Kako protiv toga?

Žele pokoriti cijeli svijet: Kina je proizvođačima dala 215 milijardi eura za proizvodnju električnih vozila

Centar za strateške i međunarodne studije tvrdi da su njihove procjene "vrlo konzervativne" i čak ne uključuju sve razine vladinih potpora

Kineski automobili, proizvodnja (ilustracija)

 jeremy sutton-hibbert/Alamy/Alamy/Profimedia

Nova analiza Centra za strateške i međunarodne studije otkrila je da je kineska vlada potrošila nevjerojatnih 215 milijardi eura (preračunato) za subvencije tvrtkama koje proizvode električna vozila između 2009. i 2023. godine.

Ne iznenađuje da je većina tih subvencija dodijeljena vrlo nedavno. Think tank procjenjuje da je samo 6,3 milijarde eura potrošeno između 2009. i 2017. Međutim, taj se broj otprilike utrostručio tijekom od 2018. do 2020., a nakon toga, tijekom izbijanja korona krize su subvencije porasle gotovo 10 puta.

image

Izvoz kineskih automobila (ilustracija)

Profimedia

Iako su sve ove brojke procjene, Centar za strateške i međunarodne studije primijetio je da kineska vlada subvencionira električna vozila na razne načine. To uključuje "popuste na porez" ili njegovo potpuno izuzeće kao i financiranje infrastrukture. Povrh toga, vlada sama sebi kupuje električna vozila i podupire programe istraživanja i razvoja proizvođača automobila.

image

Kineski automobili, proizvodnja (ilustracija)

TUN Gallery/Alamy/Alamy/Profimedia

Razina potpore varira, ali vlada je u posljednjih nekoliko godina znatno povećala izdvajanja za programe istraživanja i razvoja električnih auta. Između 2009. i 2017. potrošeno je samo 2 milijarde dolara. To je skočilo na 3,6 milijardi dolara u 2018. i popelo se na 4,3 milijarde dolara samo u prošloj godini.

image

Kineski električni auti, ilustracija

Profimedia

Centar za strateške i međunarodne studije tvrdi da su njihove procjene "vrlo konzervativne" i čak ne uključuju sve razine vladinih potpora. Tako nisu uključeni lokalni poticaji, poklonjena zemljišta za izgradnju tvornica, popusti na električnu energiju i subvencije dobavljača automobilske industrije.

Na primjer, proizvođač baterija CATL navodno je prošle godine dobio nevjerojatnih 809,2 milijuna dolara subvencija. To je više od deset puta više nego što su dobili 2018. i gotovo dvostruko više nego što su dobili 2022. godine.

image

Izvoz kineskih automobila (ilustracija)

Profimediaa

Organizacija kaže da su utjecaji znatni jer je tržište time "iz temelja promijenjeno". To će drugima mnogo težim učiniti tržišno natjecanje u Kini ili bilo gdje drugdje gdje se prodaju kineska električna vozila. Iako Kina nije jedina država koja podupire proizvođače električnih vozila, iznos vladine potpore doista je ogroman.

image

Kineski automobili, proizvodnja (ilustracija)

Lou Linwei/Alamy/Profimedia

To je stvorilo i velike probleme za kineske proizvođače. Naime, u Kini ima više od 200 tvrtki koje proizvode električnih vozila, a samo nekoliko od njih je zaista i profitabilno. zbog velikog broja proizvođača ponuda električnih vozila je prevelika, zbog čega dolazi i do "rata cijenama" na kineskom tržištu i sve jačih pokušaja za proboj na europsko tržište.

Centar za strateške i međunarodne studije vjeruje da će brojni kineski proizvođači automobila zbog svega ovoga na kraju propasti, no tvrdi da će neki sigurno postati oslonci u globalnoj industriji.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
11. studeni 2024 16:38