Tijekom godina bavljenja vrtlarstvom doživio sam mnogo uspjeha i neuspjeha. Uspjeh je bio zajamčen ako sam se držao provjerenih metoda. Ako sam išao eksperimentirati i raditi “na svoju ruku”, češće bih doživio fijasko. Ali onda kad ne bih doživio neuspjeh, rezultati su često bili fantastični i oplemenjeni nekom novom spoznajom.
U ovom članku navedene su neke osnovne i provjerene radnje koje su potrebne da bi vaše biljčice imale dobar start, a time i velike šanse da izrastu snažne i otporne. Ako imate vremena, volje, znatiželje i dovoljno želje za eksperimentiranjem, pokušajte pronaći neku vlastitu metodu. Možda uspijete, možda i ne, ali iz svakog pokušaja možete naučiti nešto novo. Metode koje su navedene sukladne su tzv. organskom uzgoju hrane i prilagođene kućnim vrtovima koji služe za vlastitu prehranu.
Ako nemate vrt ili prostor za sadnju, uvijek se možete okušati u vrtlarstvu na balkonu, terasi ili čak prozorskoj dasci. Puno češće se sadi cvijeće, a to je stvarno šteta zato što postoje povrtnice koje, osim što su korisne, izvrsno izgledaju. Jednostavno ih posijte u teglu u kojoj će nastaviti s rastom cijele godine. Umjesto čistog supstrata, za presadnice možete napraviti mješavinu u kojoj ćete povećati udio humusa ili vrtne zemlje u odnosu na supstrat za klijanje jer im je potreban ujednačen izvor hranjiva tijekom cijele vegetacijske sezone. Dobro je staviti i malo drobljene cigle iz koje korijen postupno crpi potrebne mikroelemente. Veličinu posude procijenite prema potrebama biljke u punoj vegetaciji i osigurajte dobru drenažu kako bi se izbjeglo truljenje korijena.
PRIJEDLOG 5 VRSTA POVRTNICA ZA SADNJU U TEGLAMA
Ovdje su predložene povrtnice koje, osim što su korisne i jestive, razvijaju atraktivne plodove, lišće ili cvjetove. Osim njih, možete uzgajati gotovo sve vrste koje se sade u vrtovima, a sve ovisi o vašoj maštovitosti i snalažljivosti. Osim za ukras ili hranu, povrtnice mogu imati i korisnu funkciju, poput visokog graha ili mahuna koje možete koristiti za pergole i zaštitu od sunca.
Ljute papričice: Jalapeño, kajenska, tabasco, scotch bonnet, chilli... Postoji mnogo vrsta s prekrasnim plodovima svih oblika i boja. Zajedničko im je da vole osunčana mjesta i umjereno vlažnu zemlju. Možete ih posaditi u teglama volumena 2 litre ili više.
Rajčice: Osim klasičnih rajčica, koje zahtijevaju prilično velike posude, postoji velik izbor tvz. balkonskih sorti. To su kultivari kao što su Dombello ili Mirabelle, koji često mogu biti vrlo rodni. Za razliku od običnih rajčica, ove sorte narastu do 50 cm visine i daju plodove tipa cherry. Možete ih posaditi u teglama volumena 2 litre ili više.
Kopar; Vrlo ukusan začin koji prekrasno miriše. Ne zahtijeva mnogo mjesta i zemlje pa se može uzgajati u teglama volumena od 1 litre ili više.
Tomatillo: Biljka iz porodice mjehurica koju često zovu i “meksička rajčica” iako s rajčicom nema bliske veze. U Meksiku je neizostavni sastojak umaka koji se jedu uz tortille. U tegli naraste do 1 m visine i ima prekrasne žute cvjetove uz koje paralelno razvija zelene ili ljubičaste plodove. Plodovi nisu jestivi sirovi, nego se moraju termički obraditi. Zbog svoje veličine zahtijeva nešto veće tegle pa je minimalni volumen za uzgoj 5 litara.
Bamija: Ako želite biljku koja će podsjećati na neku egzotičnu lončanicu, onda je bamija pravi izbor za vas. Naraste do 1 m i razvija lijepe široke listove. Cvjetovi su bijeli i izgledaju kao kod hibiskusa s kojim je bamija u bliskom rodu. Iz cvijeta se brzo razviju plodovi koji se mogu sušiti ili koristiti sirovi. Najčešće se priprema s mesom, u obliku variva i umaka te na lešo. Prilično je velika biljka pa ju je dobro posaditi u posudu volumena 5 litara ili veću.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....