Krizanteme, cvijeće koje nam je prije dva stoljeća stiglo iz Kine i Japana, kod nas se tradicionalno koristi za blagdan Svih Svetih. Ova jesenska ljepotica otvara svoje latice u listopadu i cvjeta sve do prvog snijega i mraza. No, unatoč oštroj zimi ova će trajnica iz porodice glavočika (Asteraceae) preživjeti i cvasti opet iduće jeseni. Dakle, kad većina cvjetnica počinje zimski san, na scenu stupa krizantema, višegodišnja grmolika biljka koja ukrašava vrtove sve do zime, a uz malo truda, može krasiti i vaš vrt i/ili balkon kada ljetno cvijeće ne uspijeva.
Iako je krizantema u Hrvatskoj simbol prolaznosti života, smrti i žaljenja, u Aziji je simbol sreće i prosperiteta. Ovo cvijeće u Japanu je znak carske obitelji, a u Kini se obično poklanja na krštenjima i proslavama rođendana. Uz to, vjeruje se da krizantema ima mnoga ljekovita svojstva pa tako od jestivih cvjetova rade čaj protiv glavobolje, vrtoglavice, gripe, srčanih i vaskularnih bolesti te visokog kolesterola.
Na Zapadu su se krizanteme prvi put pojavile u 17. stoljeću. Švedski botaničar Karl Linnaeus nazvao ih je zlatnim cvijećem.
U Australiji se krizanteme tradicionalno poklanjaju za Majčin dan, a u Sjedinjenim Američkim Državama simbol su poštenja i često se znaju naći kao ukras na vjenčanjima. Tijekom Viktorijanskog doba u Engleskoj ovo se cvijeće smatralo simbolom prijateljstva, a nosilo se i osobama koje su se oporavljale od bolesti.
Imajte na umu da boja cvijeta pridonosi simbolici. Dobijete li na dar crvenu krizantemu, to je jasan izraz ljubavi. Žuta krizantema označava žaljenje, a bijela je simbol odanosti i predanosti osobi kojoj se daje.
UZGOJ KRIZANTEMA
Krizanteme možemo uzgojiti iz sjemena, no to se rijetko radi. Najčešće za svoje kućne potrebe, odnosno za vrt ili terasu, kupujemo već ukorijenjene reznice u cvjetnim posudicama i presadimo ih na mjesto koje smo odabrali.
Pravilan uzgoj krizanteme, da one pravodobno procvatu i da budu na dugim stapkama, zahtijeva nešto više truda i umijeća. Konac srpnja i početak kolovoza vrijeme je kad je toj biljci potrebna posebna pozornost. Sadnja krizantema ne smije kasniti. Njihova presadnja počinje sredinom srpnja.
Ako se krizanteme ostave da prirodno rastu, one će suviše porasti u vis i pupoljak će se formirati na vrhu stabljike. Da bi biljku zaustavili u rastu i potaknuli je da formira više cvjetnih pupova, treba je pincirati, odnosno otkinuti joj vrh. Tada ona formira više postranih grančica, a na vrhu svake od njih formira se opet po jedan pup. Ako želite još nešto nižu biljku s više cvijeta, tada se postupak pinciranja nakon nekog vremena može ponoviti. Kada obaviti pinciranje ovisi o sorti i o temperaturi u završnom dijelu uzgoja, a tim se postupcima može i regulirati vrijeme kada želimo da nam krizanteme procvatu.
Foto: Goran Šebelić, Damjan Tadić, Ranko Šuvar, Duje klarić/Hanza Media