Mnogi ga u proljeće uberu i stave u vazu, no on je puno više od lijepog ukrasa na stolu.
 Foto: iStock
Narodno zdravlje

Liječi baš sve ženske bolesti, no liječi i anginu pektoris, kamence te rak pluća

Ljekovita svojstva biljaka, osobito onih iz hrvatskog podneblja, opisao je u svojoj knjizi “Božja biljna ljekarna”, u izdanju Školske knjige, pater Juro Marčinković.

STOLISNIK

(hajdučka trava, hajdučica, stoliska - Achillea millefolium)

Zeljasta trajnica s rozetom prizemnih listova između kojih se razvija uspravna, nerazgranjena stabljika, visoka do 50 cm. Listovi su višestruko perasto razdijeljeni u sitne isperke, pa otuda i narodni naziv - stolisnik. Cvate od lipnja do u kasnu jesen; cvjetovi su sićušni, bijeli i žuti zajedno združeni u male glavice, a potom u široki gronjasti cvat na vrhu svake stabljike. Cijela biljka obiluje vrlo jakim gorkim tvarima i eteričnim uljem posebnog mirisa. Stolisnik je vrlo obična biljka, česta u našem okolišu. Raste po livadama i travnjacima, kako u primorju tako i u unutrašnjosti, od nižih do brdskih područja.

Ljekovita svojstva i primjena

U ljekovite se svrhe beru listovi i vršni dijelovi stabljike zajedno s cvjetovima; beru se u vrijeme cvatnje, vežu u snopiće i suše obješeni na sjenovitome mjestu.

Stolisnik je izuzetno ljekovita biljka.

Liječi sve ženske bolesti:

  • klimakterične smetnje,
  • neredovite menstruacije,
  • unutarnji nemir,
  • rak na maternici,
  • bolove u donjem dijelu trbuha,
  • upalu jajnika,
  • spuštenu maternicu,
  • mokrenje u krevet,
  • miome i bijelo pranje;

Yarrow; Achillea; millefolium, medicinal plant
Foto: iStock
Sam ili u kombinaciji s drugim ljekovitim biljem stolisnik se od davnina koristi u narodnoj medicini.


Ali i to nije sve, stolisnik se koristi i kod drugih oboljenja i tegoba...

- njime se liječi (ili pomaže kod liječenja) upala živaca na rukama,

- bolna navala krvi u glavu,

- vrtoglavica i mučnina,

- smetnje s cirkulacijom krvi,

- suženje krvnih žila,

- unutarnja krvarenja,

- tegobe s unutarnjim organima,

- angina pektoris,

- reuma,

- loša stolica i hemoroidi;

- izbacuje žučne, bubrežne i mokraćne kamence i pijesak,

- a pomaže i kod liječenja raka pluća.

ŠTO SVE MOŽEMO S NJIM...

• ČAJ - jedna mala žličica suhih listova i cvjetova stolisnika prelije se s jednom šalicom vrele vode i ostavi 15 minuta stajati; potom se ocijedi i pije po 2 šalice dnevno, topao i nezaslađen, kao lijek za navedene bolesti.

• ČAJNA MJEŠAVINA - u jednakim dijelovima stolisnik i trputac: 2 čajne žličice te mješavine prelijemo s 1/4 l kipuće vode i pustimo 15 minuta odstajati; taj čaj pijemo vrlo topao, po jednu šalicu ujutro i navečer, kao izvanredni lijek protiv krvarenja iz pluća.

• ČAJNA MJEŠAVINA - u jednakim dijelovima stolisnik, trputac i oskoruš: 2 čajne žličice te mješavine prelijemo s 1/4 l kipuće vode i pustimo odstajati 15 minuta; pijemo po 2-3 šalice dnevno. Tim se čajem izbacuje ugrušana krv iz unutarnjih organa, koja je nastala kao posljedica udaraca, pada, lomova ili uganuća.

• VINO - 2 žlice stolisnika kuhamo 10 minuta u 1/2 l bijelog vina; svaki dan popijemo po 1/4 l kao izvanredni lijek protiv slabog apetita, krvave stolice te žučnih, bubrežnih i mokraćnih kamenaca.

• TINKTURA - napuni se boca svježim isjeckanim listovima i cvjetovima stolisnika, prelije rakijom i ostavi 3 tjedna na suncu ili na toplome mjestu; potom se procijedi i imamo izvanrednu tinkturu, a uz dodatak smeđeg šećera dobivamo i liker. Pije se ujutro i navečer po jedna velika žlica, kao lijek za navedene bolesti.

• MAST - u jednakim dijelovima stolisnik i muški trputac (širokolisni!), pregršt te mješavine kuha se u 1/2 kg svinjske masti 10 minuta na vrlo laganoj vatri i potom se ostavi preko noći; ujutro se ugrije i procijedi te stavi u posudice: čuva se u tami. Ta je mast izvanredan lijek za hemoroide i lomove.

• OBLOZI - istucane svježe listove stolisnika stavimo kao obloge na rane koje su posljedica posjekotina, udaraca, uboda i sl.

Linker
29. listopad 2024 12:41