neki travnjaci rastu i u prosincu (zbog visokih temperatura koje nisu u skladu s tim dijelom godine). Preporučuje se da i u zimskim mjesecima pokosite travu kada i ako ona dosegne visinu veću od 15 centimetara. Pritom je izrazito važno ne uklanjati više od jedne trećine trave odjednom kako bi se održao zdrav rast i ojačalo korijenje. Prekratko rezanje trave može oslabiti korijenje i učiniti travnjak osjetljivim na oštećenja tijekom zimskih mjeseci. Idealna visina košnje je između osam i deset cm.

image

Na travnjaku se može pojaviti sloj odumrle trave koji se naziva filc, a on štetno djeluje na rast trave te stvara povoljne uvjete za razvoj bolesti i štetnika

/SHUTTERSTOCK

Ostali savjeti još su: nož kosilice bi trebalo postupno spuštati pri svakoj košnji, ali ne ispod 5 cm. Na taj način ćete spriječiti glodavce da se u njoj sklone tijekom zime. Osim toga, trava se zbog prevelike visine može razboljeti, ali postoji i mogućnost oštećenja uslijed smrzavanja.

Neposredno prije prvog mraza travnjak bi trebalo prozračiti ubadajući vile što dublje u zemlju, a aeracija se može provesti primjenom specijalnih cipela sa šiljcima, strojevima za prozračivanje tratine sa ili bez rotirajućih zubaca ili sličnim alatima. To je najbolje obaviti u jesen što pridonosi smanjenju zbijanja i pospješuje dovođenje vode i gnojiva u tlo. Na travnjaku se može pojaviti sloj odumrle trave koji se naziva filc, a on štetno djeluje na rast trave te stvara povoljne uvjete za razvoj bolesti i štetnika. Iz tog razloga na početku vegetacije potrebno je provesti vertikalno zasijecanje na dubinu od 2 do 3 cm, a nakupljeni filc je potrebno pograbljati i ukloniti.

Nakon toga potrebno je pognojiti travnjak. Budući da će u hladnijim mjesecima aktivnost na njemu biti mala, gnojivo će lijepo sjesti i polako prodirati u tlo, hraneći ga tijekom cijele sezone. Što se tiče gnojiva, dušik pospješuje zeleni rast, fosfor je potreban za rast korijena, a kalij pospješuje otpornost trave na gaženje i višak ili manjak vlage.

image

Prekratko rezanje trave može oslabiti korijenje i učiniti travnjak osjetljivim na oštećenja tijekom zimskih mjeseci

/SHUTTERSTOCK

Bitno je napomenuti kako tijekom jeseni i zime nipošto ne smijemo koristiti dušična gnojiva jer na taj način pospješujemo pojavu gljivičnih oboljenja. Nakon što prozračite travnjak i pognojite, obavezno se krećite po njemu u obliku križanja jer ćete u protivnom na proljeće imati očite ravne linije na travi, piše Agroklub.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
20. studeni 2024 10:16