Downsizing nikada nije ozbiljnije zaživio među prestižnim modelima i posve je uobičajeno da svaku generacijsku tranziciju prati povećanje dimenzija. Ni BMW X3 nije iznimka. Od 2003. kada je predstavljen, bavarski SUV privukao je 1,5 milijuna kupaca i u svom trećem izdanju duži je za 6 centimetara od prethodnika (471 cm). Ništa čudno, rastezanje je neizostavni korak u potrazi za većom udobnošću, boljim ponašanjem na cesti i dodatnim prostorom za nove sustave pomoći u vožnji. Sve to bilo je teško postići, kao što je uvijek slučaj kad treba unaprijediti automobil kojem je teško pronaći mane. No, Bavarci su još jednom uspjeli.
Foto: BMW
Kako su to učinili? Naizgled jednostavno. Uzeli su dobar dio onoga izvanrednog iz serije 5, pa čak i serije 7, i potom sve složili na novu platformu koja se proizvodi u Spartanburgu. Već spomenuti dodatni centimetri ugrađeni su u razmak među osovinama (286 cm), čime je osiguran dodatni prostor na stražnjoj klupi na kojoj se u punoj udobnosti mogu smjestiti tri odrasle osobe. U obrani od žestokog naleta konkurenata poput Volva XC60 ili Audija Q5, Bavarci su ponudili potpuno novi X3 koji se prepoznaje prije svega po prednjem dijelu, dizajnerski usklađenom sa standardima koje je postavio X1. Uočljivi su i sportski detalji serije 1, a prednja svjetla više nisu spojena s karakterističnim i vidljivo povećanim dvostrukim otvorima iza kojih se kriju klapne. Otvaranjem kojih se povećava dotok svježeg zraka, a zatvaranjem poboljšava aerodinamika (Cx 0,29).
Puno posla odrađeno je i na profilima odbojnika, što uz zategnute linije i naglašeniji stražnji spojler unosi dozu snage i dinamičnosti u izgledu X3 koji je dimenzijama dosegao prvu generaciju X5 te djeluje znatno zrelije. Osim što je donijela smanjenje mase (prosječno 55 kg), nova platforma omogućila je i optimiziranje opterećenja po osovinama (50:50). Prve kilometre odradili smo za upravljačem izvedbe pokretane trolitarskim dizelašem kojeg osim snage (265 KS) krasi i uglađenost, dodatno naglašena automatskim mjenjačem s osam stupnjeva prijenosa koja snagu prenosi na sva četiri kotača. U novom izdanju X3 integralni pogon ponuđen je sa svim motorima; tri benzinska (2.0, 3.0 i 4.0) i dva dizelska (2.0 i 3.0), od kojih će (unatoč hajci) zasigurno najtraženiji biti dvolitreni s četiri cilindra.
Precizan i progresivan upravljač drugi je razlog zbog kojeg je prvi kontakt popraćen ugodnim osjećajem kontrole, toliko dobrim da se u trenu zaboravi na visoko težište koje prati 166 cm visoku krovnu liniju. Na asfaltu se BMW X3 ponaša besprijekorno i dosljedno ispunjava želje vozača u skladu s odabranim programom vožnje, a pogon na sva četiri kotača svoje kvalitete u pravoj mjeri otkriva čim kotači siđu s asfalta. BMW X3, kao i u prethodnim izdanjima, nije pravi terenac, no s podnicom uzdignutom od tla na 20,4 cm, te kutovima napada (25,7°) i izlaza (22,6°) spreman je za vožnje makadamom bez straha od oštećenja podvozja.Prodaja u Hrvatskoj započela je još u studenom i prvi primjerci već se mogu vidjeti u prometu. Početak ponude predstavlja xDrive20d s cijenom od 450.368 kn, dok za najsnažniju verziju M40i treba izbrojiti 712.067.
Ukratko Novi X3 tehnologijom se uvelike oslanja na seriju 5, dok su masivna stražnja led svjetla i novi dizajn prednjih vizualna poveznica s X1. Međuosovinski razmak povećan je na 286 cm, čime je osiguran dodatni prostor na stražnjoj klupi. Prtljažnik broji 550, odnosno 1600 litara Digitalni instrumenti s detaljnom grafikom razumljivi su na prvi pogled, a vozaču pomaže i head up zaslon. Unutrašnjost je još prestižnija, ali i bogatije opremljena nego prije. Pomoću napredne elektronike koja uključuje i aktivni tempomat, X3 potpuno samostalno savladava vožnju u koloni |
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....