Cikoriju ili vodopiju mnogi smatraju običnim korovom koji raste na livadama i uz ceste, no ona je puno više od toga. Mljeveni korijen cikorije naše su bake koristile kao zamjenu za kavu, a popularna kavovina nastajala je tako da se korijen osuši, nareže i proprži u pećnici pa samelje. No osim toga, cikorija ima mnoštvo ljekovitih osobina.
Kad se vanjski dio biljke najesen osuši, vrijeme je za vađenje korijena. On sadrži inulin, koji pomaže kod snižavanja šećera u krvi, a uz to je moćan probiotik. Koristan je kod cijele lepeze probavnih i crijevnih problema, od refluksa želučane kiseline do žgaravice. Također, smanjuje kolesterol i ublažava bolove kod artritisa, jača imunološki sustav i sprječava bakterijske infekcije te pomaže kod upala mokraćnog mjehura i mokraćnih kanala. Korijen cikorije pun je vitamina A, B6, C, E i K, a sadrži i cink, magnezij, kalcij, željezo, folnu kiselinu...
Od nadzemnog dijela biljke može se raditi čaj koji također pomaže kod regulacije probave te čišćenja jetre i žuči. Ako se za čaj koriste samo sušeni cvjetovi, pomoći će kod dječje opstipacije. Mladi listovi cikorije puni su vitamina C i željeza i odlični su kao svježa salata.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....